Parkinsonizm to choroba ludzi starszych?

To MIT! Rzeczywiście, najczęściej diagnozuje się ją u osób w szóstej dekadzie życia. Ale na chorobę Parkinsona może zachorować już trzydziestolatek, a nawet dwudziestoparolatek.

Najlepszym tego przykładem jest kanadyjski aktor Michael J. Fox, znany przede wszystkim z trylogii „Powrót do przyszłości”, który został zdiagnozowany w wieku 30 lat.  

W takiej sytuacji podejrzewa się, że problem ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Wciąż nie udało się znaleźć przyczyny parkinsonizmu – naukowcy stwierdzają, że prowadzi do niej wiele czynników genetycznych (wyróżniono co najmniej 20 genów za nią odpowiedzialnych) oraz środowiskowych.

Jeśli młoda osoba zauważa u siebie drżenie ręki lub nogi po jednej stronie ciała, spowolnienie ruchu, trudności z mówieniem i pisaniem, sztywność mięśni – powinna się udać się do neurologa. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na zaburzenia w układzie nerwowym i warto, by specjalista postawił diagnozę. Trzeba też pamiętać, że takie objawy, które pojawiają się nagle, mogą wskazywać na udar, a w razie podejrzewania tego problemu nie wolno czekać i należy wezwać pogotowie.

Na chorobę Parkinsona częściej zapadają mężczyźni (na dwie kobiety z chorobą Parkinsona przypada trzech mężczyzn z tą przypadłością).

Powszechnie słusznie się uważa, że objawem choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe. Ale to niejedyny symptom.

Inne to:

  • Sztywność mięśni
  • Drżenie mięśni podczas spoczynku
  • Zaburzenia postawy.

Choroba może też przebiegać z objawami niedotyczącymi narządu ruchu; to m.in. zaburzenia węchowe (osłabienie tego zmysłu), zaburzenia psychiczne (depresja, otępienie), niewyraźna mowa, pisanie małymi literami, problemy z połykaniem, zaparcia, nadmierna senność. Wczesnym objawem choroby Parkinsona mogą być u mężczyzn zaburzenia erekcji.

jw/

Źródło: Interna Szczeklika pod redakcją dr. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2013

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

    Warto mówić, pisać, trąbić, że nie wszędzie robimy kupy. A jak już zrobimy, sprzątamy po sobie. Jako społeczeństwo jesteśmy nastawieni, żeby wszystko było ładne estetyczne, najlepiej młode, piękne i zdrowe. Zapominamy chyba, że wydalanie stolca jest ogromnie ważnie. Nie na darmo jest to słynne „stolec był?” – mówi dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei – UM w Poznaniu.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca ciążowa i leczenie

    Cukrzyca ciążowa to zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które pojawiają się najczęściej w drugiej połowie ciąży. Jak się ją leczy? – wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, diabetolog z Oddziału Klinicznego Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

  • Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

  • Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

  • Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

  • Geny to nie wyrok

  • AdobeStock

    Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

    Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

  • Czatboty i sztuczna inteligencja na razie nie zastąpią lekarza

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem