Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.06.2024 , 18:29 Aktualizacja: 26.06.2024, 14:56

Nawet w wakacje pogotowie najczęściej jedzie do domów i mieszkań

Monika Grzegorowska

Nie wszystkim uda się w te wakacje wyjechać, dlatego warto zadbać, aby dzieci, które spędzają więcej czasu we własnych czterech ścianach, były bezpieczne. Jak wynika z danych GUS aż 78 proc. interwencji pogotowia ratunkowego w całej Polsce odbywa się bowiem w domu pacjentów.

zdj.AdobeStock, FotoDax zdj.AdobeStock, FotoDax

Każdego dnia dochodzi do 2 tys. wypadków z udziałem najmłodszych – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dlatego policja, jak co roku, przypomina kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa w domu:

•    Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu.
•    Ostrzegajmy przed używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych: nauczmy dzieci, że nie wolno umieszczać urządzeń na prąd w pobliżu wody.
•    Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
•    Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online.
•    Nauczmy dzieci, by zawsze informowały nas, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas.
•    Wydzielmy na podwórku bezpieczne i ogrodzone miejsce do zabawy dla najmłodszych.
•    W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

Niebezpieczna woda

Jak podaje Komenda Główna Policji, liczba utonięć wśród małoletnich w okresie wakacyjnym co roku oscyluje wokół 20 przypadków. Dbanie o bezpieczeństwo nad wodą to klucz do zapobiegania tak tragicznym wypadkom:

– W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu nad wodą, gdzie nie trudno o wypadki z udziałem dzieci. Dlatego apelujemy aby rodzice zawsze byli w pobliżu, gdy ich dziecko wchodzi do wody. Chwila nieuwagi może się bowiem skończyć tragicznie – ostrzega mł. insp. Wanda Mende z Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji. I dodaje kilka rad, dla korzystających latem z kąpielisk:

•    Nie kąp się w miejscach niedozwolonych: stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika.
•    Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
•    Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.
•    Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających.
•    Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny.


Oprac. mg
Źródło: Komenda Główna Policji, "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3987

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.