Aparat słuchowy może chronić przed demencją?

To FAKT! Wykazano to w szeroko zakrojonym projekcie badawczym, w którym brało udział około 25 tysięcy osób z niedosłuchem w wieku powyżej 50 lat, przy czym połowa z nich korzystała z aparatu słuchowego, a druga połowa – nie.

Rezultaty badania jego autorzy – naukowcy z  Uniwersytetu Exeter i King's College London przedstawili w lipcu na Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association.

Fot. PAP

Aparat słuchowy to nie obciach

Obie grupy badanych przez dwa lata co 12 miesięcy przechodziły testy zdolności poznawczych. Po upływie dwóch lat okazało się, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe, radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z osobami, które nie nosiły aparatów.

- Wcześniejsze badania wskazywały, że ubytek słuchu ma związek z pogorszeniem pracy mózgu, pamięci oraz ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki naszej analizy wskazują, że aparat słuchowy przyczynia się do ochrony mózgu przed demencją. Choć należy przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić te wnioski, warto namawiać seniorów, którzy mają problemy ze słuchem, aby nie rezygnowali z aparatów, gdyż mogą korzystnie wpływać na ogólne zdrowie mózgu - komentuje dr Anne Corbett z Uniwersytetu Exeter.

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/P. Werewka

    Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

    Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

  • zdj. P.Werewka

    Nie dawaj się samotności

    Osoby, które czują się samotne są prawie pięć razy bardziej skłonne ocenić swoje obecne życie źle niż te, które nie zgłaszają codziennego osamotnienia.

  • zdj. AdobeStock/DimaBerlin

    Gdy dużo siedzisz, lepsze częste przerwy niż regularne ćwiczenia

    Naukowcy odkryli, że negatywne skutki długotrwałego siedzenia mogą być tak silne, że dojrzałe osoby, które przez większą część dnia siedzą, ale regularnie ćwiczą, mogą być i tak w grupie ryzyka różnych schorzeń, w tym - demencji. Lepiej robić sobie częste przerwy na ćwiczenia czy krótki intensywny spacer.

  • PAP

    Cukrzyca to choroba dziedziczna?

    To MIT, choć można odziedziczyć pewne predyspozycje do zachorowania na tę chorobę, zarówno typu 1, jak i typu 2. Z wiedzy na ten temat warto wyciągnąć praktyczne wnioski.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

  • Sprawdź, czy twoja krew krzepnie prawidłowo – zmierz poziom vWF

  • Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • AdobeStock

    Dbamy o życia, które pozostają

    Zawsze zakładamy, że nasz bliski wróci - z misji, z pracy, z akcji, z dyżuru. Inaczej to nie miałoby sensu. Jednak niektórzy nie wracają. O tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci rodzica i jak pocieszać kogoś, kto stracił ukochaną osobę rozmawiamy z Karoliną Suską, doradcą edukacyjnym z Fundacji Dorastaj z Nami.

  • Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą