Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
20.12.2017 , 13:01 Aktualizacja: 20.12.2017, 13:08

Uważaj na podrabiane leki z internetu

Podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Fałszywki wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego i sanitarnego, niewiadome jest źródło pochodzenia wykorzystywanych w nich substancji, a ich zażywanie może narażać życie oraz zdrowie pacjentów.

Podrabiane leki sprzedawane są na rynkach, bazarach, ale przede wszystkim w internecie. Eksperci przypominają, że w Polsce leki wydawane bez recepty mogą sprzedawać w sieci wyłącznie apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne, posiadające zezwolenie właściwego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

W Łodzi głośna była sprawa 49-latka, który przez internet sprzedawał podróbki znanych leków na potencję. W sumie oszukał ponad 800 osób z całej Polski, a na swoim procederze mógł zarobić 120 tys. zł.

Jak ustalono, na podstawie przywłaszczonego dowodu  osobistego pokrzywdzonej kobiety założył kilka portali internetowych, na których oferował różnego rodzaju medykamenty bez recepty. - Były to głównie leki na potencję, bo te – jak wynika z naszych ustaleń – cieszą się największym zainteresowaniem w internecie, gdzie kupujący starają się zachować anonimowość - mówi rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, mł. insp. Joanna Kącka.

Początkowo mężczyzna tłumaczył, że „lekarstwa” kupował na czarnym rynku, i że z jego wiedzy wynikało, iż miały to być leki oryginalne, ale sprzedawane w nielegalny sposób. - Po badaniach produktów zabezpieczonych u niego oraz odzyskanych od części klientów, wiadomo, że były to produkty nie mające nic wspólnego z lekami. Tym razem, na szczęście, nie zawierały jakiś szczególnie szkodliwych dla zdrowia i życia substancji - w większości składały się głównie z gipsu - dodała policjantka.

Według policji podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń występujących w handlu we współczesnym świecie. Obrót nimi narusza nie tylko interesy legalnych firm farmaceutycznych, ale przede wszystkim naraża życie i zdrowie konsumentów. Produkty takie wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego czy sanitarnego. Niewiadome jest źródło pochodzenia substancji i miejsce ich wytwarzania. - Wiemy, że z analiz Światowej Organizacji Zdrowia wynika, iż często w tych substancjach nie ma właściwie żadnych elementów składowych prawdziwych, oryginalnych leków, są to podrabiane elementy, albo w ogóle nie zawierają takich substancji czynnych, które mogą w jakikolwiek sposób wpływać na zdrowie – zaznaczyła Kącka.
 
Zdaniem specjalistów mogą się w nich znajdować substancje wycofane z obrotu ze względu na złą jakość, czy np. substancje psychoaktywne, które mogą prowadzić do uzależnienia.
Odbiorcy, którzy kupują z nielegalnych źródeł takie produkty, oprócz tego, iż stają się często ofiarami oszustów, mogą również stracić zdrowie, a nawet życie.

Kamil  Szubański

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 658

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.