Tag:
  • Adobe

    Plaga niewydolności serca

    Niewydolność serca rośnie do rangi epidemii XXI wieku – problem dotyka już prawie 1,3 miliona Polaków. Chorych przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństwa i nasileniem się chorób metabolicznych. To nie tylko kwestia medyczna, ale także ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, społeczeństwa i decydentów.

    4 minuty czytania
  • AdobeStock

    Niewydolność serca trzeba leczyć

    Niewydolność serca trzeba leczyć, by proces uszkadzania funkcji lewej komory jak najbardziej opóźnić, a najlepiej zatrzymać. Bardzo istotna jest diagnostyka, bo przyczyny niewydolności serca mogą być bardzo różne. Im wcześniej ta diagnostyka przeprowadzona, tym miej kosztuje nas utrzymanie serca w dobrym stanie.

    1 minuta czytania
  • Zdj.: Freepik

    Co świadczy o słabym sercu? Objawy niewydolności serca

    Materiał promocyjny

    Serce to niezwykle ważny organ, który nieustannie pracuje, pompując krew do wszystkich komórek organizmu. Jednak czasem narząd może nie radzić sobie ze swoimi obowiązkami, co prowadzi do stanu zwanego niewydolnością serca.

    3 minuty czytania
  • Fpt. PAP/ S. Leszczyński

    Sprawdzone sposoby na zapobieganie powikłaniom chorób cywilizacyjnych 

    Powikłania rozmaitych chorób cywilizacyjnych dotykają zwłaszcza osoby starsze, po 65. roku życia. Za pomocą nowoczesnych leków i szczepień można jednak skutecznie z nimi walczyć. Takie wnioski płyną z debaty „Zatrzymać efekt domina. Jak nie dopuścić do powikłań chorób cywilizacyjnych”, zorganizowanej przez „Puls medycyny” w Centrum Prasowym PAP. 

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Kampania „Za głosem serca”: niewydolność serca zabija!

    Ponad 1,2 mln Polaków choruje na niewydolność serca. Choroba odpowiada za 20 proc. zgonów w Polsce. Dlatego organizacje pacjenckie, lekarze oraz eksperci nauk o zdrowiu łączą siły w kampanii edukacyjnej „Za głosem serca”, która ruszyła 19 stycznia. 

    3 minuty czytania
  • Infografika - organizator konferencji

    Nie można lekceważyć objawów niewydolności serca!

    Niewydolność serca to ciężka choroba, rokująca często gorzej niż choroby nowotworowe. Potrzebna jest społeczna edukacja o możliwości jej zapobiegania, leczenia i opiece nad pacjentem, bo świadomość społeczna nie jest wystarczająca. To dlatego rusza kampania „Za głosem serca”. Obejrzyj zapis dyskusji ekspertów, która odbyła się 19 stycznia br.

    1 minuta czytania
  • fot. Pexels

    Po czym poznać niewydolność serca?

    Niewydolność serca objawia się najczęściej w postaci duszność i uczucia silnego zmęczenia w trakcie wysiłku lub w spoczynku. W jej przebiegu często także można obserwować obrzęki wokół kostek. Dolegliwości związane są z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

    2 minuty czytania
  • Jak odwrócić trend nadmiarowych zgonów z powodu niewydolności serca?

    Niewydolność serca to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju — umiera na nią co dziesiąty Polak, znacznie częściej niż tacy sami chorzy w wielu innych krajach OECD. Znacznie częściej (2,5 raza) jest również hospitalizowany wskutek braku optymalnej terapii, a każda hospitalizacja pogarsza rokowanie. Tymczasem, pomimo apeli kardiologów, nie wprowadzono w Polsce sprawdzonych systemowych rozwiązań wpływających na redukcję liczby zgonów i hospitalizacji, takich jak skoordynowana opieka nad pacjentem z chorobą niedokrwienną serca i refundacja innowacyjnych terapii, zgodnych z wytycznymi klinicznymi.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Niedobór żelaza a niewydolność serca

    Pacjenci z niewydolnością serca najczęściej trafiają do szpitala nie ze względu na zawał, a dlatego, że dochodzi do zaostrzenia choroby. Okazuje się, że można aż o 1/3 zmniejszyć liczbę hospitalizacji z tego powodu podając im dożylnie żelazo i poprawić im komfort życia; niedobór tego pierwiastka występuje aż u 60 – 70 proc. pacjentów z niewydolnością serca. Badanie kliniczne na ten temat zaplanowali i koordynowali naukowcy z Wrocławia. O jego rezultatach opowiada rektor tamtejszej uczelni medycznej prof. Piotr Ponikowski.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Zadyszka przy wchodzeniu po schodach: co to za objaw i co robić?

    Wiele osób o tym, że mają niewydolne serce, dowiaduje się wtedy, gdy ląduje w szpitalu z zawałem serca. Są jednak subtelne objawy, które pozwalają na wcześniejsze dostrzeżenie problemu i dzięki temu jest olbrzymia szansa na uniknięcie takiego scenariusza. Alarmującym sygnałem jest przede wszystkim zmniejszenie tolerancji wysiłku, czyli na przykład zadyszka przy czynnościach, podczas których wcześniej jej nie było.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP