Źrenice pokażą, że ktoś zażył narkotyk? 

To FAKT! Szerokie źrenice, słabo reagujące na zmiany światła, to jedna z fizycznych oznak zażycia marihuany lub haszyszu - najpopularniejszych narkotyków w Polsce i Europie. Inaczej jest z heroiną, morfiną i opium - po ich zażyciu źrenice się zwężają.

Zarówno marihuana, jak i haszysz, wytwarzane są z tego samego surowca roślinnego – czyli niektórych odmian konopii (najczęściej indyjskich), które zawierają dużą ilość psychoaktywnej substancji o nazwie tetrahydrokannabinol (THC). Marihuanę lub haszysz najczęściej się pali, ale niektórzy konsumują je również w formie naparu (marihuana) lub ciasteczek (haszysz).

Jak poznać, że ktoś jest pod wpływem jednego z tych dwóch popularnych narkotyków? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to spojrzenie temu komuś w oczy, po to aby sprawdzić, czy nie ma on szerokich źrenic słabo reagujących na zmiany światła, a także przekrwionych spojówek. Są to typowe, fizyczne objawy zażycia THC. 

Fot. PAP

Jak żyć z osobą uzależnioną i nie zwariować?

Inne możliwe oznaki bycia pod wpływem marihuany lub haszyszu to: charakterystyczny słodkawy oddech, skłonność do nieuzasadnionego śmiechu (tzw. głupawka), nadmierna gadatliwość albo spowolnienie mówienia, a także napady żarłoczności (szczególnie duża ochota na coś słodkiego). 

Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność, że jego dziecko lub partner zażyło te narkotyki, to powinien udać się do apteki i kupić test na obecność THC w moczu (warto wiedzieć, że ślady THC utrzymują się w organizmie nawet do 3 tygodni). 

W tym kontekście należy dodać, że rozszerzone źrenice, w nikłym stopniu reagujące na światło, mogą być także objawem zażycia wielu innych narkotyków, np.: amfetaminy, ecstasy, kokainy i LSD.

Ale warto też wiedzieć, że istnieją narkotyki, które wywołują zupełnie inne reakcje źreniczne. Na przykład opiaty (heroina, morfina, opium) sprawiają, że używająca ich osoba ma zwężone źrenice, które słabo reagują na światło. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Poradnia narkotykowa online
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością