Agresja jest wrodzona?

To FAKT! Agresja jest wrodzona, ale fakt, że w życiu dorosłym jesteśmy agresywni zależy od czynników środowiskowych – wynika z artykułu opublikowanego na łamach „PLOS ONE”.

Naukowcy z kanadyjskiego Université de Montréal przeanalizowali okoliczności występowania agresywnych zachowań wśród 223 par jedno- i 322 dwujajowych bliźniąt na różnych etapach ich życia.

W tym celu poprosili nauczycieli badanych dzieci, by opisali wszelkie przejawy agresji u swoich podopiecznych w wieku sześciu, siedmiu, dziewięciu, dziesięciu, a następnie dwunastu lat.

Specjaliści ustalili, że agresywne impulsy u dzieci w wieku sześciu lat miały zupełnie inne podłoże, niż agresywne impulsy w wieku lat dwunastu. W wieku sześciu lat zarówno agresja proaktywna (związana z dążeniem do dominacji i uzyskiwania korzyści kosztem innych osób), jak i agresja reaktywna (związana z samoobroną w reakcji na zagrożenie ze strony otoczenia), były efektem działania genów. W późniejszym okresie takie agresywne zachowania samoistnie zanikały. Jeśli się utrzymywały lub nasilały, wynikało środowiska społecznego, w którym dorastały dzieci.

Wyniki badań sugerują, że dojrzewanie struktur mózgowych, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za funkcje poznawcze, np. planowanie, podejmowanie decyzji, kontrolę, czy koncentrację, z upływem lat zmniejsza ryzyko występowania agresywnych odruchów u dzieci.

- Zbyt często zapominamy, że agresja jest fundamentalną częścią rozwoju społecznego małego dziecka. Istoty ludzkie wykazują największe natężenie zachowań agresywnych w stosunku do rówieśników pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. W miarę dorastania uczą się, jak regulować swoje emocje, komunikować się z innymi oraz radzić sobie z konfliktami. Nabywają umiejętność kanalizowania swoich agresywnych impulsów – komentuje jeden z badaczy dr Stéphane Paquin z Université de Montréal.

apio, za PAP

Źródło: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0188730

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością