Soda oczyszczona to dobry sposób na trądzik?

To MIT! Soda oczyszczona czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu jest silną zasadą - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry. Z tego też powodu nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania, może jedynie krótkotrwale - jeśli pijemy wodę z sodą oczyszczoną - zmniejszyć kwasowość w żołądku.

Rys. Sever Salamon
Rys. Sever Salamon

Trądzik to zapalna choroba jednostek włosowo-łojowych (mieszków włosowych) o podłożu genetycznym. Jak tłumaczą specjaliści na łamach portalu Medycyna Praktyczna, „powoduje wzmożone wydzielanie łoju i zwężenie otworu mieszka włosowego przez nadmierne rogowacenie skóry, co prowadzi do blokowania porów przez zaskórniki, następnie do balonowatego rozdęcia jednostki włosowo-łojowej i nadmiernego wzrostu bakterii. Mediatory zapalenia doprowadzają do powstania pryszczy i krostek”.

Typowo trądzik zajmuje twarz, szyję, barki, plecy i przednią ścianę klatki piersiowej. 

Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry – dotyczy 85 proc. chłopców i 80 proc. dziewcząt. W nieco odmiennej postaci obserwuje się go również w innych grupach wiekowych (u noworodków, niemowląt i młodszych dzieci lub u osób dorosłych). W niektórych przypadkach może być skórną manifestacją ogólnoustrojowej choroby, jednak dzieje się tak rzadko. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

U nastolatków lęk może powodować problemy ze skórą

Pomiędzy niektórymi zaburzeniami psychicznymi a chorobami somatycznymi u nastolatków mogą istnieć czasowe powiązania. Dzięki ustaleniom szwajcarsko-niemieckiego zespołu naukowców można będzie lepiej leczyć zarówno ciało, jak i duszę nastolatków.

Na skutek problemów skórnych spowodowanych zapaleniem i bliznowaceniem trądzik często powoduje problemy emocjonalne, zakłopotanie, podważa pewność siebie i obniża samoocenę. Specjaliści zwracają uwagę, że może być także przyczyną o wiele poważniejszego cierpienia psychicznego, które prowadzi do lęku, depresji i wycofania z kontaktów społecznych. Może też stygmatyzować społecznie i w bardzo znaczącym stopniu działać na niekorzyść pacjentów w ich relacjach społecznych i w związkach w pracy. 

To wszystko sprawia, że wielokrotnie chorzy próbują wielu sposobów, aby tylko pozbyć się problemu. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, a jednym z nich jest zgłoszony, że soda oczyszczona pomaga zapobiegać trądzikowi i rozjaśnia ślady po trądzikowe.

- Nie jest to prawda. Soda nie jest sposobem na leczenie trądziku – podkreśla dermatolog prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.  

Soda oczyszczona jest silnie zasadowa - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry, dlatego nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania. 

- Sporadycznie zalecamy ją do opanowania miejscowego stanu zapalnego w postaci pojedynczego guzka. Nie jest to jednak równoznaczne z leczeniem trądziku – dodaje dermatolog.

Warto zaznaczyć, że pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga delikatności - zbyt agresywne oczyszczanie, stosowanie substancji ściągających, złuszczających lub intensywne pocieranie może przerwać barierę skórną, zwiększyć utratę wody, sprzyjać kolonizacji bakteryjnej i tworzeniu zaskórników, powodować pieczenie i kłucie, pogarszając przebieg trądziku. 

W leczeniu trądziku zaleca się mycie skóry dwa razy dziennie delikatnym preparatem niezawierającym mydła, o odpowiednim dla skóry odczynie (nieco kwasowym). Nie wykazano, aby preparaty przeciwbakteryjne (inne niż nadtlenek benzoilu) były skuteczne w leczeniu trądziku. Nie należy nadużywać także toników, które mogą podrażniać skórę i pogarszać tolerancję leków.
 
Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/92365,diagnostyka-i-leczenie-tradziku-pospolitego-zalecenia-aap-2013
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/122287,szybkie-leczenie-tradziku-poprawia-jakosc-zycia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy