Nowa tańsza metoda leczenia ortodontycznego

Nakładki ortodontyczne/ clear aligners to metoda skorygowania wady zgryzu. Są prawie niewidoczne, nie przeszkadzają w mówieniu, należy je zdejmować na czas jedzenia. Leczenie trwa od 4 do 9 miesięcy i jest tańsze od leczenia za pomocą aparatu stałego.

Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Leczenie nakładkowe jest stosowane przez ortodontów od kilkudziesięciu lat, lecz w Polsce popularne stało się od niedawna. Proponuje je firma DR SMILE. Zapewnia, że jeśli efekt będzie różnił się od zakładanego w planie, dalsze leczenie jest na jej koszt. Z korzyścią dla czasu pacjenta jest to, że nie trzeba zjawiać się na osobiste wizyty - wystarczy monitorować leczenie przez aplikację mobilną DR SMILE, gdzie pacjent co tydzień umieszcza zdjęcia uśmiechu. Jednak jeżeli coś go niepokoi, zawsze może skontaktować się ze specjalistami lub wybrać się na bezpłatną wizytę kontrolną. 

Jak przebiega leczenie nakładkami ortodontycznymi u DR SMILE

Przygoda z przezroczystymi nakładkami zaczyna się od bezpłatnej wizyty ze skanem 3D w gabinecie partnerskim w jednym z ponad 20 miast w Polsce. Skaner 3D w ciągu kilku minut wykonuje wewnątrz ust około 3000 zdjęć zębów, dzięki czemu można je obejrzeć z każdej strony. Skany zębów składa się w precyzyjny model 3D - dokładniejszy niż jakikolwiek wycisk. Wszystko odbywa się bezboleśnie. 

Na podstawie skanu 3D na komputerze planowany jest proces przesuwania zębów. Drukarka 3D produkuje osobiste indywidualnie dopasowane nakładki. Pacjent dostaje ich zestaw bezpośrednio do domu, nosi je co najmniej 22 godziny na dobę, zdejmuje do jedzenia, picia wszystkiego poza wodą, mycia zębów.

Nakładki zmieniane na kolejną parę są co 14 dni. Każda ma delikatnie inny układ, dzięki czemu po kolejnej zmianie zęby nieznacznie przesuwają się do właściwej pozycji. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kiedy dentysta może odmówić wstawienia implantu?

Implanty zębowe to bardzo dobra metoda uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Jednak nie zawsze można ją zastosować. Opowiada o tym implantolog prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jednym z pionierów implantologii w Polsce.

Nakładki są ponumerowane, co chroni przed pomyleniem się, które z nich założyć. W przypadku złożonej wady potrzeba znacznie więcej nakładek, aby ustawić zęby w pożądanej pozycji, dlatego leczenie może potrwać do 9 miesięcy. 

Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje także szczegółowe wskazówki, jak dbać o higienę – nakładki należy czyścić wodą kilka razy dziennie. 

Co leczą nakładki?

Nieprawidłowości w ustawieniu zębów wynikające ze zgryzu głównego, zgryzu głębokiego, zgryzu krzyżowego, stłoczenia. Kwalifikacji dokonuje lekarz.

Przed rozpoczęciem prostowania zęby powinny być wyleczone z próchnicy, kamienia nazębnego i innych chorób stomatologicznych. Nieświeży oddech może wskazywać na obecność choroby i powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem.

Co to jest Clear aligner?

To bardzo cienka, przezroczysta nakładka z tworzywa sztucznego, która jest w stanie przesunąć zęby. Słowo „align” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „wyrównywać”.

Aligner wykonany jest z innowacyjnego, trójwarstwowego materiału ClearQuartz®, który składa się ze wzmocnionego materiału zewnętrznego i elastycznego materiału wewnętrznego. Twarda warstwa zewnętrza wywiera wstępny nacisk na aligner, podczas gdy elastyczna warstwa wewnętrzna w sposób ciągły przenosi nacisk na obejmowane zęby i wymusza ich przemieszczanie.

Liczne maleńkie krążki w materiale ClearQuartz® są widoczne dopiero przy dokładniejszym obejrzeniu. Po założeniu na zęby krążki są niewidoczne, tak jak alignery. 

ClearQuartz® to termoplastyczne tworzywo sztuczne o stabilnym kształcie, dopuszczone do użytku medycznego. Nie zawiera plastyfikatorów (BPA) ani innych szkodliwych substancji. Po złożeniu zamówienia upływa średnio 5 tygodni do czasu, kiedy paczka z alignerami i niezbędnymi akcesoriami jest dostarczona do domu pacjenta. 

Więcej informacji: DR SMILE

Źródło informacji prasowej: DR SMILE

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej