Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

08.10.2021 , 12:09 Aktualizacja: 13.10.2021, 10:14

Zakrzepica: co każdy powinien o niej wiedzieć?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

Grafika: mat.pras. firmy Pfizer Grafika: mat.pras. firmy Pfizer

W konferencji wezmą udział uznani eksperci: 

  • prof. Zbigniew Krasiński, prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, reprezentujący Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
  • prof. Piotr Pruszczyk - Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  • prof. Tomasz Urbanek - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Konferencja odbędzie się 13 października br. o godzinie 14.00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ulicy Brackiej 6/8. Dziennikarze, którzy nie będą mogli przybyć na miejsce spotkania mogą śledzić jego przebieg za pośrednictwem transmisji online – na portalu Serwis Zdrowie PAP (https://zdrowie.pap.pl).
 
W programie konferencji przewidziane jest omówienie następujących zagadnień: 

  • epidemiologia zakrzepicy,
  • przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju zakrzepicy, 
  • objawy, diagnostyka, profilaktyka i leczenie zakrzepicy,  
  • zakrzepica a COVID-19.

13 października obchodzony jest Światowy Dzień Zakrzepicy. Jest to także dzień urodzin Rudolfa Virchowa, twórcy pojęcia „zakrzepica”, „zatorowość” oraz „triady Virchowa”.

„W tym dniu pragniemy zwrócić szczególną uwagę na chorobę, która przez bardzo długi czas nie daje specyficznych objawów i powodów do niepokoju. Działania uświadamiające mają na celu ograniczenie liczby przedwczesnych zgonów oraz ciężkich powikłań. Co ważne, skuteczne metody zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są obecnie szeroko dostępne. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnienie i uświadomienie celowości ich stosowania” – podkreślają organizatorzy konferencji. Zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że w dobie epidemii COVID-19 temat zakrzepicy został zmarginalizowany i pojawiał się głównie w kontekście możliwych powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19, a dużo rzadziej w kontekście możliwych powikłań po przejściu tej choroby.

Konferencja jest realizowana we współpracy z firmą Pfizer. 

vik, zdrowie.pap.pl 

Id materiału: 2196

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.