Materiał promocyjny

Europa potrzebuje strategii konkurencyjności dla life science - Kraków stolicą debaty o zdrowiu, innowacjach i technologii

Europa, w której innowacje medyczne błyskawicznie trafiają do pacjentów, sztuczna inteligencja wspiera lekarzy, a współpraca między naukowcami, firmami i decydentami to codzienność, jest możliwa - mówili w Krakowie eksperci life science: nauk i technologii związanych ze zdrowiem i jakością życia.

Przyszłość europejskiej opieki zdrowotnej i sektora life science była głównym tematem międzynarodowej konferencji LifeScience4EU, zorganizowanej przez Klaster Life Science Kraków pod patronatem polskiej prezydencji w UE. Odbyła się ona w Audytorium Maksimum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 15-16 maja.

Tematem przewodnim konferencji było hasło: „Technologia, innowacje i polityka: razem dla konkurencyjności Europy”. Wydarzenie stanowiło odpowiedź na kluczowe wyzwania zidentyfikowane w raporcie Mario Draghiego: niską innowacyjność Europy w porównaniu z USA i Chinami oraz potrzebę tworzenia skutecznych mechanizmów wdrażania przełomowych rozwiązań zdrowotnych.

„Sektor life science odpowiada za 10 proc. PKB Unii Europejskiej i 29 mln miejsc pracy - jego rozwój jest więc nie tylko kwestią zdrowia publicznego, ale też geopolitycznej konkurencyjności kontynentu” - podkreśliła Irene Norstedt z Komisji Europejskiej

W konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników: czołowych ekspertów, naukowców, przedstawicieli przemysłu biotechnologicznego, startupów medycznych, organizacji pacjenckich oraz liderów polityki zdrowotnej z całej Europy, którzy wskazywali, że nasz kontynent posiada światowej klasy naukowców, silny sektor MedTech i BioPharma, jednak fragmentacja systemów ochrony zdrowia, złożone regulacje i brak interoperacyjności danych sprawiają, że Europa traci tempo rozwoju.

Wśród gości znaleźli się m.in. Irene Norstedt (Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji KE), Emer Cooke (dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków), Paweł Przewięźlikowski (CEO Ryvu Therapeutics), Nathalie Moll (dyrektor generalna EFPIA), Adam Jarubas (poseł do Parlamentu Europejskiego) oraz liderzy takich instytucji jak: Consonance, Selvita, GE Healthcare, ELIXIR Europe, Intelliseq, ELEM Biotech, EIT Health, Aalborg University Hospital.

Dyskusje dotyczyły m.in. transformacji cyfrowej medycyny, przyspieszenia procesu klinicznego, interoperacyjności danych zdrowotnych, wskaźników mierzenia efektywności innowacji (KPI), edukacji w zakresie AI oraz strategii skalowania innowacji w systemach zdrowia.

„Europa mówi o innowacjach, ale zbyt często działa w izolowanych silosach. Musimy uprościć dostęp do funduszy i procesów regulacyjnych, aby przełamać bariery między nauką, przemysłem a regulatorami” - powiedziała Magda Chlebus z EFPIA.

Uczestnicy konferencji pracowali również nad konkretnymi propozycjami działań na rzecz poprawy wdrażania innowacji w systemach ochrony zdrowia. Wskazano m.in. na potrzebę lepszej koordynacji inwestycji, uproszczenia przepisów i stworzenia platform dialogu międzysektorowego.

Emer Cooke, dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA), wskazała, że wiele innowacji nie dociera do pacjentów z powodu braku znajomości ścieżek regulacyjnych. Dlatego EMA planuje uproszczenie procedur i intensyfikację dialogu z MŚP i startupami.

„Chcemy mieć pewność, że pacjenci skorzystają z innowacyjnych rozwiązań w obszarze produktów medycznych. Dlatego dążymy do tego, by wyeliminować bariery i zadbać o świadomość wszelkich wyzwań regulacyjnych, abyśmy mogli wspólnie przygotować się na te innowacje” - podkreśliła Emer Cooke.

Ekspertka dodała, że w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom znacznie trudniej jest uzyskać wgląd w system regulacyjny oraz zrozumieć go i działać w jego ramach. Dlatego EMA utworzyła biuro ds. małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach którego oferuje szkolenia, webinaria, biuletyny i każda firma, która kwalifikuje się jako małe lub średnie przedsiębiorstwo, w tym polskie MŚP, może prosić o wsparcie.

Organizatorem konferencji, podzielonej na trzy strategiczne moduły: Wizja, Kluczowe czynniki sukcesu oraz Działanie, był Klaster LifeScience Kraków we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisją Europejską, Miastem Kraków oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Klaster LifeScience Kraków, który od 2006 r. buduje sieci współpracy między uczelniami, firmami, instytucjami publicznymi i NGO w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, stał się hubem integrującym środowiska naukowe, technologiczne i polityczne, który tworzy warunki do transferu technologii, rozwoju startupów oraz wdrażania rozwiązań, które mają realny wpływ na jakość życia i zdrowie społeczeństwa.

„W dyskusjach na temat innowacji w Europie nie powinniśmy bać się regulacji, tylko fragmentacji, bo myślenie fragmentaryczne >>wy robicie swoje, my swoje<< jest szkodliwe. Dlatego staramy się budować synergię. Chcemy, by Kraków był miejscem, gdzie rodzą się rozwiązania realnie zmieniające ochronę zdrowia w Europie. Konferencja LifeScience4EU to proces, który dopiero się zaczyna” - zaznaczył Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający Klastra.

Jako przykład działań wzmacniających synergię, dyrektor Klastra wskazał inwestycje dotyczące budowy szpitali, gdzie decydenci powinni myśleć o tym, co będzie niezbędne w otoczeniu szpitala za 10, 15, 30 lat.

„Każdy szpital to takie małe miasto. Trzeba myśleć o tym, jakie zaplecze: laboratoria, jednostki badawczo-rozwojowe będą w nim niezbędne, aby wykorzystać w pełni efekt synergii i tworzyć innowacje z korzyścią dla pacjentów” - powiedział ekspert.

Konferencję zakończył wspólny apel ekspertów, m.in.: Andrzeja Rysia, głównego doradcy ds. nauki w Komisji Europejskiej, Pawła Świebody z NeuroCentury i Magdaleny Bem-Andrzejewskiej z Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju: „Nasz kontynent ma zasoby, aby stać się światowym liderem innowacji zdrowotnych - pod warunkiem, że będzie działać wspólnie, szybko i mądrze. Dlatego Europa potrzebuje odwagi do działania i zaufania między sektorami, by sprostać wyzwaniom przyszłości”.

W przygotowaniu znajduje się kompleksowy raport pokonferencyjny, zawierający najważniejsze wnioski, rekomendacje oraz konkretne propozycje działań sformułowanych przez uczestników. Dokument będzie cennym źródłem wiedzy dla decydentów politycznych, instytucji badawczych i przedstawicieli sektora zdrowia, a jego publikacja planowana jest na drugą połowę 2025 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.lifescience4eu.eu

Kolejna edycja wydarzenia planowana jest w ramach duńskiej prezydencji w Radzie UE w 2026 roku.


Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Powiększone węzły chłonne – czy jest się czego bać?

    Spuchnięty węzeł chłonny potrafi napędzić niezłego stracha – zazwyczaj bez powodu. Drobny guzek pod żuchwą na ogół oznacza, że nasz układ odpornościowy właśnie wygrał bitwę z wirusem. Czasami jednak taka zmiana jest tym, czego się obawiamy – objawem nowotworu. 

  • Grupa PTWP

    Nowe horyzonty w opiece nad mamami, córkami, siostrami, przyjaciółkami - rusza Forum Zdrowia Kobiet

    Materiał promocyjny

    Już 9-10 czerwca 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Forum Zdrowia Kobiet. Nowe horyzonty, organizowana przez rynek zdrowia.pl (portal Grupy PTWP). Konferencja ma na celu zainicjowanie szerokiej dyskusji na temat skuteczniejszej, spersonalizowanej opieki zdrowotnej, która uwzględnia różnice biologiczne i społeczne między płciami. Wydarzenie zgromadzi lekarzy wielu specjalizacji, ekspertów ochrony zdrowia i przedstawicieli środowisk naukowych, by wspólnie wypracowywać nowe standardy diagnostyki, terapii i profilaktyki, dostosowane do potrzeb kobiet na różnych etapach życia.

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

  • zdj. AdobeStock

    Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

    Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Pierwsza szczepionka na rzeżączkę od sierpnia w Anglii

    W Europie rośnie liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową. W Anglii w 2023 roku odnotowano ponad 85 tys. zachorowań na rzeżączkę – najwięcej od 1918 roku. W obliczu tak gwałtownego wzrostu liczby zakażeń kraj jako pierwszy na świecie zdecydował się wprowadzić szczepionkę przeciwko tej chorobie wenerycznej.

  • Powiększone węzły chłonne – czy jest się czego bać?

  • Polacy wierzą w związki na całe życie, choć jest i drugie dno

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Świadomość śmierci dana człowiekowi

  • AdobeStock

    Kryzys wieku średniego – prawda czy mit?

    Choć tzw. kryzys wieku średniego nie jest jeszcze do końca zbadany, dla niektórych może być realnym doświadczeniem – sugerują amerykańskie badania. Nawet jeśli w zjawisku tym więcej mitu niż prawdy, eksperci radzą, aby zwracać uwagę na niepokojące odczucia czy objawy, by móc skorzystać z odpowiedniego wsparcia – a z czasem poziom szczęścia często rośnie.

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

Serwisy ogólnodostępne PAP