Przyznano Portrety Polskiej Medycyny
Rynek Zdrowia już po raz osiemnasty uhonorował osoby, które miały znaczący wpływ na funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz wydarzenia, które odegrały istotną rolę w poprawie jakości i efektywności służby zdrowia w Polsce.
Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji Forum Rynku Zdrowia – „Dla zdrowia. Razem” – podkreśla ideę, że ochrona zdrowia wymaga zespołowej współpracy i długofalowego myślenia, wykraczającego poza działania doraźne.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się pierwszego dnia wydarzenia (21 października) ogłoszono Laureatów 18. edycji "Portretów Polskiej Medycyny". Nagrodzono osoby i wydarzenia, które miały istotny wpływ na sektor ochrony zdrowia w Polsce, kształtując jego rozwój i efektywność. Wśród wyróżnionych znaleźli się wybitni lekarze, menedżerowie ochrony zdrowia oraz osoby, których działania znacząco przyczyniły się do postępu w polskim systemie zdrowotnym.
– Wyróżnienia przyznawane w ramach konkursu są dowodem na to, że w polskiej medycynie nie brakuje pasji, innowacji i zaangażowania. Wspólna praca liderów pokazuje, że można skutecznie łączyć dbałość o pacjenta z postępem naukowym. Ich osiągnięcia inspirują nas do dalszej pracy na rzecz zdrowia i jakości życia w Polsce – mówi Paulina Gumowska, dyrektorka segmentu wydawniczego zdrowie i lifestyle w Grupie PTWP.
Tytuł Menedżera Rynku Zdrowia otrzymała Renata Jażdż-Zaleska, prezes Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, za konsekwentne budowanie marki szpitala, umiejętne łączenie starań o utrzymanie jego stabilności finansowej z dbałością o jakość świadczonych usług medycznych, a także za odporność polityczną.
Wyróżnienia w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia otrzymał dr n. med. Piotr Kramarz, dyrektor naukowy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Dr n. med. Piotr Kramarz jest pierwszym Polakiem na stanowisku głównego naukowca Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Odpowiada za jego jakość naukową, niezależność oraz za trafne identyfikowanie priorytetów badawczych. Dr Kramarz kieruje także Działem Metod Naukowych i Standardów.
Drugie wyróżnienie kapituła konkursowa przyznała Bartłomiejowi Chmielowcowi, Rzecznikowi Praw Pacjenta za niezależność i skuteczną obronę praw pacjenta. Rzecznika uhonorowano również za walkę o prawa reprodukcyjne kobiet oraz za doprowadzenie do powstania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia otrzymał dr hab. n. med. Maciej Harat, prof. PBŚ, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Prof. Harat reprezentuje nową falę w polskiej medycynie. Jest pionierem innowacyjnej metody diagnozowania glejaków. Zorganizował i utworzył w bydgoskim Centrum Onkologii pierwszy w Polsce Zakład Neuroonkologii i Radiochirurgii.
Przyznano również dwa wyróżnienia ex aequo w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. Pierwszym z nich uhonorowano prof. dr hab. n. med. Katarzynę Kotulską-Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”. Profesor Kotulska-Jóźwiak jest liderką wdrażania najlepszej w Europie opieki nad dziećmi cierpiącymi na rdzeniowy zanik mięśni oraz przyczyniła się do stworzenia w Polsce skutecznych metod leczenia SMA.
Wyróżniona została także prof. Katarzyna Kotfis, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, członek zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w Ministerstwie Zdrowia za wdrażanie nowych standardów postepowania w walce z bólem, a także za nieustępliwe i cierpliwe dążenie do tego, by poród przestał być przeżyciem traumatycznym i bolesnym.
Tytuł Wydarzenia Rynku Zdrowia otrzymał Program In Vitro - „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”. Program zapewnia pełne finansowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie.
Wyróżnienia w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia otrzymał Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” za prowadzenie trwającego od 25 lat, w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, programu rodzinnych przeszczepów wątroby. Wykonano tam już pięćset operacji przywracających zdrowie i ratujących życie pacjentów. Centrum jest teraz jednym z dwóch największych ośrodków na świecie, w których przeprowadza się takie zabiegi.
W tej kategorii wyróżniono także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM) za dokonanie przez zespół transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby u chorej po urazie narządu, doznanym w wypadku komunikacyjnym.
XX Forum Rynku Zdrowia odbyło się w dniach 21-22 października br. w hotelu Sheraton Grand Warsaw. Na tegoroczne forum składało się 26 debat dotyczących szeroko pojętej opieki zdrowotnej, a także 7 części Zdrowotnego Hyde Parku, czyli interaktywnej platformy dla uczestników, umożliwiającej swobodną wymianę poglądów, uczestnictwo w debatach i rozmowy na różnorodne tematy dotyczące zdrowia.
Organizatorem wydarzenia była Grupa PTWP, wydawca portalu rynekzdrowia.pl oraz inicjator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy i Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC).