Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.09.2023 , 11:23 Aktualizacja: 29.09.2023, 11:06
Informacja prasowa

Leczenie cukrzycy i kontrola glikemii w warunkach domowych

Cukrzyca jest złożoną grupą chorób metabolicznych, których wspólną cechą jest niedostateczna kontrola poziomu glukozy we krwi i występowanie hiperglikemii. Niezależnie od typu cukrzycy podstawowym celem leczenia tej choroby jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi.

Fot. freepik.com Fot. freepik.com

Chorujesz na cukrzycę? Dowiedz się, jak na co dzień powinno się kontrolować poziom cukru. Leczenie cukrzycy zawsze powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą.

Cukrzyca i jej leczenie

Istnieje wiele typów cukrzycy, a ich cechą wspólną jest występowanie hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Do najczęściej występujących rodzajów cukrzycy należą:

  • cukrzyca typu 2,
  • cukrzyca typu 1,
  • cukrzyca MODY,
  • cukrzyca ciążowa,
  • inne specyficzne typy cukrzycy.

Poszczególne typy cukrzycy różnią się wiekiem chorego, w którym pojawiają się pierwsze objawy choroby i metodami leczenia. W przypadku braku reakcji na zaistniały stan chorobowy z czasem dochodzi do postępu choroby i niejednokrotnie do konieczności rozpoczęcia insulinoterapii, która u osób z cukrzycą typu 1. jest podstawą leczenia od momentu rozpoznania choroby.

Wszyscy chorzy muszą przestrzegać zaleceń dietetycznych (tzw. diety cukrzycowej) i dbać o regularną aktywność fizyczną przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Konieczna jest również kontrola glikemii, a jej częstotliwość jest zależna od stosowanego leczenia. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o cukrzycy i jej leczeniu: https://www.dann.edu.pl/materia_y-dla-pacjenta.html

Glukometr - co to jest?

Rozpoznanie cukrzycy wymaga oznaczenia glikemii we krwi żylnej, a na co dzień kontroluje się poziom cukru we krwi glukometrem. To niewielkie podręczne urządzenie umożliwia oznaczenie stężenia glukozy we krwi włośniczkowej, uzyskanej przez nakłucie skóry opuszka palca. Po naniesieniu kropli krwi na jednorazowy pasek do glukometru, uzyskuje się przybliżony wynik poziomu glikemii we krwi. Wyniki pomiarów warto zapisywać w dzienniczku samokontroli i pokazywać je lekarzowi podczas każdej wizyty kontrolnej.

Jak często mierzyć poziom glukozy we krwi?

Każda osoba leczona insuliną powinna oznaczać pełny profil dobowy glikemii przynajmniej raz w tygodniu, a nieleczeni insuliną diabetycy - raz w miesiącu. Obejmuje on pomiary glikemii:

  • rano, na czczo,
  • każdorazowo przed głównym posiłkiem,
  • 2 godziny po każdym głównym posiłku,
  • przed położeniem się wieczorem do łóżka,
  • między godziną 2. a 4. w nocy.

Na co dzień pomiary glikemii należy wykonywać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego i potrzebami pacjenta - zwykle co najmniej 4 razy na dobę u osób przyjmujących insulinę kilka razy dziennie, a u osób przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe - raz na dobę, o różnych porach dnia. Każdy pacjent powinien zmierzyć dodatkowo poziom cukru we krwi w razie złego samopoczucia i innych niepokojących objawów.

Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, właścicielem strony Materiały dla pacjenta 

(dann.edu.pl); PL23DI00098

Bibliografia

1. Lee A. i in., Diabetes Self-Management and Glycemic Control: The Role of Autonomy Support from Informal Health Supporters, „Health Psychology”, 2019, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6442463/

2. Sapra A., Bhandari P., Diabetes Mellitus, „StatPearls”, 2022, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551501/.

Więcej na: https://www.dann.edu.pl/ 

Źródło informacji prasowej: Novo Nordisk Pharma
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3387

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.