Parkinsonizm to choroba ludzi starszych?

To MIT! Rzeczywiście, najczęściej diagnozuje się ją u osób w szóstej dekadzie życia. Ale na chorobę Parkinsona może zachorować już trzydziestolatek, a nawet dwudziestoparolatek.

Najlepszym tego przykładem jest kanadyjski aktor Michael J. Fox, znany przede wszystkim z trylogii „Powrót do przyszłości”, który został zdiagnozowany w wieku 30 lat.  

W takiej sytuacji podejrzewa się, że problem ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Wciąż nie udało się znaleźć przyczyny parkinsonizmu – naukowcy stwierdzają, że prowadzi do niej wiele czynników genetycznych (wyróżniono co najmniej 20 genów za nią odpowiedzialnych) oraz środowiskowych.

Jeśli młoda osoba zauważa u siebie drżenie ręki lub nogi po jednej stronie ciała, spowolnienie ruchu, trudności z mówieniem i pisaniem, sztywność mięśni – powinna się udać się do neurologa. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na zaburzenia w układzie nerwowym i warto, by specjalista postawił diagnozę. Trzeba też pamiętać, że takie objawy, które pojawiają się nagle, mogą wskazywać na udar, a w razie podejrzewania tego problemu nie wolno czekać i należy wezwać pogotowie.

Na chorobę Parkinsona częściej zapadają mężczyźni (na dwie kobiety z chorobą Parkinsona przypada trzech mężczyzn z tą przypadłością).

Powszechnie słusznie się uważa, że objawem choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe. Ale to niejedyny symptom.

Inne to:

  • Sztywność mięśni
  • Drżenie mięśni podczas spoczynku
  • Zaburzenia postawy.

Choroba może też przebiegać z objawami niedotyczącymi narządu ruchu; to m.in. zaburzenia węchowe (osłabienie tego zmysłu), zaburzenia psychiczne (depresja, otępienie), niewyraźna mowa, pisanie małymi literami, problemy z połykaniem, zaparcia, nadmierna senność. Wczesnym objawem choroby Parkinsona mogą być u mężczyzn zaburzenia erekcji.

jw/

Źródło: Interna Szczeklika pod redakcją dr. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2013

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

    Wiadomo już, że chory na błonicę 6-latek nie był szczepiony, choć szczepienia te są w naszym kraju obowiązkowe. Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne – chodzi o ustalenie, kto miał styczność z zakażonym. Sprawa jest traktowana bardzo poważnie. Wiadomo, że dziecko wróciło właśnie z wakacji w Afryce. 

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?

  • Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

  • Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • AdobeStock

    Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

    Badania wykazują, że kwasy omega-3 pomagają zachować sprawność pracy mózgu i funkcji poznawczych w ciągu całego życia, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz zdrowy poziom trójglicerydów, wspierają prawidłowe widzenie, a także wykazują działanie przeciwzapalne - wymienia dr inż. Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki i wykładowczyni akademicka z Instytutu Zrównoważonego Żywienia

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej