Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
11.04.2024 , 12:18 Aktualizacja: 12.04.2024, 14:26

Czy Telimena mogłaby uzupełnić braki w uzębieniu na NFZ?

Klaudia Torchała

Telimena jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek lektur, ale mało kto pamięta, że brakowało jej dwóch zębów. Gdyby żyła współcześnie i była postacią rzeczywistą, czy mogłaby je uzupełnić bezpłatnie na NFZ? Odpowiedź zapewne by ją rozczarowała.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dane epidemiologiczne mówią o tym, że przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. w wieku 65–74 lata nie ma w ogóle zębów. Sytuacja wcale nie wygląda bardziej kolorowo wśród dzieci. Połowa z nich między drugim a trzecim rokiem życia ma próchnicę. Ta choroba bakteryjna może pojawić się już w pierwszym roku życia dziecka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty, i to niezależnie od wieku pacjenta.

Jak wyglądała dawniej higiena jamy ustnej

Z pewnością stan jamy ustnej naszych przodków był w jeszcze gorszym stanie. Telimena nie mogła wiedzieć nic o nici dentystycznej, bo wynaleziono ją dopiero w 1815 roku, czyli trzy lata po wydarzeniach opisywanych przez Adama Mickiewicza w epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Szczoteczka do zębów, choć wynaleziona w Chinach pod koniec XV w., nie była także opatentowana. Jej masowa produkcja ruszyła dopiero w 1885 r. Dlatego nie dziwi fakt, że Tadeusz mógł dostrzec, acz dopiero po upływie stanu zauroczenia, pewne mankamenty urody Telimeny (Księga V Kłótnia):

„Telimena wracała nazbyt spieszno z lasu,
I poprawić kolory swe nie miała czasu.
Około ust szczególniej widne były piegi.
Nuż oczy Tadeusza, jako chytre szpiegi,
Odkrywszy jedną zdradę, poczną wkolej zwiedzać
Resztę wdzięków i wszędzie jakiś fałsz wyśledzać:
Dwóch zębów braknie w ustach; na czole, na skroni
Zmarszczki; tysiące zmarszczków pod brodą się chroni!”

Czy można wykonać protezę na NFZ?

Dobra wiadomość jest taka, że na koszt NFZ można wykonać całkowitą protezę, czyli gdy pacjentowi brakuje wszystkich zębów. Bezpłatnie można też uzupełnić braki w uzębieniu, pod warunkiem, że to co najmniej pięć zębów w jednym łuku. Takie bezpłatne świadczenie przysługuje raz na pięć lat, łącznie z pobraniem wycisku. Dodatkowo nieodpłatnie – jak informuje na stronie internetowej NFZ – pacjent może liczyć na „odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem – jeden raz na dwa lata, oraz całkowite podścielenie protezy w sposób pośredni – jeden raz na dwa lata”.

Jak zapisać się do dentysty na NFZ?

Warto wiedzieć, że gdy zgłaszamy się do stomatologa z bólem zęba, pomoc powinniśmy otrzymać tego samego dnia. W nagłych przypadkach można wyszukać placówkę, która zapewnia doraźną pomoc.

Terminy dostępnych wizyt u stomatologów przyjmujących na NFZ można znaleźć w wyszukiwarce, a placówkę tutaj. 

Źródło:

Poradnia NFZ o świadczeniach w stomatologii
 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3816

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.