Ćwiczenia mogą „naprawić” serce

Nieprawidłowości w pracy serca, spowodowane przedwczesnymi narodzinami, mogą zostać skorygowane za pomocą ćwiczeń fizycznych – dowodzi eksperyment przeprowadzony przez zespół prof. Anne Monique Nuyt z wydziału medycznego Université de Montréal.

Fot. PAP
Fot. PAP

Wyniki swoich badań kanadyjscy uczeni zaprezentowali w Wenecji podczas kongresu EuroCMR 2019 organizowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dowodzą one, że w niektórych przypadkach, ćwiczenia mogą zastąpić znacznie bardziej inwazyjne procedury leczenia wad rozwojowych (np. zabiegi operacyjne).

Wśród obecnie żyjących młodych osób, około 1-2 proc. urodziło się zdecydowanie przedwcześnie (więcej niż dwa miesiące przed terminem) i ma nieprawidłowości w budowie serca, które znacznie zwiększają ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Na przykład, serce jest za małe i musi pracować ciężej, żeby zaopatrzyć ciało w krew. 

W ramach badań, naukowcy zrekrutowali 14 ochotników w wieku od 18 do 29 lat. Ośmiu z nich urodziło się przedwcześnie, a pozostała szóstka służyła jako grupa kontrolna. Wszyscy uczestniczyli w 14-tygodniowym programie ćwiczeń aerobowych i oporowych, trzy razy w tygodniu. Program obejmował również dwa nadzorowane  90-minutowe zajęcia grupowe i jedną domową sesję nadzorowaną przez instruktora. Ćwiczenia zostały oparte o aktualne kanadyjskie zalecenia zdrowotne, które mówią o przynajmniej 150 minutach umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu - zawierającego trening oporowy. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

TYCH objawów nie lekceważ; wsłuchaj się w serce

Niewydolność serca to podstępna choroba. Pierwsze objawy łatwo przegapić: któż dzisiaj się nie czuje się bardziej zmęczony? Podpowiadamy, jakie jeszcze objawy powinny niepokoić i jak ustrzec serce przed kłopotami.

Przed i po tym programie ćwiczeń wszyscy ochotnicy poddali się badaniom oceniającym  serce. W porównaniu z grupa kontrolną, osoby urodzone przedwcześnie miały na początku wyraźne zaburzenia struktury, jak i pracy serca, ale to się wyrównało po zakończeniu eksperymentu. Serce pracowało bez większego wysiłku. 

- Aż do teraz nie wiedzieliśmy czy te problemy z pracą serca są permanentne czy też podatne na zmiany. Po raz pierwszy wykazaliśmy jak sprawić, żeby serca wcześniaków funkcjonowały równie dobrze, co osób urodzonych o czasie. Nie wymagało to żadnych leków – jedynie 14-tygodniowego programu ćwiczeń – skomentowała wyniki eksperymentu prof. Nuyt.

Zgadza się z nią koleżanka z zespołu badawczego, Elizabeth Hillier z McGill University. 

– Postęp w opiece neonatalnej umożliwia dzieciom urodzonym przedwcześnie przetrwać, ale zaburzenia w kształcie i funkcjonowaniu serca pozostają. Ćwiczenia w wieku młodzieńczym mogą skorygować tego typu zaburzenia, co powinno także zredukować ryzyko choroby sercowo-naczyniowej – mówi Hillier. 

Warto jednak pamiętać, że wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez zespół obydwu badaczek, choć niezwykle ciekawe, odnoszą się do bardzo małej grupy uczestników. Trzeba je zatem będzie powtórzyć na znacznie większej próbie osób urodzonych przedwcześnie i mających problemy z sercem, aby potwierdzić przedstawione wyżej optymistyczne wnioski. 

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Heart-damage-from-preterm-birth-may-be-corrected-with-exercise-in-young-adulthood 
 

Autorka

Anna Piotrowska

Anna Piotrowska - Dziennikarka oraz publicystka. W jej CV znajdziemy artykuły, które ukazywały się w takich tytułach prasowych, jak ”Newsweek”, ”Wiedza i Życie”, ”Dziennik”, ”Przekrój”, ”Focus”, ”Rzeczpospolita”. W części z nich z powodzeniem prowadziła również własne rubryki. W TVP Warszawa prowadziła program ”Porozmawiajmy o nauce”, w PR24 ”Zdziwienie tygodnia”.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku