Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.03.2024 , 09:00 Aktualizacja: 28.03.2024, 16:39

Szpital powiatowy=szpital pierwszego kontaktu

Klaudia Torchała

W Polsce mamy ponad 300 szpitali powiatowych. To placówki nierównomiernie rozmieszczone na mapie Polski i często nierentowne z punktu widzenia ekonomicznego, ale udzielają pomocy medycznej mieszkańcom w chorobach przewlekłych, ale również w nagłych sytuacjach. Powinno się je przekształcać, a nie likwidować – uważa Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

kadr z wideo PAP kadr z wideo PAP

- Pacjenci nie wyobrażają sobie, żeby ich szpital powiatowy nie istniał – zauważa prezes OZPSP.
Zaznacza, że biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat, szpitale powiatowe nie powinny być zamykane, ale przekształcane. Taka też zapowiedź padła ze strony minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Jednocześnie zdaniem prezesa Malinowskiego potrzebna jest koordynacja opieki nad pacjentem. Wszyscy o tym mówią od 1999 roku, ale nadal na to czekamy.

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się funkcjonowaniu szpitali powiatowych w latach 2020-2022.  W  połowie 2022 roku było ich 313, najwięcej na Mazowszu (44), najmniej w woj. lubuskim (8). Świadczenia finansowane są m.in. na zasadzie ryczałtu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiele szpitali powiatowych, pomimo tego, że w pandemii zmienił się sposób ich finansowania, a w 2024 roku mają być wypłacone środki za świadczenia wykonane ponad kwotę ustaloną w umowie z płatnikiem, mierzy się wciąż z wieloma wyzwaniami, nie tylko ekonomicznymi.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Raport NIK dot. funkcjonowania szpitali powiatowych w latach 2020-2022

 

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3774

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.