KK w transfuzjologii klinicznej o korzyściach podejścia Patient Blood Managment

Prof. Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej podkreśla, że przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych jest uniwersalnym, ale nie zawsze najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiednim dla pacjenta sposobem leczenia niedokrwistości. Jest na to sposób.

Fot. cowzdrowiu.pl
Fot. cowzdrowiu.pl

Jak wyjaśnił lekarz, który obecnie zarządza Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku, jego nadużywanie zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji poprzetoczeniowej i jest nie tylko marnowaniem zasobów, ale działaniem nieetycznym tak wobec dawcy, jak i biorcy. Dlatego kluczowe jest rozpoznanie przyczyny niedokrwistości i zapewnienie innych, bezpieczniejszych niż przetoczenia metod postępowania terapeutycznego. 

W tym celu eksperci skupieni wokół Blood and Beyond – inicjatywy powołanej przez firmę Celgene, będącą obecnie częścią Bristol Myers Squibb – zaapelowali o wdrożenie w całej UE Patient Blood Management (PBM). 

- PBM to pacjentocentryczne, oparte na wiedzy empirycznej podejście, mające na celu poprawę efektów leczenia poprzez zarządzanie krwiolecznictwem pacjenta w sposób zapewniający skuteczne, bezpieczne i w jak najmniejszym stopniu obniżające jakość życia leczenie. Jego wdrożenie poprawiłoby optymalizację zużycia składników krwi i z pewnością przyniosłoby korzyści ekonomiczne dla systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim poprawiłoby jakość życia pacjentów - zaznaczył prof. Radziwon.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Anemia - skąd się bierze, kto choruje i co robić, gdy się pojawi?

Jeśli kiedyś sprawnie wchodziłeś na czwarte piętro, a teraz musisz robić częste przerwy, albo cały czas odczuwasz zmęczenie i senność - zgłoś się do lekarza. Proste i tanie badanie: morfologia krwi pokaże, czy przyczyną nie jest anemia. To częste zaburzenie, które rozwija się zwykle z banalnych powodów, ale bywa też, że jest sygnałem bardzo poważnych chorób.

Jako przykład prof. Radziwon wskazał chorych na MDS (zespoły mielodysplastyczne), którzy bardzo często borykają się z przewlekłą, wymagającą leczenia niedokrwistością.

- Wielokrotne przetoczenia nie tylko znacznie pogarszają jakość życia chorych na MDS zmuszanych do częstych hospitalizacji, ale także powodują u ponad 20 proc. pacjentów wytwarzanie przeciwciał, które mogą być przyczyną niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych oraz utrudniają dobór koncentratu krwinek czerwonych do transfuzji. Dla części z tych pacjentów istnieje alternatywa dla przetoczeń krwi - leki stymulujące erytropoezę (ESA - erytropoeza to proces wytwarzania czerwonych krwinek - przyp. PAP). Mogą one być podawane ambulatoryjnie i - w przeciwieństwie do przetoczeń - pozwalają na utrzymanie stałego stężenia hemoglobiny. Pacjenci, u których ESA są nieskuteczne mogą jeszcze otrzymać lek stymulujący dojrzewanie erytrocytów, który daje szansę na uwolnienie ich od przetoczeń krwi. Takim lekiem jest np. luspatercept – podkreślił prof. Radziwon.

Luspatercept jest rekomendowany do stosowania m.in. w wytycznych Stowarzyszenia Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG), Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK) oraz  European Society for Medical Oncology (ESMO). Był również umieszczony w lutym 2021 r. w wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności.

Niestety, z uwagi na negatywną opinię prezesa AOTMiT polscy pacjenci są pozbawieni dostępu do leku nawet w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), mimo wyraźniej potrzeby klinicznej. 

O refundację luspaterceptu zaapelowała do Ministra Zdrowia Sekcja MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych (PALG). Eksperci, w imieniu własnym oraz wszystkich lekarzy walczących codziennie o zdrowie i życie chorych na zespoły mielodysplastyczne wskazali, że jest to jedyny zarejestrowany lek w leczeniu MDS niższego ryzyka, który pozwala pacjentom ograniczyć regularne przetaczanie krwi, a nawet uniezależnić się od transfuzji, co znacznie poprawia jakość ich życia.

Obecnie w Polsce chory musi pozostać w szpitalu 24 godziny od przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych, co prowadzi do przeciążenia oddziałów hematologicznych oraz internistycznych i zwiększa koszty opieki zdrowotnej. Szansą dla pacjentów i w pewnym stopniu dla systemu jest właśnie terapia luspaterceptem – podkreślili eksperci. 

Źródło informacji prasowej: cowzdrowiu.pl

Źródła:

https://www.cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-p-radziwon-o-wdrazaniu-patient-blood-management 
https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/5439-sekcja-mds-stowarzyszenia-polskiej-grupy-ds-bialaczek-u-doroslych-palg-apeluje-o-refundacje-dla-leku-luspatercept

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP