Dzieci powinny pić dużo soków?

To MIT! Dzieci powinny pić przede wszystkim wodę!

Nadmiar soków może upośledzać łaknienie i stać się przyczyną tzw. biegunki pędraków. Dużo soków to także ryzyko próchnicy, zwłaszcza, gdy słodzone soki podaje się przed spaniem lub w nocy i już potem nie myje zębów.

Zalecane jest, aby dzieci piły głównie wody stołowe i mineralne naturalne, a jeśli soki – to warzywne i owocowe, ale bez dodatku cukru, jednak nie więcej niż 100 do 150 ml na dobę.

U dzieci w wieku 2-3 lat z powodu nadmiaru soków może dojść do tzw. biegunki pędraków. Dziecko oddaje kilka luźnych, stolców z niestrawionymi resztkami pokarmowymi, tylko w ciągu dnia, przy prawidłowej masie ciała i wzrostu.

Stan taki może budzić niepokój rodziców, ale często spowodowany jest podawaniem nieograniczonej ilości soków, które uznawane są za zdrowe, a unikaniem tłuszczy, które są uznawane za niezdrowe.

Jednak właśnie zbyt chude pokarmy i nadmiar soków lub owoców prowadzi do biegunki osmotycznej. Wystarczy zmiana tych proporcji, by ona ustąpiła. Biegunka osmotyczna powstaje najczęściej w wyniku upośledzenia trawienia składników pokarmowych w jelitach. Dotyczy to głównie węglowodanów, które po przemieszczeniu do jelita grubego ulegają fermentacji bakteryjnej, tworząc związki, które hamują wchłanianie wody z jelita grubego.

gap

Źródła:

Hanna Szajewska, Piotr Albrecht, „Jak żywić niemowlęta i małe dzieci”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

prof. dr hab. med. Józef Ryżko, „Biegunka przewlekła”, Medycyna Praktyczna - Pediatria

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

    Wiele osób uważa, że rzucanie palenia po rozpoznaniu choroby nie ma już sensu. Tymczasem specjaliści podkreślają, że nic bardziej mylnego. „Kontynuacja nałogu dramatycznie pogarsza szanse chorego na wyleczenie” – podkreśla prof. Jacek Jassem. Australijscy naukowcy właśnie opublikowali badanie, które to potwierdza.

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Adobe

    „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

    „Zbyt dobrych” wyników badań nie można lekceważyć. Niski cholesterol czy OB, zbyt wysokie żelazo, duża liczba czerwonych krwinek mogą też być sygnałem alarmowym naszego organizmu. Dlatego lepiej samodzielnie nie interpretować wyników badań, a zawsze pokazać je specjaliście.

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu