Po zawale seks może być dobrą terapią

Seks po zawale jest możliwy, a nawet wskazany. Są jednak pewne obostrzenia. Na przeznaczonych dla pacjentów stronach edukacyjnych przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne można znaleźć szereg przydatnych, i co najważniejsze - rzetelnych informacji na ten temat.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Specjaliści z PTK informują, że po pierwszym zawale serca powrót do aktywności seksualnej może nastąpić już po czterech tygodniach od wypisu ze szpitala. Jest jednak warunek - chory nie powinien odczuwać bólów wieńcowych i duszności.

Kolejna rada kardiologów brzmi: "Warto dać sobie trochę czasu i w początkowym okresie nie dążyć do odbywania pełnego stosunku. Poza tym pierwsze kontakty seksualne powinny być  ograniczone w czasie".

Sprawdź, czego objawem mogą być problemy z erekcją 

Ważna jest pozycja i to, kiedy jemy

Choć to stwierdzenie banalne, dla chorego po incydencie sercowo-naczyniowym bardzo istotne: pozycja w trakcie kontaktu seksualnego powinna być wygodna. „Należy unikać pozycji wymagających izometrycznego napięcia mięśni, np. w pozycji klasycznej wskutek izometrycznego napięcia mięśni ramion i barków mężczyzny wzrasta zapotrzebowanie na tlen, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i zwiększenie częstości akcji serca. Wskazana jest pozycja na boku lub z partnerka leżącą/siedzącą na mężczyźnie” – czytamy materiałach edukacyjnych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.    

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Erekcja: co każdy facet wiedzieć powinien

Warto też wiedzieć, że lepiej unikać kontaktów seksualnych bezpośrednio po posiłku - ze względu na to, że przekrwienie narządów jamy brzusznej, które wtedy występuje może wywołać bóle wieńcowe i /lub zaburzenia rytmu serca. Lepiej też zadbać o to, aby posiłek spożywany przed aktywnością seksualną był lekkostrawny. Nie wskazane jest także spożywanie alkoholu i palenie papierosów co najmniej na pół godziny przed stosunkiem.

Unikać gorącej kąpieli i temperatury

Bardzo ważne jest, aby nie dochodziło do zbliżenia przez godzinę po gorącej kąpieli. Lepiej wziąć szybki prysznic niż pławić się w zbyt ciepłej wodzie.

PTK wskazuje, że nie jest obojętne także, jaka jest temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym dochodzi do aktywności seksualnej – chodzi o to, aby nie było ani zbyt gorąco, ani zbyt chłodno. Temperatura powinna być stała.

Liczy się pora

Odpowiedni czas na zbliżenie zawsze jest ważny, jednak w przypadku osób po zawale ma on wyjątkowe znaczenie – chory powinien raczej unikać aktywności fizycznej jeśli czuje się zmęczony, np. po długim dniu pracy. Warto wybrać taką porę dnia, kiedy zmęczenie jest najmniej odczuwalne, np. rano zamiast wieczorem.

Zadbaj o siebie

Lekarze każdemu pacjentowi z nadwagą i otyłością doradzają schudnięcie oraz zadbanie o odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego. To porada szczególnie istotna dla osób mających problem z sercem. Mało kto jednak wie, że schudnięcie pozytywnie wpłynie nie tylko na serce, ale też na sprawność seksualną; podobnie jak i dobrana do potrzeb i osobistych upodobań aktywność fizyczna.

Daj sobie czas

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Fakty i mity o seksie seniorów

Mówi się o nim mało i niechętnie. Ale dla wielu osób w starszym wieku stanowi źródło satysfakcji i radości życia.

Kardiolodzy przypominają, że po zawale pacjenci często potrzebują więcej czasu na osiągnięcie pełnej satysfakcji z pożycia. Może się zdarzyć, że mężczyźnie nie od razu uda się osiągnąć stan pełniej erekcji. Lepiej się tym nie zrażać i na początku skupić się na pieszczotach i długiej grze wstępnej. Co ciekawe, oprócz spotęgowania przyjemności, pozwoli ona na stopniowy wzrost częstości akcji serca oraz ciśnienia tętniczego, dzięki czemu organizm będzie przygotowany do aktywności seksualnej – gra wstępna pełni podobną rolę jak rozgrzewka przed aktywnością sportową. Dłuższy wstęp pozwala też odbudować bliskość i zmniejszyć strach przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi aktywności seksualnej – który po zawale jest zupełnie naturalny.

Niektórzy pacjenci obawiają się, że aktywność seksualna po zawale grozi śmiercią w jej trakcie. PTK uspokaja: ze statystyk wynika, że ryzyko zgonu podczas stosunku seksualnego wynosi poniżej 1 proc. Co ciekawe, najczęściej zdarza się podczas seksu pozamałżeńskiego (ok. 0,6 proc. ogółu zgonów spowodowanych zawałem serca).

Jako przyczyny większego zagrożenia zawałem podczas stosunku kardiolodzy podają:

  • emocje związane z poczuciem winy i strachem przed wykryciem zdrady 
  • pośpiech związany z ograniczeniami czasowymi,
  • nadmierna chęć spodobania się nowemu partnerowi 
  • większa skłonność do zlekceważenia niepokojących objawów 
  • unikanie odpoczynku
  • większa skłonność do objadania się lub nadużywania alkoholu.

Rozmawiaj z lekarzem

PTK doradza, że w razie bólu podczas kontaktu seksualnego dobrze jest zrobić sobie 15 minut przerwy. Jednak jeśli bóle wieńcowe, duszność lub zaburzenia rytmu serca będą pojawiać się regularnie, należy zmniejszyć częstość i intensywność kontaktów i koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Warto to zrobić, bo w wielu przypadkach dolegliwości może wyeliminować przyjęcie bezpośrednio przed stosunkiem nitrogliceryny lub sorbonitu.

Więcej przydatnych informacji o seksie po zawale znajdziesz na stronie PTK. 

mw, zdrowie.pap.pl

 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Pixabay

    Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski

    Wydłużanie okresu aktywności zawodowej sprawia, że na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a to stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Zdrowie psychiczne oraz radzenie sobie ze stresem przez starszych pracowników to istotne aspekty, które mają wpływ na ich zdolność do kontynuowania pracy. *

  • AdobeStock

    Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

    Choć coraz więcej mówi się o konieczności szczepień dorosłych, zwłaszcza seniorów i osób z grup ryzyka, to wciąż są bariery, które sprawiają, że dla wielu osób dostęp do szczepień jest utrudniony. Eksperci liczą w tej kwestii na przełom w nadchodzącym 2025 r.

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji