Soda oczyszczona to dobry sposób na trądzik?
To MIT! Soda oczyszczona czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu jest silną zasadą - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry. Z tego też powodu nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania, może jedynie krótkotrwale - jeśli pijemy wodę z sodą oczyszczoną - zmniejszyć kwasowość w żołądku.
Trądzik to zapalna choroba jednostek włosowo-łojowych (mieszków włosowych) o podłożu genetycznym. Jak tłumaczą specjaliści na łamach portalu Medycyna Praktyczna, „powoduje wzmożone wydzielanie łoju i zwężenie otworu mieszka włosowego przez nadmierne rogowacenie skóry, co prowadzi do blokowania porów przez zaskórniki, następnie do balonowatego rozdęcia jednostki włosowo-łojowej i nadmiernego wzrostu bakterii. Mediatory zapalenia doprowadzają do powstania pryszczy i krostek”.
Typowo trądzik zajmuje twarz, szyję, barki, plecy i przednią ścianę klatki piersiowej.
Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry – dotyczy 85 proc. chłopców i 80 proc. dziewcząt. W nieco odmiennej postaci obserwuje się go również w innych grupach wiekowych (u noworodków, niemowląt i młodszych dzieci lub u osób dorosłych). W niektórych przypadkach może być skórną manifestacją ogólnoustrojowej choroby, jednak dzieje się tak rzadko.
Na skutek problemów skórnych spowodowanych zapaleniem i bliznowaceniem trądzik często powoduje problemy emocjonalne, zakłopotanie, podważa pewność siebie i obniża samoocenę. Specjaliści zwracają uwagę, że może być także przyczyną o wiele poważniejszego cierpienia psychicznego, które prowadzi do lęku, depresji i wycofania z kontaktów społecznych. Może też stygmatyzować społecznie i w bardzo znaczącym stopniu działać na niekorzyść pacjentów w ich relacjach społecznych i w związkach w pracy.
To wszystko sprawia, że wielokrotnie chorzy próbują wielu sposobów, aby tylko pozbyć się problemu. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, a jednym z nich jest zgłoszony, że soda oczyszczona pomaga zapobiegać trądzikowi i rozjaśnia ślady po trądzikowe.
- Nie jest to prawda. Soda nie jest sposobem na leczenie trądziku – podkreśla dermatolog prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Soda oczyszczona jest silnie zasadowa - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry, dlatego nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania.
- Sporadycznie zalecamy ją do opanowania miejscowego stanu zapalnego w postaci pojedynczego guzka. Nie jest to jednak równoznaczne z leczeniem trądziku – dodaje dermatolog.
Warto zaznaczyć, że pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga delikatności - zbyt agresywne oczyszczanie, stosowanie substancji ściągających, złuszczających lub intensywne pocieranie może przerwać barierę skórną, zwiększyć utratę wody, sprzyjać kolonizacji bakteryjnej i tworzeniu zaskórników, powodować pieczenie i kłucie, pogarszając przebieg trądziku.
W leczeniu trądziku zaleca się mycie skóry dwa razy dziennie delikatnym preparatem niezawierającym mydła, o odpowiednim dla skóry odczynie (nieco kwasowym). Nie wykazano, aby preparaty przeciwbakteryjne (inne niż nadtlenek benzoilu) były skuteczne w leczeniu trądziku. Nie należy nadużywać także toników, które mogą podrażniać skórę i pogarszać tolerancję leków.
Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/92365,diagnostyka-i-leczenie-tradziku-pospolitego-zalecenia-aap-2013
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/122287,szybkie-leczenie-tradziku-poprawia-jakosc-zycia