Zakrzepica: co każdy powinien o niej wiedzieć?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

Grafika: mat.pras. firmy Pfizer
Grafika: mat.pras. firmy Pfizer

W konferencji wezmą udział uznani eksperci: 

  • prof. Zbigniew Krasiński, prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, reprezentujący Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
  • prof. Piotr Pruszczyk - Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  • prof. Tomasz Urbanek - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Konferencja odbędzie się 13 października br. o godzinie 14.00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ulicy Brackiej 6/8. Dziennikarze, którzy nie będą mogli przybyć na miejsce spotkania mogą śledzić jego przebieg za pośrednictwem transmisji online – na portalu Serwis Zdrowie PAP (https://zdrowie.pap.pl).
 
W programie konferencji przewidziane jest omówienie następujących zagadnień: 

  • epidemiologia zakrzepicy,
  • przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju zakrzepicy, 
  • objawy, diagnostyka, profilaktyka i leczenie zakrzepicy,  
  • zakrzepica a COVID-19.

13 października obchodzony jest Światowy Dzień Zakrzepicy. Jest to także dzień urodzin Rudolfa Virchowa, twórcy pojęcia „zakrzepica”, „zatorowość” oraz „triady Virchowa”.

„W tym dniu pragniemy zwrócić szczególną uwagę na chorobę, która przez bardzo długi czas nie daje specyficznych objawów i powodów do niepokoju. Działania uświadamiające mają na celu ograniczenie liczby przedwczesnych zgonów oraz ciężkich powikłań. Co ważne, skuteczne metody zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są obecnie szeroko dostępne. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnienie i uświadomienie celowości ich stosowania” – podkreślają organizatorzy konferencji. Zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że w dobie epidemii COVID-19 temat zakrzepicy został zmarginalizowany i pojawiał się głównie w kontekście możliwych powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19, a dużo rzadziej w kontekście możliwych powikłań po przejściu tej choroby.

Konferencja jest realizowana we współpracy z firmą Pfizer. 

vik, zdrowie.pap.pl 

UWAGA! Jeśli ktoś nie miał okazji oglądać zapowiadanego wyżej spotkania na żywo może przeczytać relację tekstową i zobaczyć pełen zapis wideo tutaj

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?