Niechciane owłosienie u kobiety może być objawem groźnej choroby?

To FAKT! Hirsutyzm, czyli nadmierny wzrost grubych, ciemnych włosów u kobiet w miejscach typowych dla owłosienia męskiego (np. wąsy, broda, klatka piersiowa, ramiona, plecy) to nie tylko problem natury estetycznej.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Warto wiedzieć, że istnieje wiele możliwych przyczyn hirsutyzmu, w tym m.in.: 

  • choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników),
  • choroby nadnerczy (np. guz nadnerczy),
  • choroby przysadki mózgowej (np. choroba Cushinga),
  • niedoczynność tarczycy,
  • a także przyjmowanie leków o działaniu androgenowym (np. steroidów anabolicznych). 

Eksperci zaznaczają, że hirsutyzm może także być skutkiem wrodzonej zwiększonej wrażliwości na androgeny występujące w prawidłowym stężeniu (tzw. hirsutyzm rodzinny). 

Fot. K.Kamiński/PAP

Silny stres, a potem wypadają włosy

W tym kontekście należy wyjaśnić, że prawidłowy wzrost włosów u każdego z nas zależy od równowagi między hormonami, a konkretnie pomiędzy androgenami (np. testosteron), a estrogenami. Najczęściej hirsutyzm jest efektem nadmiaru androgenów w organizmie. 

Objawów tego typu lepiej więc nie lekceważyć i nie zadowalać się samą tylko depilacją nadmiernego owłosienia, zwłaszcza że niektóre jej metody nie mogą być stosowane w przypadku pewnych chorób. Należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia, mogące kryć się za tym problemem. Jeśli przyczyną niechcianego wąsika jest choroba, jej ewentualne wyleczenie może pomóc trwale pozbyć się problemu. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

The Merck Manual - Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii; wyd. Edra 2015 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP