Tag:
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Zakrzepica. Ta choroba może dopaść każdego 

    Rocznie na zakrzepicę choruje w Polsce ok. 100 osób na każde 100 tys. Choć w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, prowadząc do śmierci, można jej skutecznie zapobiegać – podkreślali uczestnicy warszawskiej konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy. Sprzyja jej zarówno siedzący tryb życia, jak i... za dużo sportu.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Zakrzepicy można uniknąć i można ją leczyć. Jeśli się o niej wie.

    Z powodu zakrzepicy rocznie w Polsce umiera więcej osób niż powodu raka piersi czy płuca. Społeczna świadomość jej objawów jest raczej niska, zwłaszcza że często bywają łagodne. Ta niewiedza może kosztować życie lub sprawność, a da się zakrzepicę leczyć. Problematyce tej choroby poświęcona będzie konferencja zorganizowana z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy 13 października tego roku.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/ M.Kmieciński

    Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku

    To problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia i poświęcenia odpowiedniej uwagi i zaangażowania. O tym, kiedy możemy podejrzewać zakrzepicę, jak ją diagnozować, jak szybko da się to zrobić, oraz czy i jak możemy się chronić, zarówno przed nią, jak i jej powikłaniami, opowiadali w 200. rocznicę urodzin Rudolfa Virchowa profesorowie medycyny zajmujący się problemem zakrzepicy każdego dnia.

    6 minut czytania
  • Grafika: mat.pras. firmy Pfizer

    Zakrzepica: co każdy powinien o niej wiedzieć?

    Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku