Uzależnieni od mediów społecznościowych zachowują się jak narkomani?

To FAKT! Mają problemy z podejmowaniem decyzji w identyczny sposób jak osoby uzależnione od narkotyków – dowodzą badania dr Dara Meshi z Michigan State University. 

- Mniej więcej jedna trzecia ludzi na tej planecie korzysta z social mediów. Niektórzy robią to w sposób niewłaściwy. Miejmy nadzieję, że nasze badania zmotywują ludzi do poważnego postrzegania problemu nadużywania mediów społecznościowych – mówi dr Meshi.

Dotychczasowe ustalenia dowodziły, że u osób nadużywających substancji psychoaktywnych pojawiają się problemy z podejmowaniem decyzji. Nie potrafią się uczyć na błędach i idą dalej ścieżką złych decyzji, mimo nieodpowiednich wyników. Jego zespół postanowił sprawdzić, czy podobne zjawisko można zaobserwować u ludzi nadmiernie używających mediów społecznościowych.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jedna trzecia nastolatków może już być uzależniona od internetu

Blisko 1/3 nastolatków może mieć problem z uzależnieniem od sieci – wynika z kolejnego badania przeprowadzonego przez NASK na temat korzystania z internetu przez polskie nastolatki. Problem wydaje się być większy w grupie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów niż w grupie młodzieży szkół średnich.

Przeprowadził badania z udziałem 71 użytkowników Facebooka. Najpierw ochotnicy ci wypełniali kwestionariusz pozwalający ocenić, w jakim stopniu są pod względem psychicznym uzależnieni serwisu społecznościowego. Następnie uczestniczyli w tzw. Iowa Test Gambling. To narzędzie w postaci symulacji gry hazardowej, które pozwala badać przebiegu procesów decyzyjnych, m.in. w chorobach neurologicznych, uzależnieniach, schizofrenii i chorobach afektywnych. 

Okazało się, że im bardziej dana osoba nie potrafiła oderwać się od Facebooka i wykazywała symptomy uzależnienia od tego medium społecznościowego, tym gorzej radziła sobie z Iowa Test Gambling. Uzyskiwane przez nią wyniki były dokładnie takie same jak w przypadku narkomanów.

Jest to badanie na bardzo małej grupie uczestników, więc konieczne będą dalsze eksperymenty, by móc wyciągać twarde wnioski, ale nawet ten jeden powinien skłonić do refleksji nad tym, czy to my mamy władzę nad naszym społecznościowym kontem, czy ono. 

Apio

Źródło: https://akademiai.com/doi/10.1556/2006.7.2018.138

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Adobe Stock/Jacob Lund

    Dwie doby offline – wyzwanie dla nastolatków

    Życie z telefonem w ręce wciąga i uzależnia, szczególnie dzieci i młodzież, które spędzają w ten sposób ponad 5 godzin dziennie. Jaki jest tego koszt? Młodzi ludzie z grupy Waksy postanowili to sprawdzić i odłożyli swoje telefony na 48 godzin. Eksperyment trwa. Zachęcają do tego rówieśników. To część kampanii „eMOC+Ja” opracowanej przez Fundację Twarze z Depresją, która ma być organizowana co roku w Dzień Dziecka.

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • zdj. AdobeStock

    Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim najnowszym raporcie zaleca wprowadzenie obowiązkowych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach napojów alkoholowych. Ma to podnieść świadomość na temat rakotwórczego działania etanolu i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Taniec jest dobry dla mózgu

  • Jak poznać, że sport zamiast pomagać, szkodzi

Serwisy ogólnodostępne PAP