Czy Telimena mogłaby uzupełnić braki w uzębieniu na NFZ?

Telimena jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek lektur, ale mało kto pamięta, że brakowało jej dwóch zębów. Gdyby żyła współcześnie i była postacią rzeczywistą, czy mogłaby je uzupełnić bezpłatnie na NFZ? Odpowiedź zapewne by ją rozczarowała.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dane epidemiologiczne mówią o tym, że przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. w wieku 65–74 lata nie ma w ogóle zębów. Sytuacja wcale nie wygląda bardziej kolorowo wśród dzieci. Połowa z nich między drugim a trzecim rokiem życia ma próchnicę. Ta choroba bakteryjna może pojawić się już w pierwszym roku życia dziecka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty, i to niezależnie od wieku pacjenta.

Jak wyglądała dawniej higiena jamy ustnej

Z pewnością stan jamy ustnej naszych przodków był w jeszcze gorszym stanie. Telimena nie mogła wiedzieć nic o nici dentystycznej, bo wynaleziono ją dopiero w 1815 roku, czyli trzy lata po wydarzeniach opisywanych przez Adama Mickiewicza w epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Szczoteczka do zębów, choć wynaleziona w Chinach pod koniec XV w., nie była także opatentowana. Jej masowa produkcja ruszyła dopiero w 1885 r. Dlatego nie dziwi fakt, że Tadeusz mógł dostrzec, acz dopiero po upływie stanu zauroczenia, pewne mankamenty urody Telimeny (Księga V Kłótnia):

„Telimena wracała nazbyt spieszno z lasu,
I poprawić kolory swe nie miała czasu.
Około ust szczególniej widne były piegi.
Nuż oczy Tadeusza, jako chytre szpiegi,
Odkrywszy jedną zdradę, poczną wkolej zwiedzać
Resztę wdzięków i wszędzie jakiś fałsz wyśledzać:
Dwóch zębów braknie w ustach; na czole, na skroni
Zmarszczki; tysiące zmarszczków pod brodą się chroni!”

Czy można wykonać protezę na NFZ?

Dobra wiadomość jest taka, że na koszt NFZ można wykonać całkowitą protezę, czyli gdy pacjentowi brakuje wszystkich zębów. Bezpłatnie można też uzupełnić braki w uzębieniu, pod warunkiem, że to co najmniej pięć zębów w jednym łuku. Takie bezpłatne świadczenie przysługuje raz na pięć lat, łącznie z pobraniem wycisku. Dodatkowo nieodpłatnie – jak informuje na stronie internetowej NFZ – pacjent może liczyć na „odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem – jeden raz na dwa lata, oraz całkowite podścielenie protezy w sposób pośredni – jeden raz na dwa lata”.

Jak zapisać się do dentysty na NFZ?

Warto wiedzieć, że gdy zgłaszamy się do stomatologa z bólem zęba, pomoc powinniśmy otrzymać tego samego dnia. W nagłych przypadkach można wyszukać placówkę, która zapewnia doraźną pomoc.

Terminy dostępnych wizyt u stomatologów przyjmujących na NFZ można znaleźć w wyszukiwarce, a placówkę tutaj. 

Źródło:

Poradnia NFZ o świadczeniach w stomatologii
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę