KK w transfuzjologii klinicznej o korzyściach podejścia Patient Blood Managment

Prof. Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej podkreśla, że przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych jest uniwersalnym, ale nie zawsze najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiednim dla pacjenta sposobem leczenia niedokrwistości. Jest na to sposób.

Fot. cowzdrowiu.pl
Fot. cowzdrowiu.pl

Jak wyjaśnił lekarz, który obecnie zarządza Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku, jego nadużywanie zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji poprzetoczeniowej i jest nie tylko marnowaniem zasobów, ale działaniem nieetycznym tak wobec dawcy, jak i biorcy. Dlatego kluczowe jest rozpoznanie przyczyny niedokrwistości i zapewnienie innych, bezpieczniejszych niż przetoczenia metod postępowania terapeutycznego. 

W tym celu eksperci skupieni wokół Blood and Beyond – inicjatywy powołanej przez firmę Celgene, będącą obecnie częścią Bristol Myers Squibb – zaapelowali o wdrożenie w całej UE Patient Blood Management (PBM). 

- PBM to pacjentocentryczne, oparte na wiedzy empirycznej podejście, mające na celu poprawę efektów leczenia poprzez zarządzanie krwiolecznictwem pacjenta w sposób zapewniający skuteczne, bezpieczne i w jak najmniejszym stopniu obniżające jakość życia leczenie. Jego wdrożenie poprawiłoby optymalizację zużycia składników krwi i z pewnością przyniosłoby korzyści ekonomiczne dla systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim poprawiłoby jakość życia pacjentów - zaznaczył prof. Radziwon.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Anemia - skąd się bierze, kto choruje i co robić, gdy się pojawi?

Jeśli kiedyś sprawnie wchodziłeś na czwarte piętro, a teraz musisz robić częste przerwy, albo cały czas odczuwasz zmęczenie i senność - zgłoś się do lekarza. Proste i tanie badanie: morfologia krwi pokaże, czy przyczyną nie jest anemia. To częste zaburzenie, które rozwija się zwykle z banalnych powodów, ale bywa też, że jest sygnałem bardzo poważnych chorób.

Jako przykład prof. Radziwon wskazał chorych na MDS (zespoły mielodysplastyczne), którzy bardzo często borykają się z przewlekłą, wymagającą leczenia niedokrwistością.

- Wielokrotne przetoczenia nie tylko znacznie pogarszają jakość życia chorych na MDS zmuszanych do częstych hospitalizacji, ale także powodują u ponad 20 proc. pacjentów wytwarzanie przeciwciał, które mogą być przyczyną niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych oraz utrudniają dobór koncentratu krwinek czerwonych do transfuzji. Dla części z tych pacjentów istnieje alternatywa dla przetoczeń krwi - leki stymulujące erytropoezę (ESA - erytropoeza to proces wytwarzania czerwonych krwinek - przyp. PAP). Mogą one być podawane ambulatoryjnie i - w przeciwieństwie do przetoczeń - pozwalają na utrzymanie stałego stężenia hemoglobiny. Pacjenci, u których ESA są nieskuteczne mogą jeszcze otrzymać lek stymulujący dojrzewanie erytrocytów, który daje szansę na uwolnienie ich od przetoczeń krwi. Takim lekiem jest np. luspatercept – podkreślił prof. Radziwon.

Luspatercept jest rekomendowany do stosowania m.in. w wytycznych Stowarzyszenia Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG), Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK) oraz  European Society for Medical Oncology (ESMO). Był również umieszczony w lutym 2021 r. w wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności.

Niestety, z uwagi na negatywną opinię prezesa AOTMiT polscy pacjenci są pozbawieni dostępu do leku nawet w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), mimo wyraźniej potrzeby klinicznej. 

O refundację luspaterceptu zaapelowała do Ministra Zdrowia Sekcja MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych (PALG). Eksperci, w imieniu własnym oraz wszystkich lekarzy walczących codziennie o zdrowie i życie chorych na zespoły mielodysplastyczne wskazali, że jest to jedyny zarejestrowany lek w leczeniu MDS niższego ryzyka, który pozwala pacjentom ograniczyć regularne przetaczanie krwi, a nawet uniezależnić się od transfuzji, co znacznie poprawia jakość ich życia.

Obecnie w Polsce chory musi pozostać w szpitalu 24 godziny od przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych, co prowadzi do przeciążenia oddziałów hematologicznych oraz internistycznych i zwiększa koszty opieki zdrowotnej. Szansą dla pacjentów i w pewnym stopniu dla systemu jest właśnie terapia luspaterceptem – podkreślili eksperci. 

Źródło informacji prasowej: cowzdrowiu.pl

Źródła:

https://www.cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-p-radziwon-o-wdrazaniu-patient-blood-management 
https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/5439-sekcja-mds-stowarzyszenia-polskiej-grupy-ds-bialaczek-u-doroslych-palg-apeluje-o-refundacje-dla-leku-luspatercept

ZOBACZ PODOBNE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Adobe Stock

    Cukier = próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 z perspektywy korytarza szkolnego

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ania, Iwona, Justyna…to tylko trzy z setek matek spędzające całe dnie w przedszkolach, szkołach. Dlaczego? Ich dzieci mają cukrzycę typu 1 (CT1), a placówki nie chcą brać odpowiedzialności za opiekę. Powinna być ona sprawowana przez pielęgniarki. Tych jednak brakuje, a pozostali pracownicy nie wyrażają najczęściej zgody na podawanie leków. Obowiązek ten spada zatem na rodziców.

  • Adobe Stock

    Cichy zawał nie boli

    Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

  • Sprawdź, czy twoja krew krzepnie prawidłowo – zmierz poziom vWF

  • Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • AdobeStock

    Dbamy o życia, które pozostają

    Zawsze zakładamy, że nasz bliski wróci - z misji, z pracy, z akcji, z dyżuru. Inaczej to nie miałoby sensu. Jednak niektórzy nie wracają. O tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci rodzica i jak pocieszać kogoś, kto stracił ukochaną osobę rozmawiamy z Karoliną Suską, doradcą edukacyjnym z Fundacji Dorastaj z Nami.

  • Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą