Serwis zdrowie.pap.pl

16.05.2018 , 10:09 Aktualizacja: 16.05.2018, 10:20

Nie należy pić wody podczas posiłku?

To MIT! Zarówno wodę, jak i inne napoje, można pić w czasie posiłków. Wbrew powszechnej opinii popijanie jedzenia nie zaburza procesów trawiennych.

Eksperci do spraw żywienia podkreślają, że woda z przewodu pokarmowego jest wchłaniana bardzo szybko, dzięki czemu jej „rozcieńczający” wpływ na soki czy enzymy trawienne jest bardzo krótkotrwały. Dlatego, nawet gdy popijamy jedzenie, to i tak zostanie ono skutecznie strawione.

Picie wody w trakcie posiłków ma jednak również swoje inne zalety. Na przykład, wypijanie jej przed posiłkiem często powoduje, że podczas posiłku zjadamy mniejszą ilość jedzenia, co może mieć znaczenie np. w trakcie odchudzania. Inna korzyść jest taka, że wielu osobom popijanie posiłku umożliwia skuteczne rozdrabnianie i przełykanie pokarmu.

Oczywiście, również w popijaniu jedzenia należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Pijmy więc z umiarem, najlepiej wtedy kiedy czujemy taką potrzebę.  

Vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło:

Raport „Fakty i mity o wodzie: badanie eksploracyjne opinii polskich internautów z komentarzami ekspertów”, opracowany we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.

Id materiału: 795

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.