Panowie – do marszu (po zdrowie prostaty) – start!

Pacjent z rakiem prostaty ma sporą szansę na zdrowie, jeśli codziennie wybierze się na szybki niezbyt długi spacer. Ten rodzaj aktywności fizycznej sprawdza się też jako czynnik ochronny przed rakiem.

Grafika PAP
Grafika PAP

Poznaj sześć faktów o najpoważniejszej chorobie rozwijającej się w tym gruczole. 15 września przypada Europejski Dzień Prostaty.

  • Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce taką diagnozę uzyskuje rocznie mniej więcej 9 tys. panów.
  • Rak prostaty, jak większość nowotworów, dotyczy osób w późnym średnim wieku lub starszych. Najczęściej diagnozowany jest u mężczyzn po 70. roku życia.
  • Są czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania. Oprócz oczywistego w kontekście jakiegokolwiek nowotworu niepalenia tytoniu jest to regularna aktywność fizyczna i prawidłowa masa ciała. Te trzy czynniki nie tylko chronią przed chorobą, ale też poprawiają rokowanie mężczyzn, którzy na raka prostaty zachorowali. Amerykańskie badania wykazały, że chorzy, którzy w ciągu tygodnia ok. 4 godziny spacerują w tempie 5 km/h lub szybszym, mają o 40 proc. zmniejszone ryzyko zgonu i nawrotu choroby w porównaniu do pacjentów, którzy nie ćwiczą w taki sposób. Dość szybki spacer jest zatem chyba najtańszą formą pomocy dla mężczyzn borykających się z nowotworem prostaty.

Infografika PAP/Serwis Zdrowie

  • Jest sposób na monitorowanie stanu prostaty – to badanie moczu, w którym określa się stężenie antygenu białka PSA. Po wielu lat debat naukowcy ustalili, że nie warto tego badania wprowadzać jako badania przesiewowego, ponieważ jego ciemną stroną w programie populacyjnym okazało się zjawisko „naddiagnozowania” raka stercza i wysyp niepotrzebnych biospsji, które są badaniami inwazyjnymi, a zatem obarczonymi powikłaniami. Naukowcy zalecają jednak, żeby każdy mężczyzna po 50. roku życia wykonał takie badanie, a z wynikami poszedł do lekarza na konsultację. I kontrolnie wybierał się do lekarza co roku.
  • W Polsce z powodu raka prostaty umiera mniej więcej 4 tysiące mężczyzn. Ta liczba mogłaby być mniejsza, gdyby więcej panów wykonywało badanie PSA i pozostawało pod kontrolą lekarską.
  • Test PSA jest pomocny w monitorowaniu już wykrytego raka prostaty. Nowotwór ten często rozwija się stopniowo, przez wiele lat i nie zawsze wymaga natychmiastowego leczenia napromienianiem lub chirurgicznego. Takie postępowanie grozi powikłaniami, m.in. nietrzymaniem moczu i impotencją, a skutki leczenia niewielkiego guza mogą być poważniejsze niż czynna kontrola lekarska i ewentualna interwencja podjęta w odpowiednim czasie.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

  • Adobe Stock

    Gazy jelitowe – mieszanka wybuchowa

    Człowiek nosi w sobie mocno wybuchową mieszankę. O tym, jak bardzo jest niebezpieczna, przekonał się pewien pacjent, u którego wykonywano kauteryzację (przyżeganie) polipa. Za przykry zapach odpowiadają bakterie jelitowe, które produkują siarkowodór. Na szczęście w śladowych ilościach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

  • Adobe Stock

    HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

    Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku