Materiał promocyjny

Co świadczy o słabym sercu? Objawy niewydolności serca

Serce to niezwykle ważny organ, który nieustannie pracuje, pompując krew do wszystkich komórek organizmu. Jednak czasem narząd może nie radzić sobie ze swoimi obowiązkami, co prowadzi do stanu zwanego niewydolnością serca.

Zdj.: Freepik
Zdj.: Freepik

Ta poważna choroba układu krążenia objawia się na wiele różnych sposobów, dając często niepokojące sygnały, które warto umieć rozpoznać. Poznaj najczęstsze objawy wskazujące na niewydolność serca i dowiedz się, co zrobić, gdy zauważysz u siebie te symptomy.

Czym jest niewydolność serca?

Niewydolność serca to stan, w którym organ nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Może to być spowodowane uszkodzeniem mięśnia sercowego, wadami zastawek lub innymi problemami w obrębie układu krążenia. W zależności od czasu trwania objawów wyróżnia się dwa rodzaje niewydolności serca: ostrą i przewlekłą. Ostra niewydolność serca charakteryzuje się nagłym pojawieniem i szybkim narastaniem dolegliwości, natomiast w przypadku przewlekłej objawy utrzymują się przez co najmniej miesiąc.

Objawy wskazujące na słabe serce

Duszność

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów niewydolności serca jest duszność. Początkowo pojawia się ona tylko podczas wysiłku fizycznego, ale z czasem może narastać i występować nawet w spoczynku, szczególnie w pozycji leżącej. Duszność może również pojawić się w nocy, zmuszając chorego do snu w pozycji półsiedzącej lub siedzącej. Dusznościom może towarzyszyć kaszel oraz odkrztuszanie różowo zabarwionej plwociny.

Szybkie męczenie się

Osoby z niewydolnością serca często skarżą się na szybkie męczenie się nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Wynika to z niedotlenienia tkanek, spowodowanego upośledzeniem przepływu krwi. Oprócz szybkiego zmęczenia pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy, trudności z koncentracją oraz senność po posiłkach.

Więcej informacji na temat tej dolegliwości znajdziesz na stronie: https://badanialaboratoryjne.pl/blog/szybkie-meczenie-sie-przy-malym-wysilku-co-moze-oznaczac-i-jak-poprawic-wydolnosc-fizyczna/.

Obrzęki

Innym charakterystycznym objawem niewydolności serca są obrzęki, najczęściej występujące na kończynach dolnych, w okolicy kostek i łydek. Nasilają się one zwykle wieczorem, po całym dniu chodzenia, a zmniejszają się podczas odpoczynku w pozycji leżącej. Obrzęki mogą również pojawić się na plecach, w okolicy kości krzyżowej u osób długo przebywających w pozycji leżącej.

Poszerzenie żył szyjnych

U pacjentów z niewydolnością serca można zaobserwować poszerzenie i przepełnienie żył szyjnych. Nie zmniejszają się one podczas wdechu i mogą być wypełnione aż do poziomu żuchwy. Obserwacja tego objawu często ułatwia lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Przyrost masy ciała

Nagły, nieuzasadniony przyrost masy ciała, często o 2 kg lub więcej w ciągu 2-3 dni, również może być objawem niewydolności serca. Wynika on z gromadzenia się nadmiaru płynów w organizmie, których niewydolne serce nie jest w stanie odpowiednio usunąć.

Utrata apetytu

Niewydolność serca może również powodować utratę apetytu. Wynika to z przekrwienia narządów jamy brzusznej, co powoduje uczucie pełności i niechęć do jedzenia. Zmniejszenie spożycia pokarmów może prowadzić do utraty masy mięśniowej, anemii i osłabienia ogólnego.

Zaburzenia rytmu serca

Osoby z niewydolnością tego organu często doświadczają również zaburzeń rytmu, takich jak przyspieszona lub nierówna praca serca. Bywa to odczuwane jako kołatanie serca. Groźne dla życia mogą być arytmie komorowe, takie jak częstoskurcz komorowy lub migotanie komór, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Obniżenie nastroju i niepokój

Choroba serca może również negatywnie wpływać na stan psychiczny pacjenta. Częste są: obniżenie nastroju, niepokój, a nawet stany depresyjne. Wynika to z lęku przed nawrotem dolegliwości oraz ograniczeniem aktywności fizycznej. Wsparcie psychologiczne w takich przypadkach jest bardzo pomocne.

Co zrobić, gdy zauważysz objawy niewydolności serca?

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, szczególnie duszność, obrzęki, nagły przyrost masy ciała czy zaburzenia rytmu serca, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie są istotne w przypadku niewydolności serca. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania, ustali przyczynę dolegliwości i wdroży skuteczną terapię, która pomoże ci wrócić do zdrowia.

Więcej na: badanialaboratoryjne.pl

Źródło informacji: Diagnostyka Spółka akcyjna
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?