Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

31.12.2020 , 09:11 Aktualizacja: 31.12.2020, 09:27

Kiedy trzeba usuwać ósemki?

Tak zwane zęby mądrości sprawiają ich posiadaczom wiele kłopotów. Specjalista chirurgii stomatologicznej prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada, kiedy trzeba się tych zębów pozbyć w trosce o swoje zdrowie i samopoczucie.

Istnieje cały szereg wskazań do usunięcia ósemek. - Pierwszym jest ból, który ma charakter przewlekły, powracający - mówi specjalista. Jak wyjaśnia często jest to spowodowane stanem zapalnym, pojawieniem się kieszeni dziąsłowych. 

Jeśli „ósemka” została zaatakowana próchnicą, można ją leczyć, ale w większości przypadków stanowi to wskazanie do usunięcia. 

Inne sytuacje to takie, kiedy brakuje na nią miejsca w łuku zębowym, czy złe jej położenie, które powoduje napieranie jej korony na sąsiadujący ząb.

- I wreszcie na końcu tej listy wskazań do ekstrakcji ósemek jest leczenie ortodontyczne, kiedy ortodonta wskazuje na konieczność ich usunięcia, po to żeby zrobić przestrzenie dla innych zębów – dodaje profesor. 

jw, zdrowie.pap.pl 
 

Id materiału: 1937

TAGI:

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.