Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.04.2023 , 12:41 Aktualizacja: 13.04.2023, 13:05

Promocja zdrowia działa. Trzeba tylko dotrzeć do potrzebujących

Klaudia Torchała

Jedną z organizacji, które próbują zmienić nawyki wielu ludzi na takie sprzyjające zdrowiu jest Fundacja „Z sercem do pacjenta”. Jej dyrektorka, Katarzyna Kucia-Garncarczyk uważa, że spotkania z pacjentami, podczas których wyjaśnia się prozdrowotne zachowania, są w dużej mierze skuteczne; potrzebujący dostrzegają konieczność zmian, otrzymują wiedzę, gdzie szukać rzetelnych informacji.

Fundacja – jak przekazała dalej ekspertka - organizuje spotkania klubu pacjenta. Do tej pory, w całej Polsce odbyło się ich piętnaście. Zgromadziły one ponad tysiąc uczestników. W czasie takich spotkań specjaliści z różnych dziedzin medycznych opowiadają o zdrowiu, profilaktyce. Odbywają się też bezpłatne konsultacje i badania. Można na przykład zmierzyć sobie ciśnienie lub poziom glukozy we krwi, zapoznać z portalami, które powstały z myślą o pacjentach – Akademia NFZ czy diety.gov.pl.

- Bardzo często pacjenci podchodzą po spotkaniach i deklarują zmianę nawyków i to, że pójdą do lekarza specjalisty, ponieważ nie byli dwa, trzy lata, że wykonają badania profilaktyczne – zaznaczyła dyrektorka fundacji, z którą rozmawiał Serwis Zdrowie podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Równocześnie przytoczyła przykład pewnej uczestniczy, która podczas jednego z wykładów rozpoznała pewne symptomy choroby u siebie. 

- Okazało się, że ma chorobę wieńcową. Na szczęście specjalista w porę zadział – podsumowała ekspertka.
VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3040

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.