Materiał promocyjny

Inwestycja na długie lata – monitoring temperatury leków

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe dla zapewnienia ich skuteczności i bezpieczeństwa pacjentów. Wprowadzone wymagania prawne dotyczące monitorowania warunków przechowywania leków obejmują obecnie nie tylko gabinety lekarskie, ale także apteki.

Efento
Efento

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szpitale, przychodnie i apteki są zobowiązane do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury i wilgotności, a wszystkie dane muszą być zapisywane i przechowywane przez co najmniej 5 lat, umożliwiając weryfikację, że warunki przechowywania leków były zawsze zgodne z zaleceniami producenta.

Właściwe przechowywanie ma również aspekt ekonomiczny – dystrybutorzy mogą odmówić przyjęcia leków bez odpowiednich raportów dokumentujących warunki ich przechowywania. Narzędziem pomocnym w spełnieniu tych wymogów są nowoczesne systemy monitoringu temperatury, pozwalające na kontrolę i dokumentowanie warunków, w jakich przebywają leki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do monitorowania?
Koszt zakupu i wdrożenia systemu to tylko jeden z elementów inwestycji. Inwestor powinien szczegółowo przeanalizować:


●    Warunki gwarancji: Producent powinien zapewnić długookresową obsługę i możliwość wymiany sprzętu, aby po kilku latach nie narażać się na ponowny zakup.

●    Serwisowanie i koszty eksploatacji: Warto sprawdzić, czy dostępny jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz jakie są koszty związane z eksploatacją systemu.

●    Bezpieczeństwo danych: System powinien gwarantować bezpieczeństwo przechowywania danych, tak aby nie groził brak raportów. Warunkiem koniecznym jest gwarancja producenta o braku możliwości ingerencji w zapisy, ponieważ takie manipulacje mogą ponieważ takie manipulacje mogą skutkować sankcjami karnymi.

●    Uniwersalność systemu: Dostarczony sprzęt powinien być uniwersalny, to znaczy umożliwiać pracę w chmurze z oprogramowaniem innych producentów.

●    Wzorcowanie: Okresowe wzorcowanie powinno być zorganizowane w sposób, który nie powoduje przerw w nadzorze.

Artykuł przygotowany przez firmę Efento - producenta systemów monitorowania temperatury. Około ⅔ hurtowni leków w Polsce, 120 szpitali i ponad 2000 przychodni jest  zabezpieczanych przez systemy Efento.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Czy można zatrzymać chorobę Friedreicha?

    Materiał promocyjny

    Światowy Dzień Ataksji Friedreicha, przypadający w każdą, trzecią sobotę maja, w tym roku wypada 17 dnia tego miesiąca. To ważna okazja do zwiększenia świadomości na temat tej ultrarzadkiej, genetycznej choroby neurologicznej. W tym dniu chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby i możliwości leczenia wszystkich pacjentów z FA. O tym, jak niewiele wiemy o tej chorobie, świadczą wyniki sondy ulicznej.

  • RAK STOP - informacja prasowa

    Materiał promocyjny

    Jak ograniczyć śmiertelność z powodu raka piersi? Eksperci apelują o szerszy dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i podkreślają emocjonalny wymiar choroby. 13 maja br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, poświęcone jednemu z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Polsce: jak skutecznie zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i zachęcić kobiety do badań profilaktycznych. W gronie ekspertów i pacjentek wiele miejsca poświęcono potrzebie spersonalizowanego leczenia, roli testów wielogenowych oraz emocjonalnemu wymiarowi choroby, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko.

  • Depositphotos

    Dlaczego warto stosować krople bez konserwantów przy alergii oczu?

    Materiał promocyjny

    Objawy alergiczne mogą być różne, przy czym duża część z nich dotyczy oczu. Przy kontakcie z alergenem oczy zaczynają łzawić, są zaczerwienione lub opuchnięte, swędzą i pieką. Sposobem na złagodzenie tego stanu jest zastosowanie przeciwalergicznych kropli do oczu, które szybko wyciszają uporczywe objawy. Szukasz bezpiecznego i skutecznego produktu? W takim razie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie preparat nie zawiera konserwantów.

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

    Pacjenci boją się chemioterapii i jej skutków ubocznych. Tymczasem skierowania na leczenie cytostatykami coraz częściej wystawiają reumatolodzy, neurolodzy czy dermatolodzy, i to z zupełnie innych wskazań niż nowotworowe. 

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP