Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.08.2020 , 16:02 Aktualizacja: 28.09.2020, 12:49

Najczęściej fałszowanymi lekami są antybiotyki?

To FAKT! Ponad 35 proc. wszystkich konfiskowanych przez służby celne fałszywych leków stanowią właśnie antybiotyki. Dlatego eksperci przestrzegają, aby nie kupować antybiotyków z niepewnych źródeł, zwłaszcza internetowych. Na tym jednak nie koniec zagrożeń. Sprawdź jakie jeszcze inne grupy leków są fałszowane na masową skalę.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

„Problem fałszywych leków jest poważnym wyzwaniem w ujęciu globalnym i trzeba o nim głośno mówić” – przekonuje Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL).

Eksperci tej organizacji ostrzegają, że przyjmowanie specyfików z niepewnych źródeł oprócz tego, że może nam bardzo szybko i bezpośrednio zaszkodzić (wkrótce po ich zażyciu), to poprzez potencjalny brak substancji aktywnych może także istotnie odwlec w czasie podjęcie prawdziwej, niekiedy ratującej życie kuracji. Takie ryzyko, w przypadku zażywania leków zakupionych w internecie jest naprawdę duże, gdyż według najnowszych szacunków aż 50 proc. leków oferowanych za pośrednictwem internetu jest sfałszowanych i odsetek ten z każdym rokiem się zwiększa. Przyczyną tego trendu jest pogoń za zyskiem - znawcy tematu podkreślają, że obrót podrobionymi lekami opłaca się bardziej niż produkcja narkotyków.

Najczęściej fałszowane są antybiotyki, choć służby celne rekwirują także co roku duże ilości falsyfikowanych leków stosowanych w terapii chorób układu moczowo-płciowego, leków przeciwbólowych, przeciwcukrzycowych, przeciwalergicznych, kardiologicznych, a także suplementów diety. 

Uwaga! Organizacja KOWAL ostrzega, że przestępcy wykorzystują też obecną pandemię COVID-19 do zarabiania na produkcji i sprzedaży m.in. sfałszowanych testów na obecność COVID-19, masek ochronnych bez atestów, środków dezynfekujących i leków antywirusowych. 

Jak zatem nie dać się oszukać? 

„Sprzedaż sfałszowanych produktów odbywa się poza legalnym łańcuchem dystrybucji, najczęściej w internecie. Dlatego na zakupy w sieci powinniśmy wyjątkowo uważać – szczególnie w dobie pandemii. Oczywiście istnieją legalnie działające apteki internetowe, ale przestępcy potrafią się pod nie podszywać. W Polsce apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, jeśli jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną – i jest to najprostsza droga ich weryfikacji. Tylko oficjalna apteka daje nam pewność legalnego leku” – podpowiadają eksperci KOWAL.

Legalna internetowa apteka opatrzona jest specjalnym znakiem (białego krzyża na zielono-szarym tle), który po kliknięciu przeniesie nas na stronę rejestru aptek prowadzonego przez inspekcję farmaceutyczną.

Vik, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Komunikat prasowy Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) na temat fałszywych leków. 

Id materiału: 1749

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.