Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
15.12.2017 , 15:59 Aktualizacja: 17.06.2019, 11:59

Swędzenie to tylko objaw chorób skóry?

To MIT! Świąd zwykle jest objawem chorób skóry albo ogólnoustrojowej reakcji alergicznej, ale jego przyczyną może być wiele innych schorzeń, a także przyjmowane przez nas leki.

Kiedy swędzi skóra, od razu na myśl przychodzi nam wizyta u dermatologa. Ale nie zawsze świądowi towarzyszą zmiany skórne i nie zawsze jest on oznaką chorób skóry. Co może jeszcze sygnalizować?

Przyczyną świądu mogą być m.in. reakcje uczuleniowe na różne spożyte substancje. Niestety, może on też świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej (np. ziarnicy złośliwej).

Do innych możliwych przyczyn swędzenia należą: cholestaza (zastój żółci), cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby nerek, choroby tarczycy i choroby psychiczne.

Na tym jednak nie koniec. Zdarza się, że skóra swędzi też osoby przyjmujące konkretne leki (np. kwas acetylosalicylowy, barbiturany, czy też cytostatyki).

Oczywiście, nie zawsze świąd musi oznaczać coś złego. Wywołują go również błahe bodźce, takie jak np. lekki dotyk, wibracje czy drażnienie wełnianą nicią.

Naturalną reakcją na świąd jest oczywiście drapanie. Lekarze radzą jednak, aby go nie nadużywać, bo może ono wywołać uszkodzenia i wtórne zakażenia skóry, co z kolei może nasilić swędzenie.

vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło:

„The Merck Manual: objawy kliniczne. Praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii”.

 

Id materiału: 650

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.