Materiał promocyjny

Inwestycja na długie lata – monitoring temperatury leków

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe dla zapewnienia ich skuteczności i bezpieczeństwa pacjentów. Wprowadzone wymagania prawne dotyczące monitorowania warunków przechowywania leków obejmują obecnie nie tylko gabinety lekarskie, ale także apteki.

Efento
Efento

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szpitale, przychodnie i apteki są zobowiązane do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury i wilgotności, a wszystkie dane muszą być zapisywane i przechowywane przez co najmniej 5 lat, umożliwiając weryfikację, że warunki przechowywania leków były zawsze zgodne z zaleceniami producenta.

Właściwe przechowywanie ma również aspekt ekonomiczny – dystrybutorzy mogą odmówić przyjęcia leków bez odpowiednich raportów dokumentujących warunki ich przechowywania. Narzędziem pomocnym w spełnieniu tych wymogów są nowoczesne systemy monitoringu temperatury, pozwalające na kontrolę i dokumentowanie warunków, w jakich przebywają leki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do monitorowania?
Koszt zakupu i wdrożenia systemu to tylko jeden z elementów inwestycji. Inwestor powinien szczegółowo przeanalizować:


●    Warunki gwarancji: Producent powinien zapewnić długookresową obsługę i możliwość wymiany sprzętu, aby po kilku latach nie narażać się na ponowny zakup.

●    Serwisowanie i koszty eksploatacji: Warto sprawdzić, czy dostępny jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz jakie są koszty związane z eksploatacją systemu.

●    Bezpieczeństwo danych: System powinien gwarantować bezpieczeństwo przechowywania danych, tak aby nie groził brak raportów. Warunkiem koniecznym jest gwarancja producenta o braku możliwości ingerencji w zapisy, ponieważ takie manipulacje mogą ponieważ takie manipulacje mogą skutkować sankcjami karnymi.

●    Uniwersalność systemu: Dostarczony sprzęt powinien być uniwersalny, to znaczy umożliwiać pracę w chmurze z oprogramowaniem innych producentów.

●    Wzorcowanie: Okresowe wzorcowanie powinno być zorganizowane w sposób, który nie powoduje przerw w nadzorze.

Artykuł przygotowany przez firmę Efento - producenta systemów monitorowania temperatury. Około ⅔ hurtowni leków w Polsce, 120 szpitali i ponad 2000 przychodni jest  zabezpieczanych przez systemy Efento.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Przeciwciała monoklonalne zmieniły medycynę

    Przeciwciała monoklonalne to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny i biotechnologii. Ich unikalna zdolność do precyzyjnego rozpoznawania i wiązania się z określonymi antygenami czyni je niezastąpionymi zarówno w diagnostyce, jak i terapii wielu schorzeń – w chorobach zakaźnych, w onkologii czy neurologii. 

  • Fot. PAP – kadr z filmu

    Fałszywe leki i terapie z internetu zagrażają bezpieczeństwu pacjentów

    Materiał promocyjny

    Rzecznik Praw Pacjenta i Główny Inspektor Farmaceutyczny zawarli porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań, chroniących pacjentów przed fałszywymi lekami i terapiami dostępnymi w internecie - poinformował Marek Kos, wiceminister zdrowia. Dodał, że bezpieczeństwo lekowe jest jednym z podstawowych praw pacjenta.

  • Adobe

    Żurawina – zabija bakterie, poprawia pamięć

    Żurawina – niewielka, kwaśna i intensywnie czerwona – od wieków cieszy się opinią naturalnego remedium na różne dolegliwości. Dzięki badaniom naukowym wiemy, że zasłużenie. Żurawina nie tylko potrafi zwalczać bakterie, ale też może poprawiać pracę mózgu czy spowalniać pewne procesy związane ze starzeniem się. 

  • Adobe

    Wyzwania medycyny: pokonać barierę krew–mózg

    Bariera krew–mózg od ponad stu lat intryguje lekarzy, biologów, farmakologów i badaczy z całego świata. Wiemy, że pełni ona rolę wyrafinowanego filtru, który z jednej strony chroni mózg przed szkodliwymi cząsteczkami i drobnoustrojami, a z drugiej – komplikuje proces dostarczania terapeutycznych substancji do tkanki nerwowej. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

    Wiadomo już, że chory na błonicę 6-latek nie był szczepiony, choć szczepienia te są w naszym kraju obowiązkowe. Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne – chodzi o ustalenie, kto miał styczność z zakażonym. Sprawa jest traktowana bardzo poważnie. Wiadomo, że dziecko wróciło właśnie z wakacji w Afryce. 

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?

  • Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

  • Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • AdobeStock

    Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

    Badania wykazują, że kwasy omega-3 pomagają zachować sprawność pracy mózgu i funkcji poznawczych w ciągu całego życia, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz zdrowy poziom trójglicerydów, wspierają prawidłowe widzenie, a także wykazują działanie przeciwzapalne - wymienia dr inż. Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki i wykładowczyni akademicka z Instytutu Zrównoważonego Żywienia

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej