Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

18.05.2017 , 16:16 Aktualizacja: 18.05.2017, 16:34

Po udarze też jest życie

Udar powoduje spustoszenia w mózgu. Po uratowaniu życia przychodzi więc czas na mozolne odzyskiwanie sprawności. Żmudna praca rehabilitantów i pacjenta opłaca się jednak – powracają mowa, możliwość jedzenia, normalny wygląd twarzy, można znowu samemu pójść do sklepu.

Rehabilitacja jest żmudna. Czasem pacjenci na nowo muszą nauczyć się mówić, trzymać sztućce, wstawać i chodzić. Wysiłek opłaca się jednak - stopniowo wraca sprawność. Ważne, żeby z pacjentem pracował cały zespół rehabilitantów, którzy ułożą program ćwiczeń indywidualnie dla każdego. Nie do przecenienia jest w takiej sytuacji wsparcie najbliższych.

Prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mówi, że być może niedługo pacjenci po udarach będą mogli korzystać ze zdobyczy nauki. W klinice, którą kieruje w Olsztynie, trwają przymiarki do prób wykorzystania własnych komórek macierzystych w regeneracji neuronów. 

jw

Id materiału: 273

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.