RTG głowy - jak wygląda badanie i kiedy się je przeprowadza?

RTG głowy, a dokładnie struktur kostnych budujących czaszkę, to podstawowe badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce toczących się w nich nieprawidłowości. Poznaj wskazania do RTG głowy. Przeczytaj, na czym polega to badanie i czy powinieneś się do niego specjalnie przygotować.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Badanie RTG to podstawowa metoda obrazowania ciała. Wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie, zwane również promieniowaniem X. Ten sam rodzaj promieniowania jest używany w tomografii komputerowej. 

W badaniu RTG promieniowanie przechodzi w różnym stopniu przez badaną okolicę ciała. Zależy to od gęstości poszczególnych struktur anatomicznych. W ten sposób uzyskuje się obraz w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Przedstawia on elementy budujące analizowaną część ciała i pozwala ocenić ich kondycję. W przypadku RTG głowy (https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rtg można uzyskać obraz czaszki, twarzoczaszki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, kości nosa czy oczodołów.

Jak przebiega badanie RTG głowy?

RTG głowy trwa kilka minut. To badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, stawiać się na nie o określonej godzinie czy rezygnować z zażycia leków przyjmowanych na co dzień. Ważne, aby przed badaniem RTG głowy zdjąć wszelkie metalowe elementy, np. biżuterię, spinki, okulary i inne przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz. 

Badanie RTG głowy przeprowadza się w pozycji stojącej lub leżącej. Aby ograniczyć ekspozycję reszty ciała na promieniowanie, zakłada się specjalny fartuch ochronny. Podczas badania RTG głowy nie wolno się poruszać, aby nie zaburzyć powstającego obrazu. Osoba przeprowadzająca badanie może poprosić o wstrzymanie oddechu na czas robienia zdjęcia (kilka sekund). Wyniki badania zostaną przekazane na płycie CD/DVD razem z opisem.

Jakie są wskazania do RTG głowy?

Jednym z częstszych wskazań do RTG głowy jest diagnostyka pourazowa. Badanie to wykonuje się wtedy, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia ubytków kostnych, wgłębień czy złamań oraz obecności ciała obcego w czaszce. Lekarz może je zlecić przy bólach głowy o nieustalonej etiologii. 

Wskazaniem do RTG głowy jest diagnostyka zwapnień wewnątrzczaszkowych, do których może dojść w wyniku np. zakażeń pasożytniczych, takich jak wągrzyca czy toksoplazmoza. Badanie to pozwala ocenić stopień zniszczeń kostnych spowodowanych nowotworami, np. gruczolakiem przysadki czy szpiczakiem mnogim. RTG głowy może być użyte w diagnostyce zespołu pustego siodła tureckiego, który jest chorobą przysadki mózgowej. Badanie to może także pokazać wady wrodzone czaszki, np. towarzyszące zespołowi Aperta (pseudoprognatyzm, hipoplazja kości szczękowych), zespołowi Turnera (niedorozwój żuchwy, gotyckie podniebienie), oraz wrodzone deformacje, np. wgniecenie podstawy czaszki.

Mimo dużej skuteczności i szerokiego zastosowania badania RTG głowy nie powinno być ono przeprowadzane zbyt często. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie X jest niewskazana. Badania tego powinny unikać kobiety w ciąży, dlatego przed RTG głowy kobieta może zostać zapytana o ten stan.

Źródło:

LUX MED

Więcej na: luxmed-diagnostyka.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?