Jak alkohol wpływa na prowadzenie pojazdów

Polskie przepisy stanowią, że nie można kierować pojazdem, jeśli stężenie alkoholu we krwi kierującego wynosi 0,2 promila lub więcej. Ale nawet niższe stężenia mogą stanowić ryzyko dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Jeśli więc zamierzasz prowadzić, pij wyłącznie bezalkoholowe napoje i wyśpij się przed drogą, bo zmęczenie także osłabia naszą zdolność reakcji.

Fot. PAP
Fot. PAP

Trzeba też pamiętać, że szybkość metabolizowania alkoholu zależy nie tylko od jego ilości, ale też od wagi, płci, a także indywidualnych predyspozycji pijącej osoby. 

Informacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na temat szybkości metabolizmu alkoholu różnych osób w zależności od masy ciała i płci są jedynie orientacyjne i szacunkowe. Chociaż więc, dla przykładu, mężczyzna o wadze 80 kg, który wypił dwa półlitrowe piwa 5 proc., będzie eliminował alkohol przez ponad 6 godzin, a kobieta o wadze 60 kg tę samą dawkę alkoholu będzie „spalała” przez 10 godzin, to istnieją osobnicze czynniki, które ten czas mogą wydłużyć lub skrócić. 

Jak działa alkohol

Do pierwszych objawów działania alkoholu należą zakłócenia funkcji poznawczych, czyli logicznego myślenia, koncentracji uwagi, odbioru bodźców wzrokowych i słuchowych, ocena odległości od przedmiotów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Senior za kółkiem: co warto wiedzieć

Choć z wiekiem obniża się nasza sprawność fizyczna i psychiczna, są sposoby na to, aby ograniczyć związane z tym zagrożenia i móc cieszyć się bezpieczną jazdą za kółkiem.

Nawet niewielkie ilości alkoholu pogarszają zdolność do szybkich reakcji. Na drodze ma to kluczowe znaczenie, bo trzeba liczyć się z tym, że trzeba niespodziewanie zahamować, aby nie wjechać w samochód przed nami lub nie rozjechać pieszego, który niespodziewanie wejdzie na ulicę w niedozwolonym miejscu. 

Tymczasem przeciętny czas reakcji na bodziec u trzeźwego zdrowego człowieka to ok. 0,2 – 0,5 sekundy. Tyle czasu mija pomiędzy bodźcem – np. zauważeniem człowieka przed maską samochodu, a wciśnięciem pedału hamulca. Warto sobie zdać sprawę z tego, że przy prędkości 50 km na godzinę w jedną sekundę przejeżdżamy prawie 14 metrów! 

Każda dawka alkoholu ten czas reakcji wydłuża – szacuje się, że przeciętnie przy stężeniu alkoholu we krwi o wartości 0,5 promila ten czas wydłuża się o jedną trzecią. To oznacza, że u jednych będzie to więcej, a u innych – mniej. 

Wraz ze wzrostem stężenia alkoholu, stopniowo zaczynają się też problemy z utrzymaniem koncentracji. Kierowca zaczyna mieć problem z utrzymywaniem się na swoim pasie ruchu, dostosowaniem prędkości do warunków na drodze oraz zwracaniem uwagi na zmieniającą się sygnalizację świetlną i drogową. Może to wynikać z zaburzeń widzenia – pod wpływem alkoholu obraz staje się zamazany i może dojść do zmniejszenia zakresu pola widzenia.

Zdarzają się także zaburzenia postrzegania kolorów, co za kółkiem ma szczególne znaczenie. 

Oprac. mw

Źródło: kampania „BEZ CHEMII NA DRODZE”, której inicjatorem i sponsorem jest Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w ramach Narodowego Programu Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia).
Kampanię realizuje Fundacja poza Schematami.
PARPA

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy