Materiał promocyjny

Inwestycja na długie lata – monitoring temperatury leków

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe dla zapewnienia ich skuteczności i bezpieczeństwa pacjentów. Wprowadzone wymagania prawne dotyczące monitorowania warunków przechowywania leków obejmują obecnie nie tylko gabinety lekarskie, ale także apteki.

Efento
Efento

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szpitale, przychodnie i apteki są zobowiązane do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury i wilgotności, a wszystkie dane muszą być zapisywane i przechowywane przez co najmniej 5 lat, umożliwiając weryfikację, że warunki przechowywania leków były zawsze zgodne z zaleceniami producenta.

Właściwe przechowywanie ma również aspekt ekonomiczny – dystrybutorzy mogą odmówić przyjęcia leków bez odpowiednich raportów dokumentujących warunki ich przechowywania. Narzędziem pomocnym w spełnieniu tych wymogów są nowoczesne systemy monitoringu temperatury, pozwalające na kontrolę i dokumentowanie warunków, w jakich przebywają leki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do monitorowania?
Koszt zakupu i wdrożenia systemu to tylko jeden z elementów inwestycji. Inwestor powinien szczegółowo przeanalizować:


●    Warunki gwarancji: Producent powinien zapewnić długookresową obsługę i możliwość wymiany sprzętu, aby po kilku latach nie narażać się na ponowny zakup.

●    Serwisowanie i koszty eksploatacji: Warto sprawdzić, czy dostępny jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz jakie są koszty związane z eksploatacją systemu.

●    Bezpieczeństwo danych: System powinien gwarantować bezpieczeństwo przechowywania danych, tak aby nie groził brak raportów. Warunkiem koniecznym jest gwarancja producenta o braku możliwości ingerencji w zapisy, ponieważ takie manipulacje mogą ponieważ takie manipulacje mogą skutkować sankcjami karnymi.

●    Uniwersalność systemu: Dostarczony sprzęt powinien być uniwersalny, to znaczy umożliwiać pracę w chmurze z oprogramowaniem innych producentów.

●    Wzorcowanie: Okresowe wzorcowanie powinno być zorganizowane w sposób, który nie powoduje przerw w nadzorze.

Artykuł przygotowany przez firmę Efento - producenta systemów monitorowania temperatury. Około ⅔ hurtowni leków w Polsce, 120 szpitali i ponad 2000 przychodni jest  zabezpieczanych przez systemy Efento.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/S. Leszczyński

    Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi

    Materiał promocyjny

    Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Media dla Zdrowia

    Edukacja z humorem i troską o zdrowie

    Materiał promocyjny

    Ruszyła nowa kampania społeczno-edukacyjna „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”, którą organizuje portal DOZ.pl. Cel kampanii? Pokazać Polakom, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do przyjmowania leków i suplementów, a przy tym - ucząc się - bawić!

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP