Po czym poznać niewydolność serca?

Niewydolność serca objawia się najczęściej w postaci duszność i uczucia silnego zmęczenia w trakcie wysiłku lub w spoczynku. W jej przebiegu często także można obserwować obrzęki wokół kostek. Dolegliwości związane są z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

fot. Pexels
fot. Pexels

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne prawidłowo pracować, w efekcie czego nie dostarcza organizmowi odpowiedniego przepływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Przyczyną upośledzenia funkcjonalności narządu jest najczęściej uszkodzenie struktur mięśnia sercowego lub jego zastawek. Na podstawie badania echokardiograficznego (tzw. ECHO serca) oraz oceny frakcji wyrzutowej (parametru mówiącego o odsetku objętości krwi znajdującej się w lewej komorze serca tłoczonej na obwód, czyli z serca do tkanek podczas pojedynczego skurczu) wyróżnia się 3 rodzaje niewydolności (więcej na temat badań w diagnostyce chorób serca znajduje się na stronie internetowej https://badaniakrwi.pl/znaczenie-badania-nt-probnp-w-diagnostyce-chorob-serca/).

Niezależnie od tych wartości frakcji objawy niewydolności serca są do siebie zbliżone. Różnice można zauważyć w nasileniu dolegliwości, ale nie jest to regułą. Ustalenie typu niewydolności serca ma natomiast znaczenie w planowaniu ścieżki leczenia.

Na skutek upośledzenia funkcji serca w zaopatrywanie organizmu w krew dochodzi do wielu różnorodnych zaburzeń metabolicznych, gromadzenia się płynów w różnych okolicach ciała, powiększenia mięśnia sercowego, a także niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym, co bywa przyczyną nieprzyjemnych, a nawet niepokojących dolegliwości.

Objawy niewydolności serca

Skutkiem niewydolności serca jest przede wszystkim pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. W przebiegu choroby można zauważyć zatem szybsze męczenie się i osłabienie mięśni, pogorszenie kondycji. Czynności takie jak spacery, wchodzenie po schodach czy prace w ogrodzie w wyniku niewydolności serca mogą stanowić wyzwanie.

Powszechne bywają duszności. Obecność zadyszek związana jest z zastojem płynu w płucach, którego niewydolne serce nie jest w stanie wypompować. Poczucie braku powietrza w początkowej fazie choroby zwykle pojawia się po większym wysiłku takim jak aktywność rekreacyjna czy domowe prace gospodarcze, lecz wraz z postępem upośledzenia funkcji serca może pojawić się duszność spoczynkowa. Bywa ona szczególnie odczuwana podczas leżenia płasko na plecach, dlatego chorzy nierzadko używają dużej ilości poduszek lub nawet śpią i odpoczywają w pozycji siedzącej.

Niewydolność serca wpływa na obrzęki w wyniku gromadzenia się płynów śródtkankowych. Oprócz tego, że może on zalegać w płucach, bywa także obecny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, kolan i kostek, a nawet wypełnia przestrzeń jamy brzusznej, stanowiąc przyczynę zwiększenia obwodu pasa i wagi oraz pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, w konsekwencji zastoju płynów niewydolności serca może towarzyszyć żółtaczka, związana z zaleganiem krwi w wątrobie.

Aby nadrobić zmniejszoną zdolność do pompowania krwi, serce czasami przyspiesza swój rytm, co bywa odczuwane jako kołatanie serca, czyli szybkie i mocniejsze bicie.

Więcej na: https://badaniakrwi.pl

Źródło informacji: badaniakrwi.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • AdobeStock

    Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

    W leczeniu białaczek limfoblastycznych immunoterapia zwiększa szanse na wyzdrowienie także dzieciom z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Daje też mniej toksycznych skutków ubocznych i nie wymaga hospitalizacji. Staramy się, aby była dostępna w ramach programu lekowego – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Proste sposoby na upały

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP