Parkinsonizm to choroba ludzi starszych?
To MIT! Rzeczywiście, najczęściej diagnozuje się ją u osób w szóstej dekadzie życia. Ale na chorobę Parkinsona może zachorować już trzydziestolatek, a nawet dwudziestoparolatek.
Najlepszym tego przykładem jest kanadyjski aktor Michael J. Fox, znany przede wszystkim z trylogii „Powrót do przyszłości”, który został zdiagnozowany w wieku 30 lat.
W takiej sytuacji podejrzewa się, że problem ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Wciąż nie udało się znaleźć przyczyny parkinsonizmu – naukowcy stwierdzają, że prowadzi do niej wiele czynników genetycznych (wyróżniono co najmniej 20 genów za nią odpowiedzialnych) oraz środowiskowych.
Jeśli młoda osoba zauważa u siebie drżenie ręki lub nogi po jednej stronie ciała, spowolnienie ruchu, trudności z mówieniem i pisaniem, sztywność mięśni – powinna się udać się do neurologa. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na zaburzenia w układzie nerwowym i warto, by specjalista postawił diagnozę. Trzeba też pamiętać, że takie objawy, które pojawiają się nagle, mogą wskazywać na udar, a w razie podejrzewania tego problemu nie wolno czekać i należy wezwać pogotowie.
Na chorobę Parkinsona częściej zapadają mężczyźni (na dwie kobiety z chorobą Parkinsona przypada trzech mężczyzn z tą przypadłością).
Powszechnie słusznie się uważa, że objawem choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe. Ale to niejedyny symptom.
Inne to:
- Sztywność mięśni
- Drżenie mięśni podczas spoczynku
- Zaburzenia postawy.
Choroba może też przebiegać z objawami niedotyczącymi narządu ruchu; to m.in. zaburzenia węchowe (osłabienie tego zmysłu), zaburzenia psychiczne (depresja, otępienie), niewyraźna mowa, pisanie małymi literami, problemy z połykaniem, zaparcia, nadmierna senność. Wczesnym objawem choroby Parkinsona mogą być u mężczyzn zaburzenia erekcji.
jw/
Źródło: Interna Szczeklika pod redakcją dr. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2013