Swędzenie to tylko objaw chorób skóry?

To MIT! Świąd zwykle jest objawem chorób skóry albo ogólnoustrojowej reakcji alergicznej, ale jego przyczyną może być wiele innych schorzeń, a także przyjmowane przez nas leki.

Kiedy swędzi skóra, od razu na myśl przychodzi nam wizyta u dermatologa. Ale nie zawsze świądowi towarzyszą zmiany skórne i nie zawsze jest on oznaką chorób skóry. Co może jeszcze sygnalizować?

Przyczyną świądu mogą być m.in. reakcje uczuleniowe na różne spożyte substancje. Niestety, może on też świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej (np. ziarnicy złośliwej).

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Łuszczyca to nie tylko choroba skóry

Łuszczyca to schorzenie autoimmunologiczne. W jej przebiegu olbrzymią rolę odgrywa stres i poczucie niezrozumienia, które jest udziałem wielu chorych. Im go mniej, tym lepiej. Zadbajmy o swoich bliskich!

Do innych możliwych przyczyn swędzenia należą: cholestaza (zastój żółci), cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby nerek, choroby tarczycy i choroby psychiczne.

Na tym jednak nie koniec. Zdarza się, że skóra swędzi też osoby przyjmujące konkretne leki (np. kwas acetylosalicylowy, barbiturany, czy też cytostatyki).

Oczywiście, nie zawsze świąd musi oznaczać coś złego. Wywołują go również błahe bodźce, takie jak np. lekki dotyk, wibracje czy drażnienie wełnianą nicią.

Naturalną reakcją na świąd jest oczywiście drapanie. Lekarze radzą jednak, aby go nie nadużywać, bo może ono wywołać uszkodzenia i wtórne zakażenia skóry, co z kolei może nasilić swędzenie.

vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło:

„The Merck Manual: objawy kliniczne. Praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii”.

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

    Media społecznościowe stały się miejscem do którego przenosi się nasze życie i coraz częściej to właśnie tu można zauważyć, że ktoś jest w kryzysie psychicznym. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo rozpoznać te sygnały, ani jak na nie reagować w sposób wspierający i pomocny. Tymczasem każda niepodjęta reakcja to potencjalnie utracona szansa na realną pomoc – zwraca uwagę Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

  • Atak paniki to jak utrata zmysłów

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji

  • Adobe

    Detoks dopaminowy – prawdy i mity

    Detoks dopaminowy, popularyzowany przez life coachów i influencerów, obiecuje przywrócenie harmonii w życiu poprzez czasowe ograniczenie przyjemności i bodźców. Ma to „resetować” układ nagrody w mózgu, poprawiać koncentrację i odbudowywać zdrowe nawyki. Naukowcy są wobec tej koncepcji sceptyczni.

  • Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą