Kiedy należy usunąć migdałki u dziecka?

Zbliża się jesień – czas infekcji górnych dróg oddechowych i częstych angin. Jednym z powodów nawracających zachorowań tego typu mogą być problemy z migdałkami. Sprawdź, kiedy warto rozważyć ich usunięcie.

Fot.PAP/P.Werewka
Fot.PAP/P.Werewka

Migdałki pełnią bardzo ważna rolę w układzie odpornościowym - są pierwszą barierą chroniącą układ oddechowy, gardło, nos i uszy przed drobnoustrojami. W czasie infekcji stoją więc na pierwszej linii walki w zarazkami i „biorą je na siebie”. W efekcie powiększają się i ulegają przekrwieniu. 

„Gdy proces dotyczy tzw. migdałka trzeciego (adenoid) dochodzi do przytykania się ujścia gardłowego trąbki słuchowej w nosogardle. Wówczas może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania ucha środkowego, a często również do zbierania się płynu w jamie bębenkowej” – mówi dr Małgorzata Piaskowska, laryngolog z Centrum Medycznego Damiana. 

Głównym objawem w takiej sytuacji jest najczęściej znaczące pogorszenie się słuchu u dziecka i zatkany nos. 

Fot. M.Kmieciński/PAP

Usuwanie migdałków u dzieci: fakty i mity

„Powiększający się trzeci migdałek może prowadzić również do całkowitej niedrożności nosa, a wówczas dziecko zaczyna oddychać tylko przez usta (co zwiększa ryzyko dodatkowych infekcji), chodzi z otwartymi ustami, wykazuje nosowe zabarwienie głosu, a w nocy chrapie. Dodatkowo mogą pojawić się również inne objawy, m.in. tzw. bezdechy czyli przerwy w oddychaniu w czasie snu. Stany chorobowe dotyczące tzw. migdałków podniebiennych zwykle prowadzą do nasilonego chrapania z bezdechami, tzw. mowy kluskowej czy trudności w połykaniu” – dodaje specjalistka.

Ponieważ migdałki pełnią w organizmie ważną funkcję zwykle się ich nie usuwa. Czasami jednak infekcje pojawiają się tak często, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Można wtedy albo zmniejszyć ich objętość poprzez przycięcie (tzw. tonsilotomię), albo całkowicie usunąć przerośnięty trzeci migdał (tzw. adenotomia). 

Nawracające zapalenia uszu, których powodem jest przerośnięcie „trzeciego” migdałka może wymagać przeprowadzenia dodatkowego zabiegu „osuszenia” ucha środkowego. Gdy w jamie bębenkowej zbiera się płyn wykonuje się tzw. drenaż wentylacyjny, który polega na założeniu do jamy bębenkowej specjalnego drenu, poprzez niewielkie nacięcie błony bębenkowej, który utrzymuje się w niej przez 6 do 12 miesięcy. Dzięki temu ucho ma czas na regenerację i zabezpieczenie się przed nawrotem problemu.

Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Wykonuje się przed nimi podstawowe badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie krzepliwości krwi.

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów operacyjnych w obrębie migdałków są:

  • przewlekły stan zapalny migdałków podniebiennych,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • nawracające anginy (minimum trzykrotnie w ostatnim roku lub pięciokrotnie przez 2 lata),
  • zaburzenia artykulacji, połykania, bezdech w czasie snu,
  • powikłania anginy (np. wystąpienie ropnia około-migdałkowego).

Oprac. MW, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku