Materiał promocyjny

Inwestycja na długie lata – monitoring temperatury leków

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe dla zapewnienia ich skuteczności i bezpieczeństwa pacjentów. Wprowadzone wymagania prawne dotyczące monitorowania warunków przechowywania leków obejmują obecnie nie tylko gabinety lekarskie, ale także apteki.

Efento
Efento

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szpitale, przychodnie i apteki są zobowiązane do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury i wilgotności, a wszystkie dane muszą być zapisywane i przechowywane przez co najmniej 5 lat, umożliwiając weryfikację, że warunki przechowywania leków były zawsze zgodne z zaleceniami producenta.

Właściwe przechowywanie ma również aspekt ekonomiczny – dystrybutorzy mogą odmówić przyjęcia leków bez odpowiednich raportów dokumentujących warunki ich przechowywania. Narzędziem pomocnym w spełnieniu tych wymogów są nowoczesne systemy monitoringu temperatury, pozwalające na kontrolę i dokumentowanie warunków, w jakich przebywają leki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do monitorowania?
Koszt zakupu i wdrożenia systemu to tylko jeden z elementów inwestycji. Inwestor powinien szczegółowo przeanalizować:


●    Warunki gwarancji: Producent powinien zapewnić długookresową obsługę i możliwość wymiany sprzętu, aby po kilku latach nie narażać się na ponowny zakup.

●    Serwisowanie i koszty eksploatacji: Warto sprawdzić, czy dostępny jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz jakie są koszty związane z eksploatacją systemu.

●    Bezpieczeństwo danych: System powinien gwarantować bezpieczeństwo przechowywania danych, tak aby nie groził brak raportów. Warunkiem koniecznym jest gwarancja producenta o braku możliwości ingerencji w zapisy, ponieważ takie manipulacje mogą ponieważ takie manipulacje mogą skutkować sankcjami karnymi.

●    Uniwersalność systemu: Dostarczony sprzęt powinien być uniwersalny, to znaczy umożliwiać pracę w chmurze z oprogramowaniem innych producentów.

●    Wzorcowanie: Okresowe wzorcowanie powinno być zorganizowane w sposób, który nie powoduje przerw w nadzorze.

Artykuł przygotowany przez firmę Efento - producenta systemów monitorowania temperatury. Około ⅔ hurtowni leków w Polsce, 120 szpitali i ponad 2000 przychodni jest  zabezpieczanych przez systemy Efento.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • zdj. AdobeStock/andranik123

    Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

    60 proc. Polaków wyrzuca niepotrzebne farmaceutyki do kosza na śmieci, 28 proc. – do toalety. To błąd. Takie działania powodują zanieczyszczenie wód gruntowych i gleby lekami, skąd trafiają one do pożywienia i naszych organizmów

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku