Tag:
  • PAP – kadr z filmu

    Postępy w hematologii generują potrzebę rozszerzenia opieki ambulatoryjnej

    Materiał promocyjny

    U pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), u których występuje brak odpowiedzi na leczenie lub progresja choroby, ratunkiem są przeciwciała bispecyficzne.

    1 minuta czytania
  • Fot.PAP/Kmieciński

    Potencjał ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

    Materiał promocyjny

    Potrzebne jest wzmocnienie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, bo to poprawi dostęp do onkologów w szpitalu, żeby to osiągnąć musimy wykorzystać potencjał AOS-u, który jest szczególnie ważny pod kątem nowych terapii - ocenił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów podczas debaty Pulsu Medycyny.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/ M. Kmieciński

    Postępy w hematologii generują nowe potrzeby

    Materiał promocyjny

    W ostatnich kilku latach zaszły ogromne i pozytywne zmiany w leczeniu chorób hematonkologicznych, w wielu przypadkach możemy zaproponować chorym skuteczną terapię. Znakomitym przykładem są inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona drugiej generacji, zastosowane w przypadku opornego na leczenie chłoniaka strefy brzeżnej, które w badaniach klinicznych wykazały 70 proc. skuteczności - wskazała podczas debaty Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, kierownik Zakładu Transplantologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

    1 minuta czytania
  • zdj. PAPA/P. Kmieciński

    Postępy w hematologii generują nowe potrzeby

    W ostatnich latach w hematologii udało się zwiększyć dostęp do supernowoczesnego leczenia, pojawiły się leki, które sprawiają, że choroby dotychczas nieuleczalne stają się przewlekłymi. Niestety, by w pełni wykorzystywać potencjał nowoczesnych terapii konieczne są poważne zmiany systemowe. O największych bolączkach i potrzebach chorych na nowotwory hematologiczne specjaliści rozmawiali podczas debaty zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.

    10 minut czytania
  • Źródło: Modern Healthcare Institute

    Priorytety refundacyjne w hematoonkologii TOP TEN HEMATO 2024

    Materiał promocyjny

    Polscy hematoonkolodzy po raz kolejny wyznaczyli priorytety dla refundacji leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi i układu chłonnego. Lista TOP TEN HEMATO powstała na podstawie wskazań ekspertów – członków zarządu PTHiT.

    5 minut czytania
  • Fot. HematoKoalicja

    Eksperci i przedstawiciele organizacji pacjenckich wskazali najpilniejsze potrzeby w hematoonkologii

    Sytuacja pacjentów hematoonkologicznych w Polsce i białe plamy w dostępie do terapii w poszczególnych chorobach były głównymi tematami konferencji „Priorytety w hematoonkologii”, zorganizowanej z inicjatywy Fundacji Carita przy partnerstwie HematoKoalicji. Uczestnicy dyskusji omawiali m.in. możliwości leczenia chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL), chłoniaka Hodgkina, przewlekłej białaczki limforcytowej czy szpiczaka plazmocytowego. Zwrócili również uwagę na niezwykle ważną rolę profilaktyki u tych pacjentów. 

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Niemal każdy chłoniak to odrębna choroba

    Leczenie chłoniaków, czyli różnorodnej grupy nowotworów układu odpornościowego jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie - są innowacyjne terapie. Ale wciąż kuleje szybkość diagnostyki. Chłoniak chłoniakowi nierówny - aby wiedzieć, jak leczyć, trzeba wiedzieć dokładnie, co. A dochodzenie do tej wiedzy wciąż kosztuje czas, pieniądze i olbrzymi stres pacjenta.

    5 minut czytania
  • Fot. S. Leszczyński

    Nocna napadowa hemoglobinuria – rzadka choroba, którą da się leczyć 

    Każdego roku w Polsce jedna na milion osób słyszy diagnozę: nocna napadowa hemoglobinuria (PNH). W Polsce z tą chorobą żyje około stu osób. To zazwyczaj młodzi pacjenci. Na szczęście są już skuteczne leki, choć życie z tym schorzeniem do łatwych nie należy. O diagnozie, terapii i życiu z PNH opowiadają pacjenci.

    8 minut czytania
  • Fot. cowzdrowiu.pl

    KK w transfuzjologii klinicznej o korzyściach podejścia Patient Blood Managment

    Prof. Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej podkreśla, że przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych jest uniwersalnym, ale nie zawsze najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiednim dla pacjenta sposobem leczenia niedokrwistości. Jest na to sposób.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Królewska choroba. Mutacja może się pojawić w każdej rodzinie

    Hemofilię nazywa się chorobą królów, ponieważ cierpiało na nią wielu przedstawicieli rodów królewskich z różnych krajów Europy. W rzeczywistości jednak choroba ta może dotknąć każdego. O mutacji genetycznej, która ją wywołuje, sposobie dziedziczenia, a także jej leczeniu – rozmawiamy z profesorem Jerzym Windygą, ekspertem z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ciało człowieka to skomplikowana architektura, szczególnie w sporcie narażona na ekstremalne siły. Jak odnajdują się w tym mięśnie, więzadła i ścięgna? Co to za struktury i dlaczego powinno zmienić się filozofię sportu? – wyjaśnia dr Marek Krochmalski, specjalista ortopedii, traumatolog, prezes Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł.

  • Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

  • Podsumowanie roku w kardiologii

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • AdobeStock/Natallia

    Farmakoterapia pomoże osobom ze spektrum autyzmu?

    Choć zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są coraz częściej, nadal słabo je rozumiemy. Prowadzący badania w tym obszarze z nadzieją mówią jednak o potencjale nowych leków w łagodzeniu niektórych trudności doświadczanych przez osoby w spektrum.

  • Malaria – wcale nie tak odległa choroba

  • HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego – prawdy i mity