Grypa: wciąż warto się zaszczepić

Grypa wbrew pozorom nie jest łagodną chorobą wirusową. Charakteryzuje się nagłym początkiem, wysoką gorączką, bólem całego ciała i kaszlem. Nie tylko dotkliwe dolegliwości są cechą grypy - grozi też powikłaniami takimi jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Rozważ szczepienie przeciwko tej chorobie.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Najwięcej zachorowań na grypę przypada w miesiącach od października do kwietnia. Dlatego wciąż warto się zaszczepić, bo tylko takie działanie daje największe szanse na uniknięcie tej zakaźnej wirusowej choroby, której powikłania mogą być bardzo groźne.

Choć specjaliści zalecają szczepienia każdemu, kto nie ma indywidualnych przeciwwskazań, to są grupy, które mają szczególnie wysokie ryzyko poważnych konsekwencji grypy.

To:

  • osoby z chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem, astmą, niewydolnością serca) - u nich grypa może zaostrzyć choroby przewlekłe, a powikłania grypy, takie jak pogrypowe zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego są szczególnie groźne;
  • kobiety w ciąży - grypa może być u nich powodem komplikacji przy porodzie oraz stanowi ryzyko dla płodu;
  • osoby po 65. r.ż. - w związku z fizjologicznym starzeniem się organizmu pogarsza się wydolność układu odpornościowego - zatem trudniej jest osobom starszym bronić się zarówno przed grypą, jak i jej powikłaniami;
  • dzieci - są one grupą szczególnie narażoną na zachorowanie.

jw, zdrowie.pap.pl 

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/Darya

    Polacy wierzą w związki na całe życie, choć jest i drugie dno

    Polacy to romantycy. Taki obraz wyłania się z badania „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz” zleconego przez Gedeon Richter Polska. Zdecydowana większość Polaków uważa, że związek może trwać całe życie, a średni staż relacji wynosi 19 lat. Przeważa też pogląd, że wiążemy się z miłości. Co jednak może się kryć pod deklaracjami? – zastanawiali się eksperci zajmujący się m.in. terapią par.

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Adobe Stock/NewFabrika

    Świadomość śmierci dana człowiekowi

    Jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomość własnej śmierci i przeżywa trwogę z nią związaną. Na różne sposoby staramy się wydłużyć życie i dążymy do nieśmiertelności. O tym, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem, dlaczego życie ma kres i jak sobie radzimy z przemijaniem, dyskutowali eksperci w kontekście polskiej premiery książki noblisty Venkiego Ramakrishnana zatytułowanej „Dlaczego umieramy”.

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP