Po udarze też jest życie

18.05.2017

Udar powoduje spustoszenia w mózgu. Po uratowaniu życia przychodzi więc czas na mozolne odzyskiwanie sprawności. Żmudna praca rehabilitantów i pacjenta opłaca się jednak – powracają mowa, możliwość jedzenia, normalny wygląd twarzy, można znowu samemu pójść do sklepu.

Rehabilitacja jest żmudna. Czasem pacjenci na nowo muszą nauczyć się mówić, trzymać sztućce, wstawać i chodzić. Wysiłek opłaca się jednak - stopniowo wraca sprawność. Ważne, żeby z pacjentem pracował cały zespół rehabilitantów, którzy ułożą program ćwiczeń indywidualnie dla każdego. Nie do przecenienia jest w takiej sytuacji wsparcie najbliższych.

Prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mówi, że być może niedługo pacjenci po udarach będą mogli korzystać ze zdobyczy nauki. W klinice, którą kieruje w Olsztynie, trwają przymiarki do prób wykorzystania własnych komórek macierzystych w regeneracji neuronów. 

jw

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj