Uruchomiono telemonitoring dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

Innowacyjny, zapewniający lepszą jakość opieki i wspierający kadrę medyczną. Taki jest pierwszy w Polsce system telemonitoringu pacjentów korzystających z domowej respiratoterapii.

zdj. Adobe Stock
zdj. Adobe Stock

Pionierski system został uruchomiony na początku lutego. Pierwsi pacjenci już zostali nim objęci, a docelowo włączone zostaną do niego wszystkie osoby wentylowane nieinwazyjnie cierpiące z powodu POChP i pozostające pod opieką domową Pallmed, świadczeniodawcy m.in. wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. Rozwiązanie zapewnia pacjentom jeszcze wyższą jakość opieki i bezpieczeństwo, a kadrze medycznej kompleksowe wsparcie w prowadzeniu terapii.
„Telemonitoring Pallmed zupełnie zmienia perspektywę opieki nad osobami wentylowanym nieinwazyjnie w domach. Regularny nadzór, okresowa analiza kluczowych parametrów wentylacji i wczesne reagowanie to korzyści zarówno dla pacjentów jak i opiekunów, pielęgniarek oraz lekarzy” - mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Pallmed.

Jak działa telemonitoring?

System działa na zasadzie synergii rozwiązań cyfrowych i kompleksowego wsparcia zespołu analizującego parametry pacjentów. Kluczowe dane o wentylacji są przesyłane z respiratorów na platformę Vivicheck. W systematycznych odstępach czasu zespół Centrum Telemonitoringu analizuje te dane i porównuje je z określonymi zakresami akceptowalności. W przypadku nieprawidłowości i odchyleń wyników od normy Centrum Telemonitoringu podejmuje odpowiednie działania według ustalonych scenariuszy. Są to m.in.: telefoniczne wsparcie pacjenta, zawiadomienie pielęgniarki prowadzącej bądź lekarza prowadzącego lub kontakt z firmą serwisującą sprzęt do respiratoterapii.

„Jesteśmy kolejnym krajem z Grupy Vivisol, w którym zapewniamy pacjentom najwyższą jakość opieki dzięki telemonitoringowi. Takie rozwiązania to przyszłość opieki domowej, mająca kluczowe znaczenie zwłaszcza w efektywnym leczeniu chorób przewlekłych” - podkreśla Michał Kowalski.

Innowacja wspierająca pacjentów i lekarzy

Telemonitoring Pallmed wspiera wszystkie osoby zaangażowane w proces leczenia. Pacjenci, dzięki regularnemu nadzorowi, mają zagwarantowaną lepszą jakość opieki oraz pomoc w przypadku pojawienia się nieprawidłowych odczytów z respiratora, przecieków czy awarii sprzętu.

System ułatwia lekarzom opiekę nad pacjentem, dzięki m.in. wczesnemu informowaniu ich o pogorszeniu parametrów wentylacji, możliwości samodzielnego wglądu w dane o pacjencie gromadzone w platformie cyfrowej czy wizualizacji danych klinicznych. Wsparcie ze strony Centrum Telemonitoringu oznacza również, że lekarz zyskuje partnera w prowadzeniu terapii. W efekcie lekarz może podjąć szybciej kluczowe decyzje, a także ograniczyć liczbę nieuzasadnionych wizyt interwencyjnych. System gromadzi dane z różnych systemów respiratorowych, czego efektem jest możliwość monitorowania całych grup pacjentów.

Pacjenci wentylowani nieinwazyjnie pod telekontrolą

Pacjentów wymagających leczenia respiratorem w Polsce cały czas przybywa. Związane jest to przede wszystkim ze stale zwiększającą się liczbą osób cierpiących z powodu POChP. Dziś blisko 12 tysięcy osób już korzysta z respiratorów w swoich domach.

Pallmed, będący jednym z liderów zaawansowanej opieki domowej w Polsce, dziś opiekuje się ponad 3 tysiącami pacjentów, z czego ponad 2 tysiące to osoby leczone przy użyciu respiratora. Swoją działalność prowadzi w 15 województwach, a w 6 zapewnia pacjentom zarówno możliwość wentylacji mechanicznej, jak i żywienia klinicznego. Pacjenci mogą też skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej, zarówno stacjonarnie, jak i w domu, psychogeriatrycznej w poradni, na oddziale dziennym i w domu, a także w Zakładzie Opieki Leczniczej (ZOL).

Pallmed

Pallmed jest jednym z wiodących świadczeniodawców na polskim rynku medycznym, specjalizującym się w respiratoterapii domowej, żywieniu dojelitowym w warunkach domowych, a także w opiece paliatywnej. Dziś pod opieką Pallmed znajduje się ponad 3 tysiące pacjentów w 15 województwach w całej Polsce, z czego ponad 2 tysiące to osoby korzystające z leczenia respiratorem we własnych domach. W zakresie żywienia klinicznego Pallmed oferuje najszerszy wybór diet na polskim rynku. Pacjenci mogą korzystać z tego świadczenia w 6 województwach. Pallmed prowadzi również wyspecjalizowane placówki hospicyjne i paliatywne: Hospicjum Dom Sue Ryder i Centrum Neuropsychologii w Bydgoszczy oraz ZOL w Żninie. W województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim Pallmed zapewnia pacjentom dorosłym  oraz dzieciom opiekę hospicyjną w ich domach.

Pallmed jest także częścią Grupy Vivisol, dostawcy usług opieki domowej w Europie, któremu zaufało już ponad 650 tys. pacjentów w 18 krajach na świecie. Kadra medyczna Pallmed, przy współpracy z ekspertami Grupy, podnosi swoje kwalifikacje, wymienia doświadczenia i pracuje nad innowacjami w zakresie zaawansowanej opieki domowej. W lutym 2024 roku Pallmed jako pierwszy świadczeniodawca w Polsce wdrożył autorski system telemonitoringu dla pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie w domach.

Więcej informacji: www.pallmed.pl

Źródło informacji: Pallmed Sp. z o.o.

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy