Soda oczyszczona to dobry sposób na trądzik?

To MIT! Soda oczyszczona czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu jest silną zasadą - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry. Z tego też powodu nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania, może jedynie krótkotrwale - jeśli pijemy wodę z sodą oczyszczoną - zmniejszyć kwasowość w żołądku.

Rys. Sever Salamon
Rys. Sever Salamon

Trądzik to zapalna choroba jednostek włosowo-łojowych (mieszków włosowych) o podłożu genetycznym. Jak tłumaczą specjaliści na łamach portalu Medycyna Praktyczna, „powoduje wzmożone wydzielanie łoju i zwężenie otworu mieszka włosowego przez nadmierne rogowacenie skóry, co prowadzi do blokowania porów przez zaskórniki, następnie do balonowatego rozdęcia jednostki włosowo-łojowej i nadmiernego wzrostu bakterii. Mediatory zapalenia doprowadzają do powstania pryszczy i krostek”.

Typowo trądzik zajmuje twarz, szyję, barki, plecy i przednią ścianę klatki piersiowej. 

Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry – dotyczy 85 proc. chłopców i 80 proc. dziewcząt. W nieco odmiennej postaci obserwuje się go również w innych grupach wiekowych (u noworodków, niemowląt i młodszych dzieci lub u osób dorosłych). W niektórych przypadkach może być skórną manifestacją ogólnoustrojowej choroby, jednak dzieje się tak rzadko. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

U nastolatków lęk może powodować problemy ze skórą

Pomiędzy niektórymi zaburzeniami psychicznymi a chorobami somatycznymi u nastolatków mogą istnieć czasowe powiązania. Dzięki ustaleniom szwajcarsko-niemieckiego zespołu naukowców można będzie lepiej leczyć zarówno ciało, jak i duszę nastolatków.

Na skutek problemów skórnych spowodowanych zapaleniem i bliznowaceniem trądzik często powoduje problemy emocjonalne, zakłopotanie, podważa pewność siebie i obniża samoocenę. Specjaliści zwracają uwagę, że może być także przyczyną o wiele poważniejszego cierpienia psychicznego, które prowadzi do lęku, depresji i wycofania z kontaktów społecznych. Może też stygmatyzować społecznie i w bardzo znaczącym stopniu działać na niekorzyść pacjentów w ich relacjach społecznych i w związkach w pracy. 

To wszystko sprawia, że wielokrotnie chorzy próbują wielu sposobów, aby tylko pozbyć się problemu. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, a jednym z nich jest zgłoszony, że soda oczyszczona pomaga zapobiegać trądzikowi i rozjaśnia ślady po trądzikowe.

- Nie jest to prawda. Soda nie jest sposobem na leczenie trądziku – podkreśla dermatolog prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.  

Soda oczyszczona jest silnie zasadowa - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry, dlatego nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania. 

- Sporadycznie zalecamy ją do opanowania miejscowego stanu zapalnego w postaci pojedynczego guzka. Nie jest to jednak równoznaczne z leczeniem trądziku – dodaje dermatolog.

Warto zaznaczyć, że pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga delikatności - zbyt agresywne oczyszczanie, stosowanie substancji ściągających, złuszczających lub intensywne pocieranie może przerwać barierę skórną, zwiększyć utratę wody, sprzyjać kolonizacji bakteryjnej i tworzeniu zaskórników, powodować pieczenie i kłucie, pogarszając przebieg trądziku. 

W leczeniu trądziku zaleca się mycie skóry dwa razy dziennie delikatnym preparatem niezawierającym mydła, o odpowiednim dla skóry odczynie (nieco kwasowym). Nie wykazano, aby preparaty przeciwbakteryjne (inne niż nadtlenek benzoilu) były skuteczne w leczeniu trądziku. Nie należy nadużywać także toników, które mogą podrażniać skórę i pogarszać tolerancję leków.
 
Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/92365,diagnostyka-i-leczenie-tradziku-pospolitego-zalecenia-aap-2013
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/122287,szybkie-leczenie-tradziku-poprawia-jakosc-zycia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B