Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
11.08.2022 , 16:54 Aktualizacja: 11.08.2022, 17:04
Informacja prasowa

Nowa tańsza metoda leczenia ortodontycznego

Nakładki ortodontyczne/ clear aligners to metoda skorygowania wady zgryzu. Są prawie niewidoczne, nie przeszkadzają w mówieniu, należy je zdejmować na czas jedzenia. Leczenie trwa od 4 do 9 miesięcy i jest tańsze od leczenia za pomocą aparatu stałego.

Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Leczenie nakładkowe jest stosowane przez ortodontów od kilkudziesięciu lat, lecz w Polsce popularne stało się od niedawna. Proponuje je firma DR SMILE. Zapewnia, że jeśli efekt będzie różnił się od zakładanego w planie, dalsze leczenie jest na jej koszt. Z korzyścią dla czasu pacjenta jest to, że nie trzeba zjawiać się na osobiste wizyty - wystarczy monitorować leczenie przez aplikację mobilną DR SMILE, gdzie pacjent co tydzień umieszcza zdjęcia uśmiechu. Jednak jeżeli coś go niepokoi, zawsze może skontaktować się ze specjalistami lub wybrać się na bezpłatną wizytę kontrolną. 

Jak przebiega leczenie nakładkami ortodontycznymi u DR SMILE

Przygoda z przezroczystymi nakładkami zaczyna się od bezpłatnej wizyty ze skanem 3D w gabinecie partnerskim w jednym z ponad 20 miast w Polsce. Skaner 3D w ciągu kilku minut wykonuje wewnątrz ust około 3000 zdjęć zębów, dzięki czemu można je obejrzeć z każdej strony. Skany zębów składa się w precyzyjny model 3D - dokładniejszy niż jakikolwiek wycisk. Wszystko odbywa się bezboleśnie. 

Na podstawie skanu 3D na komputerze planowany jest proces przesuwania zębów. Drukarka 3D produkuje osobiste indywidualnie dopasowane nakładki. Pacjent dostaje ich zestaw bezpośrednio do domu, nosi je co najmniej 22 godziny na dobę, zdejmuje do jedzenia, picia wszystkiego poza wodą, mycia zębów.

Nakładki zmieniane na kolejną parę są co 14 dni. Każda ma delikatnie inny układ, dzięki czemu po kolejnej zmianie zęby nieznacznie przesuwają się do właściwej pozycji. 

Nakładki są ponumerowane, co chroni przed pomyleniem się, które z nich założyć. W przypadku złożonej wady potrzeba znacznie więcej nakładek, aby ustawić zęby w pożądanej pozycji, dlatego leczenie może potrwać do 9 miesięcy. 

Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje także szczegółowe wskazówki, jak dbać o higienę – nakładki należy czyścić wodą kilka razy dziennie. 

Co leczą nakładki?

Nieprawidłowości w ustawieniu zębów wynikające ze zgryzu głównego, zgryzu głębokiego, zgryzu krzyżowego, stłoczenia. Kwalifikacji dokonuje lekarz.

Przed rozpoczęciem prostowania zęby powinny być wyleczone z próchnicy, kamienia nazębnego i innych chorób stomatologicznych. Nieświeży oddech może wskazywać na obecność choroby i powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem.

Co to jest Clear aligner?

To bardzo cienka, przezroczysta nakładka z tworzywa sztucznego, która jest w stanie przesunąć zęby. Słowo „align” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „wyrównywać”.

Aligner wykonany jest z innowacyjnego, trójwarstwowego materiału ClearQuartz®, który składa się ze wzmocnionego materiału zewnętrznego i elastycznego materiału wewnętrznego. Twarda warstwa zewnętrza wywiera wstępny nacisk na aligner, podczas gdy elastyczna warstwa wewnętrzna w sposób ciągły przenosi nacisk na obejmowane zęby i wymusza ich przemieszczanie.

Liczne maleńkie krążki w materiale ClearQuartz® są widoczne dopiero przy dokładniejszym obejrzeniu. Po założeniu na zęby krążki są niewidoczne, tak jak alignery. 

ClearQuartz® to termoplastyczne tworzywo sztuczne o stabilnym kształcie, dopuszczone do użytku medycznego. Nie zawiera plastyfikatorów (BPA) ani innych szkodliwych substancji. Po złożeniu zamówienia upływa średnio 5 tygodni do czasu, kiedy paczka z alignerami i niezbędnymi akcesoriami jest dostarczona do domu pacjenta. 

Więcej informacji: DR SMILE

Źródło informacji prasowej: DR SMILE

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2529

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.