Grill wege
Wegetariańskie grillowanie może z powodzeniem zastąpić to tradycyjne, z kiełbasą i karkówką. Dobrze zbilansowane dostarczy nie tylko podstawowych składników odżywczych w lżejszej i zdrowszej wersji, ale także mniej związków rakotwórczych, które wydzielają się przy przygotowywaniu mięsa w wysokiej temperaturze.

„Mięso, szczególnie czerwone i przetworzone, podczas grillowania może wytwarzać rakotwórcze związki: HCA (heterocykliczne aminy aromatyczne), które powstają z białek mięsa pod wpływem wysokiej temperatury, oraz PAH (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), które tworzą się, gdy tłuszcz z mięsa skapuje na ogień i powoduje powstawanie dymu” – wyjaśnia Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy Lux Med.
Jednocześnie zaznacza, że te zjawiska w przypadku warzyw czy produktów roślinnych są ograniczone lub w ogóle nie występują.
Posiłek wege na tacce
Reguła dobrze zbilansowanego produktu sprawdza się również w przypadku wegetariańskiego grillowania. Białko możne pochodzić z grillowanej fasoli, tempeh, tofu czy innych produktów roślinnych zawierających np. soję.
„Grillować możemy również bataty, kukurydzę czy każde warzywo, uzupełniając tym samym źródło węglowodanów” – podkreśla dietetyk.
Jarzyny na grilla – np. cukinię, bakłażana, ziemniaki, bataty, paprykę, pieczarki – można zamarynować ciut wcześniej w oliwie z przyprawami. Warto również zastąpić pieczywo pszenne pełnoziarnistym, które dostarczy błonnika, a ponadto omijać przetworzone produkty, które mogą zawierać sól czy olej palmowy. Dobrze też pilnować, by produkty nie przypaliły się, a jeśli tak się zdarzy, zastosować pewien trick.
„W przypadku lekko przypalonego produktu warto dodać na talerz większą ilość świeżych warzyw – antyoksydanty mogą „naprawić” szkody wynikające ze spalonego produktu” – zaznacza dietetyk.
Także w przypadku wegetariańskiego grillowania konieczna jest ostrożność. Brunatnienie produktów, np. ziemniaków czy pieczywa, pod wpływem temperatury (120°–150°C) wiąże się z wydzielaniem się szkodliwego związku – akryloamidu.
„Akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym – na zwierzętach i kulturach komórkowych – działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i kancerogennym” – wyjaśnia na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Iwona Gielecińska.
Wolny czas to dobra pora na odkrywanie smaków i zdrowe eksperymenty. Jeśli do tej pory jarzyny nie gościły zbyt często na talerzu, grill może stać się dobrym początkiem.