Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
08.05.2024 , 06:30 Aktualizacja: 09.05.2024, 06:31

Cukrzyca jest zagrożeniem dla oczu – kiedy do okulisty?

Klaudia Torchała

Jednym z poważnych powikłań cukrzycy może być retinopatia cukrzycowa, czyli zmiany patologiczne w obrębie siatkówki. Kiedy należy udać się do okulisty – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Retinopatia cukrzycowa (gdyż są też inne jej rodzaje) objawia się najczęściej uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się ciemne plamki w polu widzenia, osłabienie wzroku czy nieostre widzenie.

Retinopatię cukrzycową dzieli się na dwa rodzaje:


•    proliferacyjną – ma poważniejszy przebieg i może prowadzić do utraty wzroku;
•    nieproliferacyjną – ma łagodniejszy przebieg, nie grozi całkowitą ślepotą.

Prof. Teper w rozmowie z Serwisem Zdrowie tłumaczy, jakie badanie wystarczy wykonać, by skontrolować stan oka i kiedy udać się do okulisty, gdy już cukrzyca zostanie u nas zdiagnozowana, tym bardziej, że termin zależy od jej typu.

Większość diabetyków (90 proc.) to osoby z cukrzycą typu 2, a ok. 10 proc. z typem 1 (insulinozależne). W Polsce cukrzycą dotkniętych jest nią około 3 mln osób. NFZ przewiduje, że w 2030 roku co dziesiąty Polak będzie się zmagał z tą chorobą.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3863

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.