Tag:
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Zakrzepica. Ta choroba może dopaść każdego 

    Rocznie na zakrzepicę choruje w Polsce ok. 100 osób na każde 100 tys. Choć w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, prowadząc do śmierci, można jej skutecznie zapobiegać – podkreślali uczestnicy warszawskiej konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy. Sprzyja jej zarówno siedzący tryb życia, jak i... za dużo sportu.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Zakrzepicy można uniknąć i można ją leczyć. Jeśli się o niej wie.

    Z powodu zakrzepicy rocznie w Polsce umiera więcej osób niż powodu raka piersi czy płuca. Społeczna świadomość jej objawów jest raczej niska, zwłaszcza że często bywają łagodne. Ta niewiedza może kosztować życie lub sprawność, a da się zakrzepicę leczyć. Problematyce tej choroby poświęcona będzie konferencja zorganizowana z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy 13 października tego roku.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/ M.Kmieciński

    Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku

    To problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia i poświęcenia odpowiedniej uwagi i zaangażowania. O tym, kiedy możemy podejrzewać zakrzepicę, jak ją diagnozować, jak szybko da się to zrobić, oraz czy i jak możemy się chronić, zarówno przed nią, jak i jej powikłaniami, opowiadali w 200. rocznicę urodzin Rudolfa Virchowa profesorowie medycyny zajmujący się problemem zakrzepicy każdego dnia.

    6 minut czytania
  • Grafika: mat.pras. firmy Pfizer

    Zakrzepica: co każdy powinien o niej wiedzieć?

    Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP