Materiał promocyjny

Europa potrzebuje strategii konkurencyjności dla life science - Kraków stolicą debaty o zdrowiu, innowacjach i technologii

Europa, w której innowacje medyczne błyskawicznie trafiają do pacjentów, sztuczna inteligencja wspiera lekarzy, a współpraca między naukowcami, firmami i decydentami to codzienność, jest możliwa - mówili w Krakowie eksperci life science: nauk i technologii związanych ze zdrowiem i jakością życia.

Przyszłość europejskiej opieki zdrowotnej i sektora life science była głównym tematem międzynarodowej konferencji LifeScience4EU, zorganizowanej przez Klaster Life Science Kraków pod patronatem polskiej prezydencji w UE. Odbyła się ona w Audytorium Maksimum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 15-16 maja.

Tematem przewodnim konferencji było hasło: „Technologia, innowacje i polityka: razem dla konkurencyjności Europy”. Wydarzenie stanowiło odpowiedź na kluczowe wyzwania zidentyfikowane w raporcie Mario Draghiego: niską innowacyjność Europy w porównaniu z USA i Chinami oraz potrzebę tworzenia skutecznych mechanizmów wdrażania przełomowych rozwiązań zdrowotnych.

„Sektor life science odpowiada za 10 proc. PKB Unii Europejskiej i 29 mln miejsc pracy - jego rozwój jest więc nie tylko kwestią zdrowia publicznego, ale też geopolitycznej konkurencyjności kontynentu” - podkreśliła Irene Norstedt z Komisji Europejskiej

W konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników: czołowych ekspertów, naukowców, przedstawicieli przemysłu biotechnologicznego, startupów medycznych, organizacji pacjenckich oraz liderów polityki zdrowotnej z całej Europy, którzy wskazywali, że nasz kontynent posiada światowej klasy naukowców, silny sektor MedTech i BioPharma, jednak fragmentacja systemów ochrony zdrowia, złożone regulacje i brak interoperacyjności danych sprawiają, że Europa traci tempo rozwoju.

Wśród gości znaleźli się m.in. Irene Norstedt (Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji KE), Emer Cooke (dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków), Paweł Przewięźlikowski (CEO Ryvu Therapeutics), Nathalie Moll (dyrektor generalna EFPIA), Adam Jarubas (poseł do Parlamentu Europejskiego) oraz liderzy takich instytucji jak: Consonance, Selvita, GE Healthcare, ELIXIR Europe, Intelliseq, ELEM Biotech, EIT Health, Aalborg University Hospital.

Dyskusje dotyczyły m.in. transformacji cyfrowej medycyny, przyspieszenia procesu klinicznego, interoperacyjności danych zdrowotnych, wskaźników mierzenia efektywności innowacji (KPI), edukacji w zakresie AI oraz strategii skalowania innowacji w systemach zdrowia.

„Europa mówi o innowacjach, ale zbyt często działa w izolowanych silosach. Musimy uprościć dostęp do funduszy i procesów regulacyjnych, aby przełamać bariery między nauką, przemysłem a regulatorami” - powiedziała Magda Chlebus z EFPIA.

Uczestnicy konferencji pracowali również nad konkretnymi propozycjami działań na rzecz poprawy wdrażania innowacji w systemach ochrony zdrowia. Wskazano m.in. na potrzebę lepszej koordynacji inwestycji, uproszczenia przepisów i stworzenia platform dialogu międzysektorowego.

Emer Cooke, dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA), wskazała, że wiele innowacji nie dociera do pacjentów z powodu braku znajomości ścieżek regulacyjnych. Dlatego EMA planuje uproszczenie procedur i intensyfikację dialogu z MŚP i startupami.

„Chcemy mieć pewność, że pacjenci skorzystają z innowacyjnych rozwiązań w obszarze produktów medycznych. Dlatego dążymy do tego, by wyeliminować bariery i zadbać o świadomość wszelkich wyzwań regulacyjnych, abyśmy mogli wspólnie przygotować się na te innowacje” - podkreśliła Emer Cooke.

Ekspertka dodała, że w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom znacznie trudniej jest uzyskać wgląd w system regulacyjny oraz zrozumieć go i działać w jego ramach. Dlatego EMA utworzyła biuro ds. małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach którego oferuje szkolenia, webinaria, biuletyny i każda firma, która kwalifikuje się jako małe lub średnie przedsiębiorstwo, w tym polskie MŚP, może prosić o wsparcie.

Organizatorem konferencji, podzielonej na trzy strategiczne moduły: Wizja, Kluczowe czynniki sukcesu oraz Działanie, był Klaster LifeScience Kraków we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisją Europejską, Miastem Kraków oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Klaster LifeScience Kraków, który od 2006 r. buduje sieci współpracy między uczelniami, firmami, instytucjami publicznymi i NGO w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, stał się hubem integrującym środowiska naukowe, technologiczne i polityczne, który tworzy warunki do transferu technologii, rozwoju startupów oraz wdrażania rozwiązań, które mają realny wpływ na jakość życia i zdrowie społeczeństwa.

„W dyskusjach na temat innowacji w Europie nie powinniśmy bać się regulacji, tylko fragmentacji, bo myślenie fragmentaryczne >>wy robicie swoje, my swoje<< jest szkodliwe. Dlatego staramy się budować synergię. Chcemy, by Kraków był miejscem, gdzie rodzą się rozwiązania realnie zmieniające ochronę zdrowia w Europie. Konferencja LifeScience4EU to proces, który dopiero się zaczyna” - zaznaczył Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający Klastra.

Jako przykład działań wzmacniających synergię, dyrektor Klastra wskazał inwestycje dotyczące budowy szpitali, gdzie decydenci powinni myśleć o tym, co będzie niezbędne w otoczeniu szpitala za 10, 15, 30 lat.

„Każdy szpital to takie małe miasto. Trzeba myśleć o tym, jakie zaplecze: laboratoria, jednostki badawczo-rozwojowe będą w nim niezbędne, aby wykorzystać w pełni efekt synergii i tworzyć innowacje z korzyścią dla pacjentów” - powiedział ekspert.

Konferencję zakończył wspólny apel ekspertów, m.in.: Andrzeja Rysia, głównego doradcy ds. nauki w Komisji Europejskiej, Pawła Świebody z NeuroCentury i Magdaleny Bem-Andrzejewskiej z Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju: „Nasz kontynent ma zasoby, aby stać się światowym liderem innowacji zdrowotnych - pod warunkiem, że będzie działać wspólnie, szybko i mądrze. Dlatego Europa potrzebuje odwagi do działania i zaufania między sektorami, by sprostać wyzwaniom przyszłości”.

W przygotowaniu znajduje się kompleksowy raport pokonferencyjny, zawierający najważniejsze wnioski, rekomendacje oraz konkretne propozycje działań sformułowanych przez uczestników. Dokument będzie cennym źródłem wiedzy dla decydentów politycznych, instytucji badawczych i przedstawicieli sektora zdrowia, a jego publikacja planowana jest na drugą połowę 2025 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.lifescience4eu.eu

Kolejna edycja wydarzenia planowana jest w ramach duńskiej prezydencji w Radzie UE w 2026 roku.


Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Sektor zdrowia wzywa do pilnej zmiany regulacji w sprawie chemikaliów

    Materiał promocyjny

    Health and Environment Alliance (HEAL), wspólnie z przedstawicielami środowisk medycznych, naukowych oraz organizacji społecznych, apeluje do decydentów o opracowanie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie oraz o rewizję unijnych przepisów. Apel został zaprezentowany 10 czerwca w Warszawie podczas „I Międzynarodowej Konferencji: Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • zdj. AdobeStock

    Dziecko bezpieczne w tropikach

    Materiał promocyjny

    Wybierając się z małym dzieckiem w tropiki musimy pamiętać, że układ odpornościowy dziecka w pełni rozwija się dopiero około 12. roku życia. To powoduje, że mają one niekiedy bardziej burzliwy przebieg chorób. Czyli biegunka, z którą dorosły poradzi sobie sam, u dziecka może spowodować ogromne problemy. Proces chorobowy, ze względu na ich masę może przebiegać znaczeni szybciej niż u dorosłego. Dlatego do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować - mówi pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak z Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP