Czy można zapobiegać chorobom układu krwiotwórczego?

To FAKT! Różne rodzaje niedokrwistości, podobnie jak wiele innych chorób układu krwiotwórczego, są bardzo trudne w leczeniu. Na szczęście są sposoby na ograniczenie ryzyka zachorowania.

Choć przyczyny powstawania chorób układu krwiotwórczego (dotyczących nie tylko krwi, ale też m.in. limfy oraz szpiku kostnego) w wielu przypadkach są niejednoznaczne, to jednak lekarze i naukowcy poczynili już wiele obserwacji, wskazujących na konkretne możliwości realnego przeciwdziałania ich rozwojowi.

Co zatem należy robić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania?

  • Zdrowo się żywić - urozmaicona, zbilansowana dieta, bogata m.in. w witaminy C i E oraz żelazo, magnez i selen, regularne spożywanie posiłków (znaczna część niedokrwistości jest spowodowana właśnie niewłaściwą dietą).
  • Dbać o dobrą kondycję układu oddechowego - zapobieganie przewlekłym nieżytom oskrzeli i chorobom płuc, skutkującym m.in. niedotlenieniem organizmu, niepalenie papierosów.
  • Unikać zanieczyszczeń i toksycznych substancji chemicznych, m.in. takich jak: związki rtęci, benzen, pestycydy, herbicydy, detergenty, lakiery, konserwanty, rozpuszczalniki.
  • Unikać źródeł potencjalnego zakażenia wirusami onkogennymi, w tym zwłaszcza: ścieków i chorych zwierząt domowych.
  • Unikać promieniowania jonizującego.

W kontekście profilaktyki, istotne jest też to, że leczenie niektórych chorób układu krwiotwórczego jest agresywne, a więc silnie obciążające organizm. Zatem osoba, która zachorowała, lecz wcześniej prowadziła - i nadal prowadzi - zdrowy tryb życia, ma większe szanse nie tylko na pokonanie choroby, ale też i na minimalizację skutków ubocznych stosowanych terapii.

Ponadto, w ramach profilaktyki, hematolodzy zachęcają do regularnego badania krwi (morfologii krwi obwodowej), bo dzięki temu można wykryć wiele chorób układu krwiotwórczego na bardzo wczesnym etapie, co umożliwia skuteczne ich leczenie. 

vik, zdrowie.pap.pl 

Źródła:

„Domowy poradnik medyczny”, pod red. Kazimierza Janickiego

Materiały edukacyjne z kampanii "Odpowiedź masz we krwi"

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

    Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Adobe Stock/NewFabrika

    Świadomość śmierci dana człowiekowi

    Jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomość własnej śmierci i przeżywa trwogę z nią związaną. Na różne sposoby staramy się wydłużyć życie i dążymy do nieśmiertelności. O tym, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem, dlaczego życie ma kres i jak sobie radzimy z przemijaniem, dyskutowali eksperci w kontekście polskiej premiery książki noblisty Venkiego Ramakrishnana zatytułowanej „Dlaczego umieramy”.

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP