Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.09.2017 , 16:26 Aktualizacja: 29.04.2019, 15:37

Czy można zapobiegać chorobom układu krwiotwórczego?

To FAKT! Różne rodzaje niedokrwistości, podobnie jak wiele innych chorób układu krwiotwórczego, są bardzo trudne w leczeniu. Na szczęście są sposoby na ograniczenie ryzyka zachorowania.

Choć przyczyny powstawania chorób układu krwiotwórczego (dotyczących nie tylko krwi, ale też m.in. limfy oraz szpiku kostnego) w wielu przypadkach są niejednoznaczne, to jednak lekarze i naukowcy poczynili już wiele obserwacji, wskazujących na konkretne możliwości realnego przeciwdziałania ich rozwojowi.

Co zatem należy robić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania?

  • Zdrowo się żywić - urozmaicona, zbilansowana dieta, bogata m.in. w witaminy C i E oraz żelazo, magnez i selen, regularne spożywanie posiłków (znaczna część niedokrwistości jest spowodowana właśnie niewłaściwą dietą).
  • Dbać o dobrą kondycję układu oddechowego - zapobieganie przewlekłym nieżytom oskrzeli i chorobom płuc, skutkującym m.in. niedotlenieniem organizmu, niepalenie papierosów.
  • Unikać zanieczyszczeń i toksycznych substancji chemicznych, m.in. takich jak: związki rtęci, benzen, pestycydy, herbicydy, detergenty, lakiery, konserwanty, rozpuszczalniki.
  • Unikać źródeł potencjalnego zakażenia wirusami onkogennymi, w tym zwłaszcza: ścieków i chorych zwierząt domowych.
  • Unikać promieniowania jonizującego.

W kontekście profilaktyki, istotne jest też to, że leczenie niektórych chorób układu krwiotwórczego jest agresywne, a więc silnie obciążające organizm. Zatem osoba, która zachorowała, lecz wcześniej prowadziła - i nadal prowadzi - zdrowy tryb życia, ma większe szanse nie tylko na pokonanie choroby, ale też i na minimalizację skutków ubocznych stosowanych terapii.

Ponadto, w ramach profilaktyki, hematolodzy zachęcają do regularnego badania krwi (morfologii krwi obwodowej), bo dzięki temu można wykryć wiele chorób układu krwiotwórczego na bardzo wczesnym etapie, co umożliwia skuteczne ich leczenie. 

vik, zdrowie.pap.pl 

Źródła:

„Domowy poradnik medyczny”, pod red. Kazimierza Janickiego

Materiały edukacyjne z kampanii "Odpowiedź masz we krwi"

Id materiału: 525

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.