Źrenice pokażą, że ktoś zażył narkotyk? 

To FAKT! Szerokie źrenice, słabo reagujące na zmiany światła, to jedna z fizycznych oznak zażycia marihuany lub haszyszu - najpopularniejszych narkotyków w Polsce i Europie. Inaczej jest z heroiną, morfiną i opium - po ich zażyciu źrenice się zwężają.

Zarówno marihuana, jak i haszysz, wytwarzane są z tego samego surowca roślinnego – czyli niektórych odmian konopii (najczęściej indyjskich), które zawierają dużą ilość psychoaktywnej substancji o nazwie tetrahydrokannabinol (THC). Marihuanę lub haszysz najczęściej się pali, ale niektórzy konsumują je również w formie naparu (marihuana) lub ciasteczek (haszysz).

Jak poznać, że ktoś jest pod wpływem jednego z tych dwóch popularnych narkotyków? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to spojrzenie temu komuś w oczy, po to aby sprawdzić, czy nie ma on szerokich źrenic słabo reagujących na zmiany światła, a także przekrwionych spojówek. Są to typowe, fizyczne objawy zażycia THC. 

Fot. PAP

Jak żyć z osobą uzależnioną i nie zwariować?

Inne możliwe oznaki bycia pod wpływem marihuany lub haszyszu to: charakterystyczny słodkawy oddech, skłonność do nieuzasadnionego śmiechu (tzw. głupawka), nadmierna gadatliwość albo spowolnienie mówienia, a także napady żarłoczności (szczególnie duża ochota na coś słodkiego). 

Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność, że jego dziecko lub partner zażyło te narkotyki, to powinien udać się do apteki i kupić test na obecność THC w moczu (warto wiedzieć, że ślady THC utrzymują się w organizmie nawet do 3 tygodni). 

W tym kontekście należy dodać, że rozszerzone źrenice, w nikłym stopniu reagujące na światło, mogą być także objawem zażycia wielu innych narkotyków, np.: amfetaminy, ecstasy, kokainy i LSD.

Ale warto też wiedzieć, że istnieją narkotyki, które wywołują zupełnie inne reakcje źreniczne. Na przykład opiaty (heroina, morfina, opium) sprawiają, że używająca ich osoba ma zwężone źrenice, które słabo reagują na światło. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Poradnia narkotykowa online
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

  • Piotr, AdobeStock

    Trudna droga do zabezpieczenia macierzyństwa

    Obowiązująca w Polsce Ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku dopuszcza możliwość pobrania i zamrożenia komórek jajowych tylko przy odpowiednich wskazaniach medycznych. Nie ma w Polsce żadnej legalnej możliwości mrożenia oocytów, jeśli kobieta jest zdrowa, ale chce zabezpieczyć swoją płodność. O drodze do tego opowiedziała Serwisowi Zdrowie Magdalena Fidor.

  • Fot. PAP/ Książka z wierszami Juliana Tuwima wyd. przez Wydawnictwo Wilga, 2004

    Warto czytać dzieciom, nawet niemowlętom

    Kiedyś była to intuicja, ale aktualnie dysponujemy badaniami, pokazującymi korzystny wpływ głośnego czytania książek dzieciom i wpływ bogactwa słownego na rozwój ich mózgu – mówi prof.  Teresa Jackowska, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Małym dzieciom warto czytać codziennie. Korzyści jest mnóstwo, oprócz oczywistej przyjemności ze spędzania z dzieckiem czasu.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy