Debata - 5 grudnia br. godz. 12.00 Choroby zakaźne układu oddechowego – leczenie oraz dostępność do szczepień ochronnych

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako platforma ekspertów medycznych, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów kształtuje merytoryczną dyskusję nt. szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej oraz buduje zaufanie wokół szczepień. Jednym z obszarów zainteresowań inicjatywy są choroby zakaźne układu oddechowego oraz ich prewencja poprzez szczepienia ochronne. W związku z powyższym 5. grudnia br. odbędzie się debata pn.: Choroby zakaźne układu oddechowego – leczenie oraz dostępność do szczepień ochronnych.

fot. iStock
fot. iStock

Podczas debaty eksperci poruszą kwestie związane z potrzebą wdrożenia zdecydowanych działań dotyczących walki z chorobami zakaźnymi układu oddechowego dla pacjentów dorosłych w grupach wysokiego ryzyka. Profilaktyka grypy, zakażeń pneumokokami, COVID-19, krztuśca, gruźlicy oraz poszerzenie programów szczepień ochronnych może przyczynić się do skutecznego zapobiegania tym chorobom, szczególnie u osób z grup ryzyka, które często nie zdają sobie sprawy ze swojego statusu, podobnie jak ich bliscy.

Dostęp do bezpłatnych szczepień to nie przywilej, a obowiązek, a Unia Europejska zaleca, aby ww. szczepienia były bezpłatne dla wszystkich grup wiekowych. Najnowsze dane epidemiologiczne KORUN, zajmującego się monitorowaniem pozaszpitalnych zakażeń – w tym inwazyjnej choroby pneumokokowej, wyraźnie wskazują zmiany trendu szczepów.  Eksperci alarmują, że wskazane dane nie przekładają się na konkretne działania instytucjonalne tj. przygotowywanie i dostosowywanie programów szczepień ochronnych, w tym wybór odpowiedniej szczepionki.
 
Podczas debaty zapytamy ekspertów m.in.:
•    W oparciu o jakie dane przygotowywane są programy szczepień? 
•    W jaki sposób prowadzić działania edukacyjne i komunikacyjne, aby zachęcić Polaków do szczepień?
•    Czy zauważymy korzyści dla systemu ochrony zdrowia oraz pacjentów poprzez rozszerzanie uprawnień farmaceutów?
 
Do debaty zaprosiliśmy uznanych ekspertów: prof. Teresa  Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, 
dr n. med.  Jakub Gierczyński, MBA, ekspert systemu ochrony zdrowia, ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Debatę poprowadzi red. Katarzyna Wolska, koordynator Porozumienia na Recz Dobrych Praktyk 
w Szczepieniach.

Organizator debaty: 
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach 
Więcej: https://szczepienia-ioz.pl 

Możliwość obejrzenia debaty: 
www.medexpress.pl

Partnerzy debaty: 
MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur

Obecność na kanałach social media: 

https://twitter.com/praktykw 

https://www.linkedin.com/company/42426882

Kontakt: 
Katarzyna Wolska
Koordynator projektów ds. promocji zdrowia
katarzyna.wolska@ioz.org.pl
607 290 498
 

Źródło: Instytut Ochrony Zdrowia

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

  • Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

  • Otyłość – zła matka wielu chorób

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Adobe Stock/ARAMYAN

    Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

    Wydatki NFZ z roku na rok mają coraz mniejsze pokrycie w składce zdrowotnej, a plan finansowy zmieniany jest kilka razy w roku. Dziurę zasypywano do tej pory z funduszu zapasowego, ale w tym roku to się nie uda. Zdrowie będzie musiało konkurować o pieniądze z edukacją, kulturą czy obronnością, tym bardziej, że od 2027 roku* taryfy ulgowej nie będzie, bo NFZ został objęty wiążącą częścią reguły wydatkowej – ostrzega dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?