Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

18.07.2019 , 17:57 Aktualizacja: 19.07.2019, 17:48

Aparat słuchowy może chronić przed demencją?

To FAKT! Wykazano to w szeroko zakrojonym projekcie badawczym, w którym brało udział około 25 tysięcy osób z niedosłuchem w wieku powyżej 50 lat, przy czym połowa z nich korzystała z aparatu słuchowego, a druga połowa – nie.

Rezultaty badania jego autorzy – naukowcy z  Uniwersytetu Exeter i King's College London przedstawili w lipcu na Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association.

Obie grupy badanych przez dwa lata co 12 miesięcy przechodziły testy zdolności poznawczych. Po upływie dwóch lat okazało się, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe, radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z osobami, które nie nosiły aparatów.

- Wcześniejsze badania wskazywały, że ubytek słuchu ma związek z pogorszeniem pracy mózgu, pamięci oraz ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki naszej analizy wskazują, że aparat słuchowy przyczynia się do ochrony mózgu przed demencją. Choć należy przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić te wnioski, warto namawiać seniorów, którzy mają problemy ze słuchem, aby nie rezygnowali z aparatów, gdyż mogą korzystnie wpływać na ogólne zdrowie mózgu - komentuje dr Anne Corbett z Uniwersytetu Exeter.

jw, zdrowie.pap.pl

Id materiału: 1304

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.