Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


16.11.2022 , 11:23 Aktualizacja: 16.11.2022, 13:20
Informacja prasowa

Po czym poznać niewydolność serca?

Niewydolność serca objawia się najczęściej w postaci duszność i uczucia silnego zmęczenia w trakcie wysiłku lub w spoczynku. W jej przebiegu często także można obserwować obrzęki wokół kostek. Dolegliwości związane są z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

fot. Pexels fot. Pexels

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne prawidłowo pracować, w efekcie czego nie dostarcza organizmowi odpowiedniego przepływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Przyczyną upośledzenia funkcjonalności narządu jest najczęściej uszkodzenie struktur mięśnia sercowego lub jego zastawek. Na podstawie badania echokardiograficznego (tzw. ECHO serca) oraz oceny frakcji wyrzutowej (parametru mówiącego o odsetku objętości krwi znajdującej się w lewej komorze serca tłoczonej na obwód, czyli z serca do tkanek podczas pojedynczego skurczu) wyróżnia się 3 rodzaje niewydolności (więcej na temat badań w diagnostyce chorób serca znajduje się na stronie internetowej https://badaniakrwi.pl/znaczenie-badania-nt-probnp-w-diagnostyce-chorob-serca/).

Niezależnie od tych wartości frakcji objawy niewydolności serca są do siebie zbliżone. Różnice można zauważyć w nasileniu dolegliwości, ale nie jest to regułą. Ustalenie typu niewydolności serca ma natomiast znaczenie w planowaniu ścieżki leczenia.

Na skutek upośledzenia funkcji serca w zaopatrywanie organizmu w krew dochodzi do wielu różnorodnych zaburzeń metabolicznych, gromadzenia się płynów w różnych okolicach ciała, powiększenia mięśnia sercowego, a także niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym, co bywa przyczyną nieprzyjemnych, a nawet niepokojących dolegliwości.

Objawy niewydolności serca

Skutkiem niewydolności serca jest przede wszystkim pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. W przebiegu choroby można zauważyć zatem szybsze męczenie się i osłabienie mięśni, pogorszenie kondycji. Czynności takie jak spacery, wchodzenie po schodach czy prace w ogrodzie w wyniku niewydolności serca mogą stanowić wyzwanie.

Powszechne bywają duszności. Obecność zadyszek związana jest z zastojem płynu w płucach, którego niewydolne serce nie jest w stanie wypompować. Poczucie braku powietrza w początkowej fazie choroby zwykle pojawia się po większym wysiłku takim jak aktywność rekreacyjna czy domowe prace gospodarcze, lecz wraz z postępem upośledzenia funkcji serca może pojawić się duszność spoczynkowa. Bywa ona szczególnie odczuwana podczas leżenia płasko na plecach, dlatego chorzy nierzadko używają dużej ilości poduszek lub nawet śpią i odpoczywają w pozycji siedzącej.

Niewydolność serca wpływa na obrzęki w wyniku gromadzenia się płynów śródtkankowych. Oprócz tego, że może on zalegać w płucach, bywa także obecny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, kolan i kostek, a nawet wypełnia przestrzeń jamy brzusznej, stanowiąc przyczynę zwiększenia obwodu pasa i wagi oraz pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, w konsekwencji zastoju płynów niewydolności serca może towarzyszyć żółtaczka, związana z zaleganiem krwi w wątrobie.

Aby nadrobić zmniejszoną zdolność do pompowania krwi, serce czasami przyspiesza swój rytm, co bywa odczuwane jako kołatanie serca, czyli szybkie i mocniejsze bicie.

Więcej na: https://badaniakrwi.pl

Źródło informacji: badaniakrwi.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2710

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.