Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

26.02.2019 , 15:32 Aktualizacja: 26.02.2019, 15:39

Zakażenie HPV zwiększa ryzyko chorób serca?

To FAKT! W przypadku kobiet, zwłaszcza otyłych lub cierpiących na zespół metaboliczny – dowodzą tego badania koreańskich uczonych, których wyniki publikuje „Circulation Research”, czasopisma wydawanego przez American Heart Association.

Zespół prof. Seungho Ryu z Kangbuk Samsung Hospital i Sungkyunkwan University School of Medicine w Seulu przeanalizował dane pochodzące od blisko 63,5 tys. kobiet, których średnia wieku wynosiła 40 lat, a średnie BMI - 22  (w grupie znajdowały się zatem kobiety o prawidłowym BMI, z nadwagą oraz z otyłością).

Panie nie te chorowały wcześniej na serce ani nie cierpiały z powodu schorzeń naczyń krwionośnych. Nieco więcej niż 7 proc. z nich było zakażonych onkogennymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego, najczęściej jednak znanego jako HPV. Naukowcy śledzili losy wszystkich kobiet przez około cztery lata. W tym czasie 1122 z nich zachorowało na choroby sercowo-naczyniowe. 

Analiza danych statystycznych przyniosła interesujące wyniki. Okazało się, że samo zakażenie HPV zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych o jedną czwartą. W przypadku kobiet otyłych zakażenie zwiększyło ryzyko o blisko 3/4, natomiast u pań cierpiących na zespół metaboliczny prawie dwukrotnie!

Co ciekawe, wcześniejsze badania amerykańskie wykazały, że infekcja HPV zwiększa ryzyko zawału i udaru wśród kobiet. Prace te dokładają zatem kolejny argument na rzecz zaszczepienia córek przeciwko HPV. 

Apio

Źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.118.313779
 

Id materiału: 1127

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.