Po czym poznać niewydolność serca?

Niewydolność serca objawia się najczęściej w postaci duszność i uczucia silnego zmęczenia w trakcie wysiłku lub w spoczynku. W jej przebiegu często także można obserwować obrzęki wokół kostek. Dolegliwości związane są z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

fot. Pexels
fot. Pexels

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne prawidłowo pracować, w efekcie czego nie dostarcza organizmowi odpowiedniego przepływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Przyczyną upośledzenia funkcjonalności narządu jest najczęściej uszkodzenie struktur mięśnia sercowego lub jego zastawek. Na podstawie badania echokardiograficznego (tzw. ECHO serca) oraz oceny frakcji wyrzutowej (parametru mówiącego o odsetku objętości krwi znajdującej się w lewej komorze serca tłoczonej na obwód, czyli z serca do tkanek podczas pojedynczego skurczu) wyróżnia się 3 rodzaje niewydolności (więcej na temat badań w diagnostyce chorób serca znajduje się na stronie internetowej https://badaniakrwi.pl/znaczenie-badania-nt-probnp-w-diagnostyce-chorob-serca/).

Niezależnie od tych wartości frakcji objawy niewydolności serca są do siebie zbliżone. Różnice można zauważyć w nasileniu dolegliwości, ale nie jest to regułą. Ustalenie typu niewydolności serca ma natomiast znaczenie w planowaniu ścieżki leczenia.

Na skutek upośledzenia funkcji serca w zaopatrywanie organizmu w krew dochodzi do wielu różnorodnych zaburzeń metabolicznych, gromadzenia się płynów w różnych okolicach ciała, powiększenia mięśnia sercowego, a także niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym, co bywa przyczyną nieprzyjemnych, a nawet niepokojących dolegliwości.

Objawy niewydolności serca

Skutkiem niewydolności serca jest przede wszystkim pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. W przebiegu choroby można zauważyć zatem szybsze męczenie się i osłabienie mięśni, pogorszenie kondycji. Czynności takie jak spacery, wchodzenie po schodach czy prace w ogrodzie w wyniku niewydolności serca mogą stanowić wyzwanie.

Powszechne bywają duszności. Obecność zadyszek związana jest z zastojem płynu w płucach, którego niewydolne serce nie jest w stanie wypompować. Poczucie braku powietrza w początkowej fazie choroby zwykle pojawia się po większym wysiłku takim jak aktywność rekreacyjna czy domowe prace gospodarcze, lecz wraz z postępem upośledzenia funkcji serca może pojawić się duszność spoczynkowa. Bywa ona szczególnie odczuwana podczas leżenia płasko na plecach, dlatego chorzy nierzadko używają dużej ilości poduszek lub nawet śpią i odpoczywają w pozycji siedzącej.

Niewydolność serca wpływa na obrzęki w wyniku gromadzenia się płynów śródtkankowych. Oprócz tego, że może on zalegać w płucach, bywa także obecny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, kolan i kostek, a nawet wypełnia przestrzeń jamy brzusznej, stanowiąc przyczynę zwiększenia obwodu pasa i wagi oraz pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, w konsekwencji zastoju płynów niewydolności serca może towarzyszyć żółtaczka, związana z zaleganiem krwi w wątrobie.

Aby nadrobić zmniejszoną zdolność do pompowania krwi, serce czasami przyspiesza swój rytm, co bywa odczuwane jako kołatanie serca, czyli szybkie i mocniejsze bicie.

Więcej na: https://badaniakrwi.pl

Źródło informacji: badaniakrwi.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Adobe

    Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

    Wiosenne porządki, zwłaszcza jeśli używamy wielu chemikaliów jednocześnie, grożą nie tylko podrażnieniem błon śluzowych czy wysuszeniem skóry dłoni. Intensywne sprzątanie prowadzi m.in. do spadku pojemności płuc, nasilenia astmy, ciężkich reakcji alergicznych i zatruć. 

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Odczulanie przywraca zdrowie