Dziecko moczy się w nocy z powodu przeżywania stresu?

To MIT! Z reguły jest dokładnie na odwrót, czyli to moczenie nocne jest dla dzieci źródłem silnego stresu i jeśli nie jest leczone może mieć dalekosiężne, negatywne efekty. Fakty są takie, że moczenie nocne u dzieci najczęściej ma podłoże organiczne.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Moczenie nocne, zwane fachowo enurezą, to niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia. Zdarza się ono nieco częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Na jego temat narosło wiele szkodliwych mitów, np. o tym, że występuje najczęściej w rodzinach wielodzietnych o niskim statusie materialnym albo, że jest skutkiem problemów emocjonalnych dziecka lub też skutkiem błędów wychowawczych, popełnianych przez rodziców/opiekunów…

Jak jest naprawdę? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty:

  • zaburzenie to obserwuje się w równym stopniu we wszystkich grupach kulturowych i społecznych (w Polsce problem ten dotyczy aż 300 000 dzieci w wieku 5-14 lat);
  • nocne moczenie to choroba, która – nieleczona – może powodować poważne problemy psychologiczne u dziecka, a zwłaszcza wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości, co w praktyce przekłada się m.in. na ograniczanie kontaktów z rówieśnikami i niższą jakość życia;
  • w większości przypadków przyczyny nocnego nietrzymania moczu u dzieci mają charakter medyczny, a więc są to np. nadmierna produkcja moczu w nocy, zmniejszona pojemność pęcherza moczowego lub niemożność obudzenia się;
  • w moczeniu nocnym istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne: w około 70 proc. przypadków co najmniej jeden z rodziców miał ten sam problem w dzieciństwie.
Fot. PAP/K. Kamiński

Moczenie nocne: przyczyną nie jest psychika

Specjaliści podkreślają, że tego problemu nie można bagatelizować, licząc na to, że „samo przejdzie”, oraz, że nie wystarczy do jego pokonania wybudzanie dziecka w nocy, aby skorzystało z toalety. 

Dobra wiadomość jest taka, że moczenie nocne jest schorzeniem uleczalnym!

„Każde dziecko, dzięki odpowiedniej terapii, może cieszyć się suchym porankiem! O pomoc w rozwiązaniu problemu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Lekarz pomoże ustalić zasadnicze przyczyny występowania moczenia nocnego i omówi najlepsze możliwości leczenia” – czytamy na specjalistycznej, edukacyjnej stronie internetowej poświęconej problemowi moczenia nocnego u dzieci (suchyporanek.pl). 

Tak więc proces leczenia w przypadku moczenia nocnego zależy od jego przyczyn. Terapia może obejmować tzw. trening pęcherza, zastosowanie alarmu wybudzeniowego, a także przyjmowanie leków. Trzeba też wdrożyć specjalne zasady co do picia, takie jak: nie pij na noc, pij właściwe ilości płynów w ciągu dnia, regularnie oddawaj mocz, wysikaj się przed snem. W tym kontekście należy jeszcze dodać, że co do zasady, nie wolno ograniczać ilości spożywanych płynów - wprost przeciwnie, trzeba tylko pilnować pór, kiedy dziecko pije.

Uwaga! Moczenie nocne może też być objawem innych, dużo poważniejszych chorób.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nietrzymanie moczu da się poskromić

To wstydliwy, lecz bardzo rozpowszechniony problem. Dowiedz się jak można zdusić ten kłopot w zarodku, zanim odbierze Ci komfort życia.

Dlatego lekarz na początku procesu diagnostycznego stara się wykluczyć taki właśnie scenariusz, sprawdzając czy przyczyną moczenia nocnego u dziecka nie jest np. przewlekła choroba nerek czy cukrzyca typu 1. W takim wypadku obok podjęcia działań nakierowanych stricte na problem moczenia nocnego trzeba również jak najszybciej zacząć leczyć chorobę podstawową.

Specjaliści podkreślają, że dziecko moczące się w nocy potrzebuje zrozumienia i wsparcia ze strony najbliższych, gdyż problem ten wywołuje u dziecka silny stres. Zawstydzanie i obwinianie są więc nie na miejscu - mogą one tylko pogłębić problemy dziecka. Specjaliści podpowiadają, że pomóc może w tej kłopotliwej dla całej rodziny sytuacji np. czytanie bajek terapeutycznych, które budują poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Edukacyjno-poradnicza strona internetowa dla rodziców, poświęcona w całości problemowi moczenia nocnego, działająca pod patronatem polskich i międzynarodowych medycznych towarzystw naukowych (suchyporanek.pl).

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy