Czy można zapobiegać chorobom układu krwiotwórczego?

27.09.2017

To fakt! Różne rodzaje niedokrwistości i wiele innych chorób układu krwiotwórczego są bardzo trudne w leczeniu. Na szczęście są sposoby na ograniczenie ryzyka zachorowania.

Choć przyczyny powstawania chorób układu krwiotwórczego (dotyczących nie tylko krwi, ale też m.in. limfy oraz szpiku kostnego) w wielu przypadkach są niejednoznaczne, to jednak lekarze i naukowcy poczynili już wiele obserwacji, wskazujących na konkretne możliwości realnego przeciwdziałania ich rozwojowi.

Co zatem można zrobić, aby ich uniknąć?

  • Zdrowe żywienie: urozmaicona, zbilansowana dieta, bogata m.in. w witaminy C i E oraz żelazo, magnez i selen, regularne spożywanie posiłków. Znaczna część niedokrwistości jest spowodowana właśnie niewłaściwą dietą.
  • Dbanie o dobrą kondycję układu oddechowego: zapobieganie przewlekłym nieżytom oskrzeli i chorobom płuc, skutkującym m.in. niedotlenieniem organizmu, niepalenie papierosów.
  • Unikanie zanieczyszczeń i toksycznych substancji chemicznych, takich jak: związki rtęci, benzen, pestycydy, herbicydy, detergenty, lakiery, konserwanty, rozpuszczalniki.
  • Unikanie źródeł potencjalnego zakażenia wirusami onkogennymi, w tym zwłaszcza: ścieków i chorych zwierząt domowych.
  • Unikanie promieniowania jonizującego.

Istotne jest też to, że leczenie niektórych chorób układu krwiotwórczego jest agresywne. Osoba, która wcześniej prowadziła zdrowy tryb życia ma większe szanse na pokonanie choroby i minimalizację skutków ubocznych stosowanych terapii.

vik

Źródło:

„Domowy poradnik medyczny”, pod red. Kazimierza Janickiego

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj