Czy Telimena mogłaby uzupełnić braki w uzębieniu na NFZ?

Telimena jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek lektur, ale mało kto pamięta, że brakowało jej dwóch zębów. Gdyby żyła współcześnie i była postacią rzeczywistą, czy mogłaby je uzupełnić bezpłatnie na NFZ? Odpowiedź zapewne by ją rozczarowała.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dane epidemiologiczne mówią o tym, że przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. w wieku 65–74 lata nie ma w ogóle zębów. Sytuacja wcale nie wygląda bardziej kolorowo wśród dzieci. Połowa z nich między drugim a trzecim rokiem życia ma próchnicę. Ta choroba bakteryjna może pojawić się już w pierwszym roku życia dziecka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty, i to niezależnie od wieku pacjenta.

Jak wyglądała dawniej higiena jamy ustnej

Z pewnością stan jamy ustnej naszych przodków był w jeszcze gorszym stanie. Telimena nie mogła wiedzieć nic o nici dentystycznej, bo wynaleziono ją dopiero w 1815 roku, czyli trzy lata po wydarzeniach opisywanych przez Adama Mickiewicza w epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Szczoteczka do zębów, choć wynaleziona w Chinach pod koniec XV w., nie była także opatentowana. Jej masowa produkcja ruszyła dopiero w 1885 r. Dlatego nie dziwi fakt, że Tadeusz mógł dostrzec, acz dopiero po upływie stanu zauroczenia, pewne mankamenty urody Telimeny (Księga V Kłótnia):

„Telimena wracała nazbyt spieszno z lasu,
I poprawić kolory swe nie miała czasu.
Około ust szczególniej widne były piegi.
Nuż oczy Tadeusza, jako chytre szpiegi,
Odkrywszy jedną zdradę, poczną wkolej zwiedzać
Resztę wdzięków i wszędzie jakiś fałsz wyśledzać:
Dwóch zębów braknie w ustach; na czole, na skroni
Zmarszczki; tysiące zmarszczków pod brodą się chroni!”

Czy można wykonać protezę na NFZ?

Dobra wiadomość jest taka, że na koszt NFZ można wykonać całkowitą protezę, czyli gdy pacjentowi brakuje wszystkich zębów. Bezpłatnie można też uzupełnić braki w uzębieniu, pod warunkiem, że to co najmniej pięć zębów w jednym łuku. Takie bezpłatne świadczenie przysługuje raz na pięć lat, łącznie z pobraniem wycisku. Dodatkowo nieodpłatnie – jak informuje na stronie internetowej NFZ – pacjent może liczyć na „odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem – jeden raz na dwa lata, oraz całkowite podścielenie protezy w sposób pośredni – jeden raz na dwa lata”.

Jak zapisać się do dentysty na NFZ?

Warto wiedzieć, że gdy zgłaszamy się do stomatologa z bólem zęba, pomoc powinniśmy otrzymać tego samego dnia. W nagłych przypadkach można wyszukać placówkę, która zapewnia doraźną pomoc.

Terminy dostępnych wizyt u stomatologów przyjmujących na NFZ można znaleźć w wyszukiwarce, a placówkę tutaj. 

Źródło:

Poradnia NFZ o świadczeniach w stomatologii
 

Autorka

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Serwis Zdrowie w nowej odsłonie!

    Z radością ogłaszamy, że teraz jesteśmy z Wami w nowej, estetycznej formie! Nasze priorytety od 2017 roku pozostają bez zmian: wiarygodność, rzetelność, fachowi eksperci i sprawdzone źródła informacji.

  • fot. M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • zdj. P.Werewka

    Do menopauzy można się przygotować

    Po pierwsze trzeba uznać, że będzie i już. Po drugie zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną, psychiczną, skórę. Jeśli trudno ci zaakceptować zmiany związane z menopauzą pamiętaj, że są możliwości radzenia sobie z nimi.

  • Adobe Stock

    Eksperci: celem leczenia cukrzycy redukcja powikłań sercowo-naczyniowych i nefrologicznych

    Materiał promocyjny

    Nawet 80 proc. pacjentów diabetologicznych ma CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny, który prowadzi do wielochorobowości, pogorszenia jakości życia i częstszych hospitalizacji oraz sprawia, że koszty leczenia rosną trzykrotnie, a nawet pięciokrotnie.

NAJNOWSZE

  • Serwis Zdrowie w nowej odsłonie!

    Z radością ogłaszamy, że teraz jesteśmy z Wami w nowej, estetycznej formie! Nasze priorytety od 2017 roku pozostają bez zmian: wiarygodność, rzetelność, fachowi eksperci i sprawdzone źródła informacji.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Poezja ma większą moc niż myślisz

  • Depresja może się przenosić z pokolenia na pokolenie. Można to przerwać

  • Jak często używać kropel nawilżających do oczu?

  • zdj. P.Werewka

    Do menopauzy można się przygotować

    Po pierwsze trzeba uznać, że będzie i już. Po drugie zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną, psychiczną, skórę. Jeśli trudno ci zaakceptować zmiany związane z menopauzą pamiętaj, że są możliwości radzenia sobie z nimi.

  • Młodzi ludzie coraz częściej mają problemy z sercem

  • Sezonowa depresja czyli jesień w emocjach