Aparat słuchowy może chronić przed demencją?

To FAKT! Wykazano to w szeroko zakrojonym projekcie badawczym, w którym brało udział około 25 tysięcy osób z niedosłuchem w wieku powyżej 50 lat, przy czym połowa z nich korzystała z aparatu słuchowego, a druga połowa – nie.

Rezultaty badania jego autorzy – naukowcy z  Uniwersytetu Exeter i King's College London przedstawili w lipcu na Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association.

Fot. PAP

Aparat słuchowy to nie obciach

Obie grupy badanych przez dwa lata co 12 miesięcy przechodziły testy zdolności poznawczych. Po upływie dwóch lat okazało się, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe, radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z osobami, które nie nosiły aparatów.

- Wcześniejsze badania wskazywały, że ubytek słuchu ma związek z pogorszeniem pracy mózgu, pamięci oraz ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki naszej analizy wskazują, że aparat słuchowy przyczynia się do ochrony mózgu przed demencją. Choć należy przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić te wnioski, warto namawiać seniorów, którzy mają problemy ze słuchem, aby nie rezygnowali z aparatów, gdyż mogą korzystnie wpływać na ogólne zdrowie mózgu - komentuje dr Anne Corbett z Uniwersytetu Exeter.

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Przemysław Głowik

    Przesilenie wiosenne to żadna choroba, ale…

    Gdy natura budzi się ze snu zimowego, organizm potrzebuje nieraz czasu na odzyskanie równowagi po zimie. Osłabienie, które wtedy odczuwamy, zwane przesileniem wiosennym, nie jest żadną chorobą, ale zespołem objawów. Może też być pewną wymówką. Warto pamiętać, że jeśli gorsze samopoczucie utrzymuje się dłużej, trzeba zdiagnozować problem. Może okazać się, że to wcale nie wiosna jest jego przyczyną.

  • Statyny – leki niedoceniane, a jednak ratujące życie

  • Zroluj zdrowie – siła wyborów

  • Waga małżeństwa i inne miary

  • Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

  • zdj. AdobeStock

    Złe nawyki w toalecie prowadzą do dysfunkcji

    Stres i pośpiech jaki towarzyszy nam we współczesnym życiu źle wpływają na dno miednicy. Dodatkowo znaczna część społeczeństwa praktykuje złe nawyki w toalecie. Te oraz inne czynniki powodują, że mięśnie dna miednicy pracują na zwiększonych obrotach. Są permanentnie przeciążone. Nauczyliśmy się funkcjonować w biegu i ta nasza ciągła gotowość do działania stopniowo nas oddala od pełnego odczuwania naszych ciał, zaburza jego świadomość i powoduje chroniczne napięcie mięśni. Często dzieje się to do tego stopnia, że w końcu „zapominamy”, jak to jest umieć się rozluźniać – mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna Barbara Forczek-Iwon.

  • Nie musisz biegać

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu