Jęczmień na oku oznaką nieleczonej cukrzycy?

To FAKT! Cukrzyca bardzo często powoduje różne zmiany w oczach – to efekt wpływu  zwiększonego poziomu cukru. Zwykle pierwsze objawy to pieczenie i szczypanie oczu – typowe dla zespołu suchego oka. Wysoki cukier we krwi sprzyja zakażeniom, dlatego z czasem coraz częściej dochodzi do przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek, które prowadzi do rozwoju gradówek lub jęczmieni. 

Ze statystyk wynika, że powikłania oczne pojawią się u 99 proc. pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2.

Popularny jęczmień to potoczna nazwa ostrego, miejscowego zakażenia powiek. Powstaje na skutek zaczopowania ujścia oraz zakażenia gruczołów łojowych w oku.

Jeśli dotyczy gruczołów przyrzęsowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) Molla mamy do czynienia z jęczmieniem zewnętrznym. Jeśli jęczmień rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma, określa się go jako jęczmień wewnętrzny.

Jęczmień wewnętrzny, czyli ostre bakteryjne zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma najczęściej wywołane przez gronkowce.

- Typowy, ostry jęczmień to klasyczne wskazanie do miejscowego leczenia przeciwbakteryjnego. Jęczmień związany jest z infekcją bakteriami gram dodatnimi i takie też leki przeciwbakteryjne powinny być stosowane w leczeniu tego schorzenia – mówi dr Anna Ambroziak, okulistka, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). - Jeśli to możliwe, unikajmy politerapii, gdyż tego powierzchnia naszego oka nie lubi, łatwo nie wybacza i szybko nie zapomina, a leczenie przeciwinfekcyjne stosujmy w oparciu o zasadę „krótko i mocno”, zgodnie z wiedzą naukową i doświadczeniem klinicznym – dodaje specjalistka.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma to obecnie najczęstsza przyczyna suchego oka prowadząca do odparowywania zarówno naszych własnych, jak i sztucznych łez. 

W jej leczeniu jako podstawę postępowania stosujemy higienę brzegów powiek, termoterapię i masaż. U wielu pacjentów skuteczne są także suche, ciepłe okłady stosowane przez kilka minut dwa, trzy razy dziennie. Można je wykonywać za pomocą rozgrzanych kompresów, małego słoiczka wypełnionego ciepłą wodą lub … gorącego, ugotowanego jajka. 

- Nowoczesne leczenie to zabiegi rewitalizujące gruczoły, a tym samym powierzchnię oka i pobudzające produkcję emulsji zwanej łzami, szczególnie korzystnie wpływające na wydzielinę lipidową (która zapobiega odparowywaniu łez – głównej przyczynie suchego oka). Jeżeli spojrzymy na powierzchnię oka, na to, co się dzieje w przednim odcinku, to poza zmianami refrakcji, zespołem suchego oka, istnieje wiele dodatkowych czynników ryzyka związanych z wahaniami cukru i cukrzycą, np. skłonność do częstych infekcji – mówi okulistka.

Jęczmieniowi sprzyjać może również obniżona odporność skutek przebytych chorób czy długotrwały stres. Nawracające jęczmienie i gradówki mogą być również objawem nieskorygowanej wady wzroku, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: artykuł na portalu Medycyna Praktyczna

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy