Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.05.2023 , 17:55 Aktualizacja: 24.05.2023, 19:42

Dzień Matki? A może zbadać swoje piersi?

Beata Igielska

W chorobach nowotworowych wczesne wykrycie jest na wagę złota – nie inaczej jest jeśli chodzi o raka piersi. O tyle jest odmienny od większości innych nowotworów, że istnieją badania profilaktyczne, które często umożliwiają postawienie diagnozy zanim pojawią się poważne objawy sugerujące późne stadia rozwoju raka. O tym, jakie to badania, będzie można się dowiedzieć w niemal 100 polskich miastach z okazji Dnia Matki.

Infografika Krzysztof "Rosa" Rosiecki Infografika Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Organizatorem akcji jest Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Jej przedstawicielki oraz członkinie klubów Amazonek zrzeszających kobiety z doświadczeniem raka piersi – jak zapewnia organizator – wyjdą na ulice ponad 90 miast, by przypominać korzyściach z badań profilaktycznych i przeprowadzaniu regularnego samobadania piersi. W ramach akcji prowadzone będą również działania zwiększające wiedzę nt. raka piersi także online.

Historie pacjentek z rakiem piersi często rozpoczynają się od samodzielnego wyczucia guzka w piersi. Nie jest to jednak jedyny objaw, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się też m.in.: zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach biustu lub pach. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy guzek czy inna zmiana w piersi oznacza chorobę nowotworową, zawsze jednak powinny skłonić do wizyty u lekarza: każde nowe, nieznikające po miesiączce zgrubienie piersi wymaga konsultacji lekarskiej.

Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po 50-tce. To do nich kierowane są badania przesiewowe – mammografia co do zasady wykonywana co 2 lata do ukończenia 69. r.ż. 

Choć ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta znacznie po pięćdziesiątce, można zachorować także wcześniej. Dlatego już po ukończeniu 20 r.ż. kobiety powinny przeprowadzać regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 5. a 9. dniem cyklu samobadanie piersi. Panie, które już nie miesiączkują, mogą je wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej pacjentki.

Infografika PAP/M. Samczuk

A co z USG? Jak wskazuje dr Joanna Jędrys w opublikowanym na portalu Medycyna Praktyczna opracowaniu na temat badań w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi, mammografia jest obecnie podstawowym profilaktycznym badaniem w wykrywaniu raka piersi, zaś USG albo badaniem uzupełniającym jako poprawiające możliwość wykrycia zmiany u kobiet z gęstą, gruczołową budową piersi. Ponadto powinno być wykonywane u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi z uwagi na podejrzenie lub pewność dziedziczenia określonych mutacji genetycznych nawet wtedy, gdy mammografia i badanie kliniczne jest prawidłowe. Dodatkowo, USG jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka piersi u ciężarnych oraz u młodych kobiet z wyczuwalną zmianą w piersi.

– Zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę. Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet – mówi Krystyna Wechmann.

Więcej szczegółów wraz z listą miast można znaleźć na profilu FB Amazonek: https://pl-pl.facebook.com/AmazonkiFed/

Beata Igielska, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3144

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.