Piłka nożna najlepszym lekarstwem! 15 czerwca turniej dla osób z cukrzycą

Już 15 czerwca osoby z cukrzycą z Polski oraz Europy będą walczyć o podium! W Białołęckim Ośrodku Sportu w Warszawie odbędzie się szósta już edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków „IOB 2024” (Insulin on Board Cup). Udział weźmie około 220 zawodników, 18 drużyn z Polski i 6 drużyn z zagranicy.

Fot. Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Fot. Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

Turniej organizuje Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom oraz dorosłym, na co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1. 

"W tym roku weźmie udział około 220 zawodników, 18 drużyn z Polski i 6 drużyn z zagranicy" — mówi Marta Ośmiańska, wiceprezeska Fundacji dla  Dzieci z Cukrzycą.

Pomimo niesamowitego rozwoju technologii, czyli możliwości monitorowania cukrzycy i obserwowania poziomu cukru we krwi przez cały czas, dzięki małym urządzeniom na ramieniu, tzw. sensorom, czy pompom insulinowym, cukrzyca nadal jest nieuleczalna. Nadal wymaga ogromnego zaangażowania ze strony nawet małych dzieci i oczywiście rodziców. Fundacja poprzez wiele działań pokazuje, że z cukrzycą można żyć aktywnie i zdrowo, a ten Turniej jest tego pięknym przykładem- podkreśla wiceprezeska.


W tym roku gościem turnieju będzie Jarosław Jach, ceniony piłkarz, między innymi grający w przeszłości z angielskim klubem Crystal Palace, który już od kilku lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania. "IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą i pokazuje, że niezależnie od przeciwności, można realizować swoje marzenia i pasje. Jestem pełen podziwu dla tych dzieci i młodzieży, które regularnie trenują, dlatego postanowiłem osobiście zobaczyć ich rywalizację na boisku" - podkreśla piłkarz.


Chorzy na cukrzycę typu 1 poza treningami muszą zadbać o kontrolę poziomu glikemii i odpowiednie przeliczenie dawek insuliny oraz dobór posiłków. Wysiłek mocno obniża poziom cukru we krwi, czego osoby zdrowe nie zauważają.
 
Dla kibiców organizatorzy przygotowali między innymi konkursy i zabawy oraz stanowiska specjalistów udzielających bezpłatnych porad o aktywności fizycznej w cukrzycy, diecie, psychologii oraz praw pacjenta.


W Strefie Dexcom Warriors będzie można poznać osobiście prawdziwych wojowników, jak Maja Makowska, czyli @SugarWomen. Jako zapalona triathlonistka ma na swoim koncie ukończenie między innymi podwójnego Ironmana, który składał się z 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu! Maciej Łysiak z kanału Nie słodzę oraz Jerzy Magiera z  Mojacukrzyca.org również będą obecni, dzieląc się swoją wiedzą i cennym doświadczeniem.


Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polskiego Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).

Najważniejsze informacje:

Tytuł wydarzenia:

VI (6.)  Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „Insulin On Board Cup 2024”.
Miejsce i czas trwania wydarzenia:


15-16 czerwca 2024, Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, ul. Strumykowa 21

Boiska: Sobota: 12.00 – 19.00, Niedziela 8.00 – 13.00, 13.00 – Ceremonia Wręczenia Nagród

Hala: sobota (14.00 – 18.30), Niedziela (8.30 – 12.30)  13.00 – Ceremonia Wręczenia Nagród
 
Strona internetowa Turnieju:
https://www.diabetes-cup.com/
https://www.facebook.com/FundacjadlaDziecizCukrzyca/
Profil #IOB na Facebooku: https://www.facebook.com/diabetesfootball
 
Organizator:

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
ul. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa
www.fundacja-cukrzyca.pl
 
Kontakt: sport@fundacja-cukrzyca.pl , tel. 793 033 013
Kontakt dla mediów: monika.borkowska@fundacja-cukrzyca.pl, tel. 693 555 328

Patronaty honorowe:

Polski Związek Piłki Nożnej PZPN Łączy nas Piłka
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa
Rzecznik Praw Dziecka
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna)

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Dekalog zdrowych piersi

    By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • 6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Adobe Stock

    Zdrowie potrzebuje czystych gleb

    Zanieczyszczenia obecne w glebie, takie jak metale ciężkie, pestycydy czy mikroplastik, mogą powodować rozmaite uszkodzenia narządów. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce jakość gleb – szczególnie tych użytkowanych rolniczo – jest dobra. Ostrożności mogą jednak wymagać coraz popularniejsze ogródki miejskie.

  • Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego