Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

27.11.2019 , 16:10 Aktualizacja: 29.11.2019, 15:12

Grypa: wciąż warto się zaszczepić

Justyna Wojteczek

Grypa wbrew pozorom nie jest łagodną chorobą wirusową. Charakteryzuje się nagłym początkiem, wysoką gorączką, bólem całego ciała i kaszlem. Nie tylko dotkliwe dolegliwości są cechą grypy - grozi też powikłaniami takimi jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Rozważ szczepienie przeciwko tej chorobie.

Najwięcej zachorowań na grypę przypada w miesiącach od października do kwietnia. Dlatego wciąż warto się zaszczepić, bo tylko takie działanie daje największe szanse na uniknięcie tej zakaźnej wirusowej choroby, której powikłania mogą być bardzo groźne.

Choć specjaliści zalecają szczepienia każdemu, kto nie ma indywidualnych przeciwwskazań, to są grupy, które mają szczególnie wysokie ryzyko poważnych konsekwencji grypy.

To:

  • osoby z chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem, astmą, niewydolnością serca) - u nich grypa może zaostrzyć choroby przewlekłe, a powikłania grypy, takie jak pogrypowe zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego są szczególnie groźne;
  • kobiety w ciąży - grypa może być u nich powodem komplikacji przy porodzie oraz stanowi ryzyko dla płodu;
  • osoby po 65. r.ż. - w związku z fizjologicznym starzeniem się organizmu pogarsza się wydolność układu odpornościowego - zatem trudniej jest osobom starszym bronić się zarówno przed grypą, jak i jej powikłaniami;
  • dzieci - są one grupą szczególnie narażoną na zachorowanie.

jw, zdrowie.pap.pl 

Id materiału: 1454

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.